Interzicerea controalelor de rutina ale Politiei

Mai stie cineva ceva despre cineva cumva?
Post Reply
nicuvar

Post by nicuvar » 18 Aug 2005, 17:35

Codul Fatuloiu.

comisar

Post by comisar » 18 Aug 2005, 18:49

Nu este un act normativ este un cod de conduita elaborat de MAI , care fi transmis pe CD la toate unitatile de politie.

fil

Post by fil » 18 Aug 2005, 20:04

inconnu wrote:
comisar wrote:adica amendeaza pe toata lumea care incalca regulile de circulatie inclusiv pe d-l Blaga

Domn comisar, chiar poti sa crezi asa ceva?!
Din stirile prezentate pe la TV, saptamana trecuta, parca o amendasera pe fiica lui Base pentru depasirea vitezei :?:

student_com

Post by student_com » 18 Aug 2005, 23:53

Nu e mare lucru noul cod de conduita , si nu vad de ce nenam face noi griji ca nno sanl respecte politzistii. E doar o chestie de bun simtz sa nu fii obligat sa tremuri in ploaie sau ger langa masina lui Garcea in timp ce el sta la caldurica si se face ca se uita pe acte in asteptarea "prajiturii" , sau la fel ca in toate tzarile civilizate sa fii oprit numai daca ai savarsit o abatere, nu doar asa ca poateno gasi el ceva in neregula. Si depinde in mare masura de noi , participantzii la trafic sa le mai schimbam atitudinea domnilor agentzi , sa intzeleaga ca ei sunt acolo sa ajute si sa indrume dar ....mai dureaza. Si atata timp cat bugetul lor va depinde de amenzile incasate e de intzeles "panda" ca poate, poate mai prinde un "gresit".

P.S.-Zilele astea am avut un control de la Garda care , foarte senini au spus ca "nu pot pleca fara sa amendeze , ca ...ei din asta traiesc" . Si uite asa snau mai dus 20 milioane....

dinubocos

Post by dinubocos » 19 Aug 2005, 08:31

Nu are importanta mare ce se schimba in legi. Important este cum se aplica. Si mai ales cum le respectam noi.

Atat timp cat noi vom oferi mita pentru a scapa de amenda nu e cazul sa ne plangem. Insistam sa dam aceasta mita pentru a scapa de o amenda mai mare si apoi tipam ca din gura de sarpe ca politistii sunt corupti. Da sunt. DAR NOI I-AM CORUPT.

roxanagalateanu

Post by roxanagalateanu » 19 Aug 2005, 08:34

asa este, avem si noi o parte din vina, totusi au picat toti testul de luare de mita. nu putea sa exisate macar o exceptie?! sa inteleg deci ca noi i-am corupt pe toti :)

dinubocos

Post by dinubocos » 19 Aug 2005, 08:54

Norma. Noi suntem mai multi. :lol:

sebi77

Post by sebi77 » 19 Aug 2005, 08:55

Eu nu cred ca nu te va mai oprii nimeni in trafic fara motiv.... In primul rand motiv poate sa gaseasca oricand:

* ai masina murdara
* i s-a parut ca vorbeai la telefon
* este un accident de circulatie si este un filtru facut pentru depistarea autorului etc

Cu alte cuvinte e ZERO codul asta!..

dinubocos

Post by dinubocos » 19 Aug 2005, 09:01

Nu chiar zero. Hai sa nu fim prapastiosi.

roxanagalateanu

Post by roxanagalateanu » 19 Aug 2005, 09:02

m-am pierdut putin, codul asta de cand intra in vigoare? pt ca ieri era un radar ascuns :grin: parca nu mai era voie? unde anunt? :evil: :evil: :evil:

comisar

Post by comisar » 19 Aug 2005, 11:25

Nu prea inteleg roxanica expresia "radar ascuns",radarul este vizibil si in linie dreapta,daca ar in papusoi ascuns nu ar mai putea sa faca si fotografia care principala proba la depasirea vitezei legale.
Referitor la mita ii dau dreptate lui Dinu,ai doua variante or suspendarea permisului pe trei luni sa zicem,ori 100 euro la d-l agent.Sa vedem ce varianta alegeti fiecare si apoi mai discutam despre coruptie.
Coruptie insemna si dare de mita.

roxanagalateanu

Post by roxanagalateanu » 19 Aug 2005, 11:31

comisar, nu era vb de papusoi, ci de tufisuri. nu mai lua apararea breslei din care faci parte :-P . de parca cine stie ce sacrilegiu as fi comis spunand acestea.

inconnu

Post by inconnu » 19 Aug 2005, 11:33

Nu insistam sa dam mita. Nu vi s-a facut niciodata o propunere de genul "daca ar fi sa platesti amenda te-ar costa atat... eu iti iau de trei ori mai putin..."?

100 euro??? Nuuuu, politia romana e mult mai ieftina, cu 100 euro cumperi o sectie intreaga.

roxanagalateanu

Post by roxanagalateanu » 19 Aug 2005, 11:40

asa este, se vinde mult mai ieftin politia romana. 500 mii iti spune ceva comisar? :evil: :evil: :evil:

nicuvar

Post by nicuvar » 19 Aug 2005, 11:41

Asa-i. In ziarele de azi se scrie ca cei prinsi in flagrant s-au multumit si cu o strangere de mana (in care erau pusi 500.000 lei)...

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 40 guests