Infractiuni contra persoanelor

Discutii privind Dreptul Penal
Post Reply
excalibur

Infractiuni contra persoanelor

Post by excalibur » 27 Aug 2005, 13:53

Infractiunile contra persoanelor pot imbraca forma continuata?

mariuca

Post by mariuca » 27 Aug 2005, 14:45

orice infractiune intentionata poate fi comisa in forma continuata daca este susceptibila de repetabilitate insa din categoria infractiunilor intentionate sunt unele care datorita specificului activitatii incriminate de lege nu pot imbraca, nu sunt compatibile cu acele conditiile de existenta ale infractiunii continuate. Par example: infractiunea de omor (suntem la infractiuni contra persoanei) nu poate fi savarsita in mod continuat deoarece o persoana nu poate fi ucisa de mai multe ori, iar daca este vorba de pluralitate de victime, principiul acesta exclude posibilitatea unei infractiuni continuate. In raport cu fiecare victima autorul pe plan subiectiv tre sa actioneze in baza unei noi rezolutii infractionale.

alin_2003

Post by alin_2003 » 28 Aug 2005, 20:23

Da, cu exceptia infractiunilor cu rezultat definitiv (omor, avort) celelalte infractiuni intentionate contra persoanei pot fi comise in forma continuata. Spre exemplu, imi bat, insult sau violez vecina in fiecare zi in baza aceleiasi hotarari si astfel voi avea lovire, insulta sau viol in forma continuata.

excalibur

Post by excalibur » 29 Aug 2005, 07:19

Dar talharia, cand imbraca forma continuata?

alin_2003

Post by alin_2003 » 29 Aug 2005, 14:26

Si talharia poate fi in forma continuata daca avem unitate de rezolutie si de subiect pasiv. Spre exemplu, stiu ca X are tot timpul bani la el si hotarasc ca in fiecare sambata cand il intalnesc la discoteca sa ii sustrag prin amenintare o anumita suma, ceea ce si fac.

ADR

Post by ADR » 29 Aug 2005, 21:48

talharia nu e infractiune impotriva persoanei dar in rest e adevarat ce s-a spus pe aici cu precizarea ca infractiunea continuata mi se pare nu o unitate legala de infractiune ci o institutie artificial inventata fara o reala existenta mai ales ca nici nu prea este intalnita in alte legislatii

alin_2003

Post by alin_2003 » 29 Aug 2005, 22:23

ADR, de ce crezi ca infractiunea continuata nu se regaseste in alte legislatii? Ea este explicit reglementata in dreptul italian, spaniol, german etc. si este recunoscuta de jurisprudenta in Franta, Belgia, Elvetia etc.

excalibur

Post by excalibur » 30 Aug 2005, 07:55

ADR wrote:talharia nu e infractiune impotriva persoanei
Este si impotriva persoanei.

gabrielle

Post by gabrielle » 30 Aug 2005, 09:08

Talharia este infractiune contra patrimoniului. Asa o califica Codul. Numai ca este infractiune complexa si are ca obiect juridic secundar apararea relatiilor sociale referitoare la persoana.

excalibur

Post by excalibur » 30 Aug 2005, 09:10

M-am exprimat gresit cand am spus ca este si impotriva persoanelor?

roxanagalateanu

Post by roxanagalateanu » 30 Aug 2005, 09:12

alin_2003 wrote:Si talharia poate fi in forma continuata daca avem unitate de rezolutie si de subiect pasiv. Spre exemplu, stiu ca X are tot timpul bani la el si hotarasc ca in fiecare sambata cand il intalnesc la discoteca sa ii sustrag prin amenintare o anumita suma, ceea ce si fac.
dar conditia pt infr continuata este unitatea de subiect activ, iar un timp mai indelungat intre actele de executare poate conduce la caracterizarea lor ca infractiuni distincte.

gabrielle

Post by gabrielle » 30 Aug 2005, 09:14

Daca vrei sa te exprimi in termeni rigurosi, atunci da. Insa pe fond, nu.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 20 guests