depunere acte dupa ce cauza ramane in pronuntare

Discutii privind procedura civila
nicuvar

Post by nicuvar » 17 Aug 2005, 16:16

Problema este ca partea a fost prezenta in sala. A citit in condica faptul ca s-a repus cauza pe rol.

croc

Post by croc » 17 Aug 2005, 16:18

nu inteleg, ceva nu se leaga;

a, a fost prezenta la pronuntare pentru ca citise in condica, nu a asteptat citatia;
daca a raspuns la apel, nu mai e nulitate;
s-a acoperit lipsa de procedura;

nicuvar

Post by nicuvar » 17 Aug 2005, 16:25

Macar poate sa mentioneze faptul in sine in calea de atac? S-a incercat sa nu fie prezenta in sala. Citatia a fost trimisa in 11 de la instanta, are stampila postei in 12 si la destinatar a ajuns in 13, cum am spus. Si inca ceva interesant, erau doua persoane in cauza: una a primit citatia in 13 pentru 27 si cealalta in 13 pentru 13 (cu corecturi).
Am prezentat situatia asa, mai mult ca fapt divers.

croc

Post by croc » 17 Aug 2005, 16:29

nu are nici o relevanta;
a fost o eroare, toata lumea greseste;
ar insemna sa convingi instanta ca intregul aparat administrativ a complotat pentru ca partea dintr-un dosar sa nu stie de termen;

nu cumva a fost arsa si condica?

glumesc, dar instanta nu va fi sensibila la asa ceva, garantez;

nicuvar

Post by nicuvar » 17 Aug 2005, 16:52

Stiu ca nu are relevanta, am si pus problema ca fapt divers.
Dar cand presedintele instantei te intreaba ceva in genul: Dan voi ce cautati aici, de unde ati stiut? iti cam vine sa :-x :-x :-x

fira

Post by fira » 18 Aug 2005, 01:30

daca se depun acte dupa inchiderea dezbaterilor, pot fi folosite foarte bine acolo unde si imparatul se duce singur. Doar acolo. N-ai cum sa repui cauza pe rol.

ainsof

Post by ainsof » 20 Aug 2005, 07:35

Oricum actele depuse vor fi luate in considerare in apel si in baza lor se poate desfiinta sentinta pronuntata.
De ce i-ar conveni judecatorului sa aiba o solutie casata ?(casarile sunt luate in considerare la aprecierea anuala a judecatorului)
In practica judecatorii repun cauza pe rol cand vad ca actele depuse ar putea schimba solutia.

excalibur

Post by excalibur » 20 Aug 2005, 12:45

Si instanta nu se dezinvesteste decat dupa ce s-a pronuntat, nu?

corsicanu

Post by corsicanu » 05 Sep 2005, 19:49

se incalca contradictorialitatea trebuie sa se repuna cauza pe rol

ainsof

Post by ainsof » 09 Nov 2005, 05:56

Excalibur wrote:Si instanta nu se dezinvesteste decat dupa ce s-a pronuntat, nu?
Da, instanta ramane investita pana la momentul in care pronunta hotararea.
Pana in acel moment poate repune cauza pe rol si poate judeca cererile care se depun in cauza.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 54 guests