minor data savarsirii major data pronuntarii sentintei

Discutii privind Dreptul Penal
sansiro

Post by sansiro » 24 Aug 2005, 10:31

...[/b]

sofia

Post by sofia » 24 Aug 2005, 10:35

sansiro wrote:...per a contrario tratamentul sanctionator se aplica in conformitate cu regulile speciale pentru minori in cazul in care la data sesizarii nu implinise 18 ani.

Mai intreb o data: se aplica o masura educativa majorului care la data sesizarii instantei era minor?

sansiro

Post by sansiro » 24 Aug 2005, 10:36

tu ce crezi? :floare:

sofia

Post by sofia » 24 Aug 2005, 10:39

Eu cred ca nu poate.
Trebuie sa-i aplice o pedeapsa.

alcali

Post by alcali » 24 Aug 2005, 10:50

nici nu incap discutii...aplicarea pedepsei este ceruta de situatia cand luarea unei masuri educative nu mai este posibila fiindca infractiunea a fost savarsita cu putin timp inaintea implinirii varstei de 18 ani ,ori judecarea acestuia pt fapta savarsita cand era minor are loc aproape de implinirea varstei majoratului sau dupa ce devine major.

roxanagalateanu

Post by roxanagalateanu » 24 Aug 2005, 10:54

Masura educativa a internarii intr-un centru de reeducare. Inaplicabilitatea acesteia fata de minorul care este aproape de implinirea varstei de 18 ani. Data publicarii: 2003-06-01



Prin sentinta penala nr. 159/16.01.1998 a Judecatoriei Braila, ramasa definitiva prin neapelare, a fost luata masura educativa a internarii intr-un centru de reeducare, fata de inculpatul minor C.N., pentru savarsirea infractiunii de furt calificat prevazuta de art. 208 alin. 1 raportat la art. 209 alin. 1 lit. a, cu aplicarea art. 99 C.pen.
In fapt, s-a retinut ca, in ziua de 15.03.1997, inculpatul a sustras impreuna cu un alt inculpat minor, din incinta unei statii de irigatii, mai multe bucati de cablu din cupru si din aluminiu, in valoare de 708.000 lei.
S-a declarat recurs in anulare, sustinandu-se ca masura educativa a internarii inculpatului intr-un centru de reeducare a fost luata cu incalcarea prevederilor art. 106 C.pen.
Recursul in anulare este fondat.
Potrivit art. 106 alin. 1 C.pen., masura educativa a internarii minorului intr-un centru de reeducare, prevazuta la art. 104 C.pen., se ia pe timp nedeterminat, insa nu poate dura decat pana la implinirea varstei de 18 ani.
Din aceasta dispozitie a legii, coroborata cu aceea inscrisa la alin. 2 al art. 106 C.pen., potrivit careia, la data cand minorul devine major, instanta poate dispune prelungirea internarii pe o durata de cel mult 2 ani, rezulta ca masura internarii intr-un centru de reeducare nu poate fi luata decat in privinta minorului fata de care o asemenea masura poate realiza scopul urmarit de legiuitor.
Atunci cand sentinta a fost pronuntata, inculpatul C.N., nascut la 21.01.1980, mai avea doar 5 zile pana la implinirea varstei de 18 ani, iar la data ramanerii ei definitive el depasise aceasta varsta, astfel ca, fiind major, masura educativa a internarii sale intr-un centru de reeducare nu mai putea fi dusa la indeplinire si nici sa fie prelungita in temeiul art. 106 alin. 2 C.pen.
In acest caz, dispunandu-se internarea intr-un centru de reeducare a unui minor fata de care aceasta masura nu putea fi dusa la indeplinire datorita iminentei sale treceri in randul majorilor, prima instanta a facut o gresita aplicare a prevederilor art. 104 si art. 106 C.pen.
Prin urmare, admitandu-se recursul in anulare, a fost inlaturata masura internarii inculpatului intr-un centru de reeducare si i s-a aplicat o pedeapsa privativa de libertate.

Curtea suprema de justitie, sectia penala, decizia nr. 857 din 9 martie 1999

lawprofile

Post by lawprofile » 24 Aug 2005, 12:01

sansiro wrote:art. 483 C.p.p.
alin.2. Instanta competenta potrivit dispozitilor alineatului precedent ramane competenta sa judece si face aplicarea dispozitiilor procedurale speciale privitoare la minor, chiar daca inculpatul a implinit ulterior varsta de 18 ani.
alin. 3 Inculpatul care a savarsit infractiunea in timpul cat era minor, este judecat potrivit procedurii obisnuite, daca la data sesizarii instantei implinise varsta de 18 ani.[/i]
per a contrario tratamentul sanctionator se aplica in conformitate cu regulile speciale pentru minori in cazul in care la data sesizarii nu implinise 18 ani.
Primo,ultima ta fraza nu exclude posibilitatea aplicarii unei pedepse(despre care eu cred ca se impune).Secundo,sediul materiei cu privire la tipul de masura aplicabila minorului se afla in codul penal,articolele prevazute de tine referindu-se la aspecte strict procedurale.

