Interzicerea controalelor de rutina ale Politiei

Mai stie cineva ceva despre cineva cumva?
Post Reply
b_42_jim

Post by b_42_jim » 19 Aug 2005, 20:13

wittmann wrote:Ca sa fim sinceri, nici pana acum nu prea se proceda la oprirea in trafic fara un motiv intemeiat. Cel putin eu de 8 ani de cand am permis, nu am fost oprit niciodata pentru control de rutina.
Pe mine m-au rutinat ultima oara pe 5 ianuarie 2004. Era imediat dupa Anul Nou, m-au intrebat de ce nu port centura de siguranta, le-am zis ca scrie la mine in talon ca nu trebuie sa port :mrgreen: si... La multi ani!

constable

Post by constable » 21 Aug 2005, 18:08

Parerea despre politisti in general mi-am spus-o de multe ori pe acest forum. Dar nu pot sa nu constat si eu ca politia se duce pe rapa si la aceasta ajuta si cei care o conduc :
- Este inadmisibil pentru un ministru de interne sa apara pe post si sa instige conducatorii auto la neoprire. Sa spunem ca politistii nu opresc autovehicule numai pentru controale de rutina, ci de multe ori cauta hoti, delicventi si alte fiare.
- Apoi vreau sa vad si eu un judecator cand se pronunta cu privire la o sanctiune primita de x pentru neoprire la semnalul politistului iar x se apara ca nu avea agentul sapca pe cap.
- Cum sa vezi din autoturism daca agentul are insigna in piept numai domnul ministru ne poate spune.
- Cred ca politia ca si institutie trebuie sa-si caute oameni integri, corecti si cinstiti si buni profesionisti. ministru crede ca fala politiei trebuie sa fie circulatia. In alte state la circulatie ajung politistii care nu fac fata exigentelor din alte compartimente. I-a scos pe aia grasi din strada si unde i-a trimis ? La prins hoti ? Nu era mai simplu ca sa instituie probe sportive si de rezistenta mai aspre si sa-i treaca in rezerva. Si ati vazut ce stafilococi au ramas pe strada ? Nici nu-ti vine sa le dai buletinundaca ti-l cer.
- Si stiti ca in politia anului 2005 (si a Romaniei) exista agenti de politie care nu au liceul si ofiteri de politie care nu au facultate ? Si nu sunt putini

croc

Post by croc » 21 Aug 2005, 18:36

se vede cu ochiul liber ca nu le-a placut nici scoala si nici cei care au facut scoala!

constable

Post by constable » 21 Aug 2005, 20:13

Stie cineva cat este la momentul actual spaga pentru o angajare in politie pe o functie de agent (ma refer la incadrare in campul muncii si nu la admiterea in scoala) ?

indian

Post by indian » 21 Aug 2005, 21:22

si... nemernicia este invers proportionala cu numarul anilor de scoala. Adica: Fereste-ma Doamne de omul prost si de drumul lung....
Si eu am o mare satisfactie referitor la unele prevederi ale acestui cod de buna purtare a politistului: faptul ca nu mai au voie sa scrie pv pe masina, sau in masina, sau... el rastignit si tu (cel controlat) in pozitie de drepti.
Intrebare: acest cod se publica in MO sau este un act... intern

constable

Post by constable » 21 Aug 2005, 21:29

Este un act intern. Fiind cod de conduita.
Parerea mea este ca ar trebui publicat in M.Of. atata timp cat prevede obligatii si pentru conducatorii auto ( a nu se da jos din autovehicul etc.)

dinubocos

Post by dinubocos » 22 Aug 2005, 14:37

Obligatia de a nu ma da jos din masina?! Buna, foarte buna!

diaboliq

Post by diaboliq » 22 Aug 2005, 16:50

[quote="dinubocos"]Atat timp cat noi vom oferi mita pentru a scapa de amenda nu e cazul sa ne plangem. Insistam sa dam aceasta mita pentru a scapa de o amenda mai mare si apoi tipam ca din gura de sarpe ca politistii sunt corupti. Da sunt. DAR NOI I-AM CORUPT.[/quote]


