Furt sau insusirea bunului gasit

Discutii privind Dreptul Penal
comisar

Furt sau insusirea bunului gasit

Post by comisar » 22 Aug 2005, 21:20

Apele involburate ale riului Bistrita au luat din gospodaria unui cetatean 50 mc cherestea rasinoase,in aval la circa 2 km un alt gospodar a pescuit o parte din cherestea si a depozitato la locuinta sa.
Ce fapta penala a savirsit acest gospodar tinind cont de faptul ca refuza sa restitue cheresteau partii vatamate.

lawprofile

Post by lawprofile » 22 Aug 2005, 21:35

Furt calificat;art 209 lit.h

lawprofile

Post by lawprofile » 22 Aug 2005, 21:46

De fapt cred ca e insusirea bunului gasit mai degraba.

roxanagalateanu

Post by roxanagalateanu » 22 Aug 2005, 21:52

si eu cred ca este insusirea bunului gasit. si cred ca se aplica si agravanta din 74, alin 1, lit f (parca :grin: )-savarsirea infractiunii de o persoana care a profitat de situatia prilejuita de o calamitate

wittmann

Post by wittmann » 22 Aug 2005, 22:06

Abuz de incredere... asa de noapte buna :grin:

roxanagalateanu

Post by roxanagalateanu » 22 Aug 2005, 22:10

de ce abuz de incredere? ca eu nu fac legatura :roll:

lawprofile

Post by lawprofile » 22 Aug 2005, 22:14

wittmann wrote:Abuz de incredere... asa de noapte buna :grin:
Asa e...De fapt apa e subiectul pasiv care a facut un contract cu infractorul...Personificare naturii...sau cum ne invata la scoala?

wittmann

Post by wittmann » 22 Aug 2005, 22:23

Iar pana maine ma gandesc daca nu cumva e furt... :evil:

roxanagalateanu

Post by roxanagalateanu » 22 Aug 2005, 22:25

wittmann wrote:Iar pana maine ma gandesc daca nu cumva e furt... :evil:

tu faci o gluma si eu nu am simtul umorului? :-( :-( :-(
oricum, nu mai glumi cu din astea, daca imi da o grila de genul asta la examen? :mrgreen:

student_com

Post by student_com » 23 Aug 2005, 14:22

Si daca Vittmann nu a deliberat inca sa ne lamuraesca ,imi permit sanmi dau si eu cu parerea:
E clar insusirea bunului gasit , numai ca nu stiu daca e intrunita agravanta de la art.74, alin 1, lit f (am mers pe mana ta Roxana :lol: ).
Agravanta sanctzioneaza infractorii periculosi care intzeleg sa profite de suferintza colectivitatzii profitand de situatzia anormala creata de calamitate, pe cand in cazul nostru cel care aduna lemnele aduse de apa nu pare sa faca asta.

excalibur

Post by excalibur » 23 Aug 2005, 14:28

Daca a stiut cui apartine cheresteaua si a luat-o cu scopul de a si-o insusi pe nedrept este furt.

comisar

Post by comisar » 23 Aug 2005, 14:38

Nu credeti ca ar trebui o lege speciala pentru aceste situatii,incadrarea corecta ar fi insusirea bunului gasit,dar de ce astepte partea vatamata 10 zile ca sa primeasca bunurile inapoi sau ceva ani pana ce instanta se va pronunta.

excalibur

Post by excalibur » 23 Aug 2005, 14:40

Putea identifica proprietarul?
Daca da, fapta nu este insusirea bunului gasit ci furt.

wittmann

Post by wittmann » 23 Aug 2005, 16:09

Iata ca apar alte opinii... :evil:
In nici un caz nu e insusirea bunului gasit, pentru ca in acest caz se cere ca cel care a gasit bunul sa nu stie cine este proprietarul.

lawprofile

Post by lawprofile » 23 Aug 2005, 16:36

Este insusirea bunului gasit si nu furt atunci cand din evaluarea in abstracto a circumstantelor de fapt orice persoana ar fi ajuns la concluzia ca bunul respectiv a iesit de sub supravegherea stapanului ceea ce s-a intamplat si in acest caz.Deci este insusirea bunului gasit,nu furt.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 25 guests