Furt sau talharie ?

Discutii privind Dreptul Penal
gabrielle

Post by gabrielle » 21 Aug 2005, 19:47

[quote="mariuca"]mai pana una alta io zic sa dati cu banu sa vedeti ce pica ....... :lol: :lol:[/quote]

Cand este vorba de incadrarea juridica si implicit de pedeapsa nu se da cu banul!

Fapta este talharie pentru ca furtul presupune o actiune de "luare", nu de "smulgere" care presupune o luare prin violenta. Nu cred ca exista vreo persoana care a fost victima a unei astfel de talharii si care sa nu se fi simtit agresata fizic in momentul in care i-a fost smuls lantisorul!

wittmann

Post by wittmann » 21 Aug 2005, 19:50

Gabrielle, exista asemenea cazuri. Am mai spus-o, unii nu si-au dat seama ca li s-a smuls lantisorul de la gat pana nu l-au vazut pe individ fugind.

constable

Post by constable » 21 Aug 2005, 20:03

Practica instantelor intr-adevar indica talharie.
Personal sunt de acord cu majoritatea dintre voi care sustineti ca, in functie de caz, poate fi uneori furt si uneori talharie. Aceeasi problema se pune si cand cineva iti fura din fuga caciula de pe cap ? Ce este ?

wittmann

Post by wittmann » 21 Aug 2005, 20:05

Practica spune ca in acest caz e furt.

constable

Post by constable » 21 Aug 2005, 20:10

Si daca loveste in fuga si partea vatamata si aceasta cade la pamant ?

wittmann

Post by wittmann » 21 Aug 2005, 20:26

Atunci e talharie, desi exista unele opinii conform carora daca lovirea a fost neintentionata (deci nu cu scopul de a infrange rezistenta victimei), ne aflam in prezenta unui furt.

constable

Post by constable » 21 Aug 2005, 20:34

De acord.

Asta vreau sa spun. Tot asa este si cu lantisorul. De la caz la caz. Fie furt, fie talharie.

wittmann

Post by wittmann » 21 Aug 2005, 20:56

Problema este ca pentru instante este talharie in toate cazurile.

student_com

Post by student_com » 21 Aug 2005, 21:25

Eu unul , ca initziator al subiectului ,ma declar lamurit si multzumesc tuturor celor care sinau argumentat sustzinerile indiferent de natura acestora. Insa va mai stresez putzin cu o alta intrebare , asemanatoare :
- Refuzul de a inapoia un bun , dat de buna voie , in vederea examinarii , este furt sau abuz de incredere ? Eu zic cani furt , deoarece bunul nu a fost increintzat spre detentzie.

alin_2003

Post by alin_2003 » 21 Aug 2005, 21:30

E categoric furt. Practica e unanimaa in acest sens, ca si majoritatea doctrinei.

mariuca

Post by mariuca » 22 Aug 2005, 07:34

draga gabrielle am avut deja o parere cu privire la aceasta speta.... (furt- talharie)
si apropos oamenii mai si glumesc p-aci daca nu te-ai prins.. :lol:
numai bine!!

mariuca

Post by mariuca » 22 Aug 2005, 08:19

furt-abuz de incredere?
in aceasta situatie desi faptuitorul a avut un contact material cu bunul pe care l-a insusit, nu a existat un raport juridic care sa-i legitimeze detinerea asupra bunului motiv pt. care fapta prezentata nu poate fi incadrata la infractiunea de abuz de incredere.

student_com

Post by student_com » 22 Aug 2005, 22:03

Tks all ! :floare:

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 48 guests