Faci pe moralistul. Vrei sa cred ca nu ai dat nici odata mita? Ha, spune-i asta lun mutu.

comisar

Post by comisar » 22 Aug 2005, 18:35

Bine ai revenit Dle Constable pe acest forum si cred ca va intereseaza acest subiect mai ales ca este vorba despre politisti.
Si daca tot veni vorba despre coruptia politistilor ce faceti dvs daca va deplasati cu auto proprietate personala marca Audi A6 cu nr de immatriculare Dj 01 CST,in directia Atena si la intrarea in Giurgiu sinteti surprins de aparatul radar cu o viteza ce necesita suspendarea permisului de conducere:
a).incercati mituirea politistului cu 100 euro;
b).va intoarceti cu familia acasa.
c).injurati guvernul;

Cit priveste pregatirea profesionala a politistilor nu va faceti probleme cei fara liceu executa activitati care nu au legatura cu publicul la fel si ofiterii fara facultate care sunt foarte putini respectiv pe cale de disparitie.

Dle Croc numai faceti misto de politisti, in vorbe sinteti tare dar daca va opreste un politist de la circulatie va tremura chilotii.

Cind va aparea codul de conduita al politistilor de la circulatie il voi pune si la dispozitia membrilor forumului

croc

Post by croc » 22 Aug 2005, 19:34

:lol: :lol: :lol: :lol:

eu :lol: am chilotii :lol: legati cu sarma :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:


:-D :-D :-D :-D :-D :-D :-D :-D

nicuvar

Post by nicuvar » 22 Aug 2005, 19:55

Dle Croc, ati cam incurcat-o cu ... tot cu sarma.

dinubocos

Post by dinubocos » 22 Aug 2005, 20:25

[quote="diaboliq"] Faci pe moralistul. Vrei sa cred ca nu ai dat nici odata mita? Ha, spune-i asta lun mutu.[/quote]

Unuia cu numele tau i-o fi greu sa creada asta dar ...
Si de sa-i spun lun mutu? Doar te am pe tine aici.

Si sa ramana intre noi, incepe sa ma irite folosirea avatarului fost al meu de tine. Inca odata iti sugerez sa cauti unul cu coarne.

comisar

Post by comisar » 22 Aug 2005, 21:47

Cred ca am facut o gresala "Croc" este fetita si nu baiat,fetele nu au chiloti, cu doua ate mai groase este rezolvata problema.
Stati linistita ca politia rutiera are un respect deosebit fata de sexul frumos si nu te amendeaza niciodata in .........strada !!!

roxanagalateanu

Post by roxanagalateanu » 22 Aug 2005, 21:53

comisar wrote:Cred ca am facut o gresala "Croc" este fetita si nu baiat,fetele nu au chiloti, cu doua ate mai groase este rezolvata problema.
Stati linistita ca politia rutiera are un respect deosebit fata de sexul frumos si nu te amendeaza niciodata in .........strada !!!
:-? :-? :-? :-? :-? :-? :-? :-? :-?

Foarte, foarte urat ceea ce ai spus. :-|

croc

Post by croc » 22 Aug 2005, 22:14

comisare, ti-a trebuit ceva timp, dar pana la urma tot ti-ai dat arama pe fata :lol:

domnul, doamna, va multumesc, etc................, toate s-au spulberat dragule dupa aceasta postare;

sincera sa fiu, nici nu ma asteptam la mai mult din partea ta, dar parca nici atat de grosolan nu te credeam;

ma rog, si ca sa punem punct problemei, afla ca distinsii dumitale colegi nu vor apuca, neam de neamul lor de la maimuta incoace sa ma amendeze pe mine in afara strazii.

insa ce putem face decat sa va intelegem..........................

sa dea diaboliq sa nu inveti sa scrii pana la urmatoarea postare sau sa te mai aberezi aiurea ca te taxez de nu te vezi;

cat despre raspunsuri din partea mea, la pastele cailor.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 27 guests