Clauza intr-un contract de inchiriere ??

Discutii privind raporturile de Drept Comercial
excalibur

Post by excalibur » 10 Aug 2005, 08:03

Articolul 1077 se refera la obligatia care nu presupune un fapt personal din partea debitorului, dar KKO tocmai asta spune ca insereaza o clauza in contract care sa permita creditorului sa execute el aceasta obligatie si in situatia asta nu mai vorbim de un fapt personal al debitorului.
In plus, chiar daca nu ar fi o astfel de clauza, ce te face sa crezi ca evacuarea presupune un fapt personal al debitorului?
De ce ar fi o operatiune care sa nu poata fi realizata de un tert?
Dupa cum stii obligatiile care presupun un fapt personal nu pot fi executate silit nici prin executorul judecatoresc si de asta s-au prevazut in procedura civila modalitati speciale de a forta executarea obligatiei de catre debitor.
Evacuarea se face insa prin executor deci nu presupune un fapt personal al debitorului.

kko

Post by kko » 10 Aug 2005, 08:06

Norocel wrote:
De ce sa-i retunezi banii? Daca a folosit spatiul, datoreaza chirie si nu cred ca prin acceptarea chiriei pentru aceasta perioada se poate spune ca opereaza tacita relocatiune, daca l-ai notificat cu privire la intentia de a nu mai prelungi contractul.
Raspuns:
1.Dupa ce l-am notificat, chiriasul si-a schimbat sediul la ORC si ne-a trimis o adresa prin care solicita prelungirea contractului in aceleasi conditii. (Notificarea am trimis-o recomandat si cu nota de inventar insa pe recomandata , destinatarul nu a semnat de primire) Am aflat despre schimbarea sediului doar cand am solicitat informatii de la ORC pt. a introduce actiunea in evacuare. Si, asa acum am intuit, avocatul locatarului a invocat in instanta aspectul ca el n-a primit nici o notificare deoarece aceasta a fost expediata pe adresa vechiului sediu iar el a solicitat prelungirea contractului in aceleasi conditii.
2. Pe OP-uri, locatarul a scris c/v chirie aferenta lunii&...&....conf. contract nr&...&... Or contractul fiind expirat, el nu mai datora chirie, eventual despagubiri la nivelul chiriei. N-am vrut sa ma risc , pentru ca-mi cunosteam "adversarul" si abia astepta sa invoce tacita relocatiune (cum de altfel am facut si eu in alte situatii :twisted: )
3. Cu locatarul respectiv am mai avut alte litigii iar avocatul lui s-a laudat ca o sa-si tina clientul in spatiu cel putin 2 ani daca nu-I prelungim contractul. Deci, a trebuit sa " ripostez" pe masura provocarii si sa-I anihilez avocatului respectiv orice idee "constructiva" de a-si tine clientul in spatiu cei 2 ani promisi&....

Pai cum ziceam, evacuarile astea de multe ori seamana cu o hartuire intelectuala... :grin:

fil

Post by fil » 10 Aug 2005, 11:13

KKO wrote: Nu am gasit inca o formula magica pentru clauza cu pricina dar am observat prin alte contracte tentative in acest sens, unele destul de amuzante (contractul este titlu executoriu in temeiul caruia executorul poate proceda la evacuare fara interventia instantei si fara vreo formalitate prealabila; la expirarea termenului locatiunii, proprietarul are dreptul sa sparga usa si sa schimbe incuietorile&...etc)
O cunostinta de-a mea a semnat un astfel de contract,e drept cu o firma de confectionat si montat tamplarie PVC,fiind de acord ,ca in cazul in care nu isi platea ratele la timp, "executantul isi rezeva dreptul de a demonta si prelua tamplaria(cu pierderea avansului),fara hotarare judecatoreasca".
....si ca sa recunosc, a fost cel mai constiincios platitor de rate!

kko

Post by kko » 10 Aug 2005, 12:34

Multam fain pt. sugestii si sustineri. O sa incerc sa prepar formula magica a "evacuarii conventionale"&.... "Ca de obicei", in unele cazuri o sa tina iar alteori nu&...
Daca ar exista corectitudine in respectarea clauzelor contractuale , nu s-ar simti nevoia unor inovatii, insa experienta "romaneasca" ne invata ca trebuie sa fim f. duri la negociere , ca sa nu avem surprize "ciudate" inclusiv din partea instantelor de judecata investite sa solutioneze chiar si o "banala" evacuare&....

Iar pentru ca locatarii SC-uri "uita" sa platesca chiria precum si alte obligatii banesti asumate, m-am gandit ca in contractele de inchiriere sa inserez si o "fidejusiune" in ceea ce priveste persoana fizica-reprezentant al SC-urilor respective. In felul acesta, probabil ca ii "oblig " sa fie corecti si responsabili pe cei care semneaza&....
....Dar daca as fi de partea locatarului, sincer, m-ar enerva la culme astfel de clauze dure&... :evil: :evil: :evil:

kinga

Post by kinga » 10 Aug 2005, 13:23

Eu in contractele de vanzare cumparare inserez asemenea clauze.
Administratorul cumparatorului se obliga:
a. Sa raspunda in nume propriu solidar cu societatea pentru eventualele prejudicii cauzate furnizorului, obligandu-se sa achite suma ce reprezinta prejudiciul cauzat, plata acesteia garantand-o cu patrimoniul persoanei fizice:
b. declara ca renunta la beneficiul de discutiune si de diviziune in ipoteza in care este actionat in instanta in nume propriu.

Pana in prezent doua firme au avut obiectiuni ( cu capital strain) in rest lumea semneaza senin.
Iar daca cineva spune , D-la sunt un om serios, de ce inserezi clauza... raspunsul este : daca esti asa de serios nu ar trebui sa te deranjeze ...

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 66 guests