act oficial

Discutii privind Dreptul Penal
Post Reply
doruta

act oficial

Post by doruta » 22 Sep 2005, 00:50

ma confrunt cu o problema: fratele meu a avut de suferit in urma unei ingrijiri medicale gresit acordate. Am dovezi ca doctorita in cauza a facut niste modificari in foaia de observatie. Putem sa facem plingere impotriva acesteia pentru fals. De care fals? este act oficial foaia de observatie? Multumesc pentru ajutor.

elis

Post by elis » 22 Sep 2005, 13:25

In ce sens a fost afectat fratele tau prin modificarile facute de doctorita in foaia de observatie?
I s-a aplicat un tratament gresit?
Anamneza nu a fost corecta?
A scris pe foaie medicamente pe care si le-a insusit?

suveica

Re: act oficial

Post by suveica » 22 Sep 2005, 14:27

[quote="doruta"]ma confrunt cu o problema: fratele meu a avut de suferit in urma unei ingrijiri medicale gresit acordate. Am dovezi ca doctorita in cauza a facut niste modificari in foaia de observatie. Putem sa facem plingere impotriva acesteia pentru fals. De care fals? este act oficial foaia de observatie? Multumesc pentru ajutor.[/quote]

act oficial, este orice act eliberat sau aflat in gestiunea unei unitati din cele prevazuta la art,145 C. pen. (chiar daca initial a fost de natura privata). In ce constau suferintele?! Le poti dovedi? Ce motiv ar fi avut sa modifice? (recte, de ce crezi ca a facut-o?; conteaza!) Ar fi fals intelectual si abuz in serviciu, posibil si inselaciune si malpratice (impropiu malpraxis)
- asta din urma e ptr. Colegiul Medicilor
Fii mai explicita!

doruta

Post by doruta » 22 Sep 2005, 19:12

Trebuia sa i se administreze un anumit tratament pentru afectiunea de care suferea, dar nu a fost asa. in foaia de observatie este consemnat ca i s-a administrat tratamentul respectiv. sigur ca starea fratelui meu s-a agravat din acest motiv. Poate sa fie asta un fals?

elis

Post by elis » 22 Sep 2005, 19:24

Parerea mea este ca nu este vorba despre o infractiune de fals dar fapta ar putea constitui o alta infractiune.
Daca esti sigur fa plangere penala.

comisar

Post by comisar » 22 Sep 2005, 20:44

Sfatul meu este sa nu faceti nici o plingere penala ,pentru ca va sta pe loc,mai intii sesizati colegiu medicilor care vor face o ancheta interna si in functie de rezultat vor sesiza dupa caz organele de urmarire penala.

sechmet

Post by sechmet » 23 Sep 2005, 06:55

Sunt de aceeasi parere cu Comisarul.
Si sigur nu este fals.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 18 guests