Avocaþii din oficiu

Discutii privind profesia de Avocat. Organizare. Fiscalitate.
attorneyatlaw

Post by attorneyatlaw » 09 Nov 2005, 17:55

dricaru wrote:Minodora, tu sa nu raspunzi niciodata asa cum ti-a propus atto in ultimul raspuns!
Cu tot respectul pt atto, pe care o apreciez, se vede de la o posta ca nu este un raspuns de penalist.
O astfel de replica ritoasa si gaunoasa in acelasi timp, pecetluieste in majoritatea situatiilor soarta clientului. In sensul ca mere la puscarie fara nici o discutzie.
Concluzia judecatorului va fi: ia uite-l bah si pnasta, traficant, mega cazier si o avocata care ma acuza tocmai pe mine ca nu pun intrebari pe placul ei si nu isi vede birna din ochiul propriu.

Nu in ultimul rind, intrebarea instantei nu e eronata, deoarece invita avocatul sa detalieze asupra pericolului social concret.
Daca atto ar fi fost tare in domeniu, ne-ar fi dat o lectie despre cum ar fi trebuit sa raspunzi in concret pe pericolul social nu cum sa sari la gitul judecatorului.
Poate ca atto ar fi trebuit sa ne vorbeasca putin despre Amur impotriva
Frantei, Letelier impotriva Frantei si Asenov impotriva Bulgariei. Acesta ar fi fost raspunsul corect la intrebarea judecatorului si nu atacarea intrebarilor acestuia, mai ales in situatia in care clientul se afla intr-o pozitie delicata.

Una peste alta, Minodora cred ca ai actionat corect, fara sa-i ricanezi.
Sa te uiti totusi peste deciziile pe care le-am amintit! Or sa te ajute.
Cum bine ai sesizat, NU SUNT PENALIST. Cu alte cuvinte nu fac niciodata penale. Insa nu am sfatuit. Am spus ce as fi facut eu. Sigur ca ar fi putut fi prost atat ca pe mine ma cam ia gura pe dinainte uneori

bog28

Post by bog28 » 09 Nov 2005, 21:11

dricaru, cred ca intr-adevar spetele ar fi utlie, dar unde le gasesc f.usor (net, carti) ? :?: :!:

cat despre subiectul intial, pe mine cel mai mult ma deranjeaza cand judecatorul te aude, nu te asculta si face orice altceva ... si uneori te saturi sa vb la peretzi.tu te chinui sa-i scoti o aparare din nimic si el nu te asculta.

nu pot sa nu recunosc ca f.multi avocati dn oficiu nu-si fac treaba, dar asta nu se poate rezolva decat daca acestora nu li se vor mai da oficii.e singura solutie pe care o vad pt rezolv. problemei implicarii avocatului din oficiu.

altfel nu vad cum acestia ar putea fi constransi sa studieze dosarul si sa faca aparari ca lumea--au o obligatie de a face ce implica un fapt personal si executarea in natura e aproape imposibila .

nu stiu cum e la voi (nu stiu altii cum sunt....) dar la noi BC, "tinerii" nu primesc chiar asa multe oficii, ce vb jim de 10 dosare pe zi e science fiction pt mine. mi-as dori sa am dar din pacate nu....

mai e un aspect,nu numai ca oficiile sunt prost platite, dar mai sunt si greu platite, iti iei banii dupa 3-4 luni, cel putin tot la noi.

ce ziceti despre plangerile intre detinuti pt. 180,193,205,206. ma refer la cele care sunt abuzuri evidente? am citit ca anul trecut s-a cheltuit cateva sute de miliarde pe aceste cauze!

dricaru

Post by dricaru » 09 Nov 2005, 22:50

Plingerile din penitenciar pe 213 sufoca inst bucurestene.
Deciziile pe care ti le-am zis.....nu pot fi gasite usor, fiind nepublicate.(doar Letelier este)
St doar pt penalistii de finetze....aia care pot sa-si permita sa dea raspunsuri nervoase judecatorilor... :-D Si care pot sa se dea mari pe avocatura.com
:grin: :grin: :evil: :evil:

b_42_jim

Post by b_42_jim » 10 Nov 2005, 00:04

bog28 wrote:dricaru, cred ca intr-adevar spetele ar fi utlie, dar unde le gasesc f.usor (net, carti) ? :?: :!:
Usor nimic nu vei primi, dar tenace daca esti, gasi-vei speta pe care o cauti (cum ar zice Master Yoda). Spre exemplu, daca scormonesti cu rabdare prin arhiva CEDO on-line gasesti spetele respective, cu conditia sa intelegi bine limbile oficiale UE.