sansiro

Post by sansiro » 24 Aug 2005, 12:36

si la aspectele strict procedurale nu cumva scrie si de masurile educative?
Oricum se pare ca exista practiva CSJ in sens contrar celor sustinute de mine. In codul meu penal la art. 106 alin. 2 scrie: La data cind minorul devine major, instanta poate dispune prelungirea internarii pe o durata de cel mult 2 ani, daca aceasta este necesara pentru realizarea scopului internarii.
Poate s-a modificat intre timp si nu stiu... Foarte posibil

roxanagalateanu

Post by roxanagalateanu » 24 Aug 2005, 12:42

da, se poate prelungi, dar daca masura a fost aplicata inainte de implinirea varstei de 18 ani. iar daca este aproape de implinirea varstei de 18 ani nu i se aplica masura, ci pedeapsa. cel putin asa am inteles eu.

sansiro

Post by sansiro » 24 Aug 2005, 12:49

rationamentul deciziei lasa oarecum neacoperita situatia limitelor de pedeapsa aplicabile intr-un asemenea caz. este vorba de peicolul social al faptei si al faptuitorului la data savarsirii infractiunii. Ramanerea definitiva a hotararii poate sa intervina si la 1-2 an dupa pronuntare, ceea ce inseamna ca nici intr-un asemenea caz nu se poate da internarea. De lege ferenda ar cam trebui sa se aplice procedura minorilor aca fapta a fost comisa in timpul minoritatii.

Luciann

Post by Luciann » 24 Aug 2005, 13:32

Ratiunea pentru care sunt reglementate masurile educative nu tine atat de pericolul social mai redus in cazul unei fapte comise de un minor cat de posibilitatea reeducarii, salvarii acestuia data fiind varsta lui. In momentul in care implineste 18 ani, evident ca ratiunea nu mai subzista. Iar daca, intr-adevar, in raport cu varsta pe care o avea la data comiterii faptei, pericolul social al faptei este destul de redus, oricum, dreptul penal roman ofera limite foarte largi intre care se poate stabili pedeapsa. Solutia se impune nu numai cand varsta este implinita la data pronuntarii, ci si cand data este destul de apropiata incat scopul masurilor educative sa nu mai poata fi indeplinit.

maxxim

Post by maxxim » 24 Aug 2005, 13:39

:cafea: pentru Luciann.

sansiro

Post by sansiro » 24 Aug 2005, 14:28

Foarte pertinent argumentul referitor la ratiunea instituirii de sanctiuni speciale pentru minori. Totusi, sunt infractiuni grave comise in timpul minoritatii cum ar fi spre exemplu un omor. Limitele de pedeapsa pentru o asemenea infractiune sunt mari. Nu e totuna daca pleci in stabilirea pedepsei de la un minim de 5 la un maxim de 10 sau un minim de 10 la unul de 20 de ani. eu zic ca in aplicarea pedepsei trebuie sa se tina seama si starea in care se afla inculpatul /condamnatul la data savarsirii faptei. De altfel, la baza modurilor speciale prin care se urmareste reeducarea minorilor tocmai acest lucru sta: starea fizica si psihica a minorului care savarseste infractiuni. Or aceasta stare nu poate fi avuta in vedere decat raportata la momentul savarsirii infractiuni. Un copil care savarseste infractiunea deoarece la varsta respectiva era labil, usor influentabil, cu un sistem de valori in formare, neconturat, care intre timp, dobandind cuoasterea despre viata corespunzatoare, urmand studiile mai departe si integrandu-se in societate, intr-un cuvant maturizandu-se se trezeste din cauza acestui neajuns (trecerea inexorabila a timpului) pe cale sa fie sanctionat ca un major. Mie unuia nu mi se pare corect.
Oare nu imi da si mie cineva o cafea? :-D

Luciann

Post by Luciann » 24 Aug 2005, 15:14

Iti dau eu o bere, dar m-am referit doar la masurile educative. Limitele vor fi reduse la jumatate daca infractorul era minor la data comiterii faptei, indiferent daca implineste 18 ani ulterior. Aici, intr-adevar, ratiunea e de a se tine cont de particularitatile momentului savarsirii si ea se mentine.

sofia

Post by sofia » 25 Aug 2005, 10:21

Excalibur wrote:
LAWPROFILE wrote:Cum Dumnezeu sa se aplice o masura educativa unui major...?!
Asa am spus si eu cand am citit speta respectiva (Culegere probleme din practica judiciara-pentru uzul studentilor-Bulai/Mitrache)
Cred ca speta din aceasta culegere avea in vedere prevederile Decretului nr. 218/1977 abrogate prin Legea nr. 104/1992.
D 218/1977 prevedea obligativitatea de a aplica o masura educativa fata de cei care erau minori (intre 14-18 ani) la data savarsiri faptei.
Legea nr. 104/1992 a abrogat acest act normativ si de la data intrarii in vigoare s-au putut aplica si masuri educative si pedepse.
In speta fapta a fost savarsita inainte de intrarea in vigoare a Legii nr. 104/1992 dar judecata a avut loc dupa aceasta data.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 39 guests