Cazul Amuur vs. France il poti citi in engleza sau franceza.

Assenov si altii contra Bulgariei e doar in engleza.

La fel si Letellier contra Frantei.
bog28 wrote:nu stiu cum e la voi (nu stiu altii cum sunt....) dar la noi BC, "tinerii" nu primesc chiar asa multe oficii, ce vb jim de 10 dosare pe zi e science fiction pt mine. mi-as dori sa am dar din pacate nu....
O fi Bacaul un oras de oameni mai cu frica lui Dumnezeu, aici parca prea s-a rasturnat carul cu infractori.

Si uitasem sa mentionez inca un aspect frustrant: nu inseamna ca daca studiezi la arhiva 10 dosare cu o zi inainte, vei si apuca sa pledezi in 10 dosare a doua zi, fiindca vor apare in ultimul moment avocatii angajati. Dar instantele fac cereri de A.J. la barou, apoi arhivarii dau dosarele spre studiu, iar noi trebuie sa le "digeram" caci nu putem sti daca apare "alesul", deci alta munca de pomana.

minodora

Post by minodora » 14 Nov 2005, 13:14

Multumesc, Big Jim!

Gasisem Asenov numai in franceza si ma chinuiam cu cititun. La anun terminam si eu, ca stiu franceza numan din reviste... :cafea:

dan112

Re:

Post by dan112 » 04 Dec 2015, 15:31

attorneyatlaw wrote:
dricaru wrote:Minodora, tu sa nu raspunzi niciodata asa cum ti-a propus avscin ultimul raspuns!
Cu tot respectul pt atto, pe care o apreciez, se vede de la o posta ca nu este un raspuns de penalist.
O astfel de replica ritoasa si gaunoasa in acelasi timp, pecetluieste in majoritatea situatiilor soarta clientului. In sensul ca mere la puscarie fara nici o discutzie.
Concluzia judecatorului va fi: ia uite-l bah si pnasta, traficant, mega cazier si o avocata care ma acuza tocmai pe mine ca nu pun intrebari pe placul ei si nu isi vede birna din ochiul propriu.

Nu in ultimul rind, intrebarea instantei nu e eronata, deoarece invita avocatul sa detalieze asupra pericolului social concret.
Daca atto ar fi fost tare in domeniu, ne-ar fi dat o lectie despre cum ar fi trebuit sa raspunzi in concret pe pericolul social nu cum sa sari la gitul judecatorului.
Poate ca atto ar fi trebuit sa ne vorbeasca putin despre Amur impotriva
Frantei, Letelier impotriva Frantei si Asenov impotriva Bulgariei. Acesta ar fi fost raspunsul corect la intrebarea judecatorului si nu atacarea intrebarilor acestuia, mai ales in situatia in care clientul se afla intr-o pozitie delicata.

Una peste alta, Minodora cred ca ai actionat corect, fara sa-i ricanezi.
Sa te uiti totusi peste deciziile pe care le-am amintit! Or sa te ajute.
Cum bine ai sesizat, NU SUNT PENALIST. Cu alte cuvinte nu fac niciodata penale. Insa nu am sfatuit. Am spus ce as fi facut eu. Sigur ca ar fi putut fi prost atat ca pe mine ma cam ia gura pe dinainte uneori
Ai perfecta dreptate aici...

Pascu marian alexandru

Re: Avocaþii din oficiu

Post by Pascu marian alexandru » 20 Jan 2017, 10:42

Cu pot pune si eu un avocat din oficiu pentru ca nu am venit si cazu este penal 1 si nu sunt lamurit cu cazu mamei mele uzcisa de un om fara suflet :-(

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 33 guests