Succesiune

Succesiuni, Terenuri, Constructii, Dezmembraminte, Societati Comerciale
awholeuniverse

Succesiune

Post by awholeuniverse » 23 Jul 2005, 22:28

Tatal meu a decedat in urma cu 5 luni .Eu mai am un frate vitreg dintr-o alta casatorie a tatalui meu . Eu nu l-am cunoscut niciodata pe fratele meu si nici nu stiu unde se afla in momentul de fata . Parintii mei detin impreuna un apartament de 2 camere. Am inteles ca 1/4 din valoarea acestuia i se cuvine fratelui meu . As dori sa stiu care este procedura succesorala in acest caz? Trebuie sa-i aduc la cunostinta fratelui meu de decesul tatlui sau? In cazul in care nu a fost informat si nu se prezinta in termen de sase luni pentru a-si revendica partea ce i se cuvine ma poate da in judecata mai tarziu ?

nicuvar

Post by nicuvar » 24 Jul 2005, 00:51

Situatia nu este chiar asa. Daca parintii tai au detinut impreuna un apartament, inseamna ca fiecare avea 1/2 din proprietate.
Tatal tau a decedat, partea lui se imparte astfel: 1/4 sotului supravietuitor deci mamei tale si 3/4 copiilor, tie si fratelui tau.
In final situatia arata astfel:
mama va detine 1/2+1/8= 5/8 din apartament;
tu si fratele tau, cate 3/8:2= 3/16 fiecare.
Partea fratelui tau este de 3/16 din apartament, nu 1/4.
Daca nu stii unde se afla, nu ai cum sa il anunti. Notarul public iti va da mai multe informatii. Ar fi bine sa deschizi succesiunea inainte de a trece 6 luni de la decesul tatalui, altfel taxele vor fi mai mari.
Pentru ultima intrebare, mai ai putina rabdare.
Eu am trecut printr-o situatie asemanatoare acum doi ani, dar toti mostenitorii am fost prezenti.

awholeuniverse

Post by awholeuniverse » 24 Jul 2005, 11:50

nicuvar multumesc pentru raspuns .
Pe mine ma interesa totusi urmatorul lucru : este obligatia notarului sa-l notifice pe fiul tatalui meu de deschiderea succesiunii? Daca acesta nu este in cunostinta de cauza , respectiv nu stie ca s-a deschis succesiunea , poate invoca acest lucru in instanta , si prin uirmare sa revendice partea ce i se cuvine ? Termenul de sase luni curge de la decesul tatalui meu sau din momentul in care au fost notificate toate partile interesate?

nicuvar

Post by nicuvar » 24 Jul 2005, 12:19

Am inteles cam ce te preocupa.
In privinta masei succesorale, am incercat sa te lamuresc, din experienta personala.
In ceea ce priveste exact ce te intereseaza, ti-am recomandat sa ai rabdare, sperand ca va interveni altcineva, cu pregatire.
As putea incerca sa iti dau unele sfaturi... Mai ai rabdare.

nicuvar

Post by nicuvar » 24 Jul 2005, 12:45

As mai vrea sa te intreb ceva. Cum crezi ca, daca tu nu cunosti adresa fratelui tau, notarul public poate fi obligat sa il notifice? El de unde stie domiciliul fratelui tau?

awholeuniverse

Post by awholeuniverse » 24 Jul 2005, 12:56

Banuiesc ca din Registrul starii civile poate vedea ca a mai fost casatorit sau ca pe o cale oficiala poate afla unde se afla persoana care are in certificatul de nastere ca tata pe x-ulescu ; evident sunt doar supoozitii .

awholeuniverse

Post by awholeuniverse » 24 Jul 2005, 13:08

Imi cer scuze ca te stresez, practic ceea ce ma framanta pe mine e urmatorul lucru : daca o persoana nu a aflat de deschiderea succesiunii pe CALE LEGALA , un act ce vine din partea unui notar , etc... nu poate invoca acest fapt mai tarziu in instanta? Notarul a cerut sa aduc doi martori care sa confirme ca ei nu au auzit niciodata ca tatal meu ar mai avea alt fiu in afara de mine si ca nu au vazut niciodata pe fiul lui intrand la noi in casa.
Din moment ce fiul tatalui meu are un act oficial respectiv certifdicvatul de nastere care demonstreaza paternitatea tatalui meu , declaratiile martorilor mai au vreo putere?



Art.69 legea 36/1995 "- In cererea de deschidere a procedurii succesorale vor fi mentionate datele de STARE CIVILA ale defunctului, numele, prenumele si domiciliul MOSTENITORILOR PREZUMTIVI, bunurile defunctului, cu mentionarea valorii acestora, precum si a pasivului succesoral.

Cererea va fi inscrisa in registrul succesoral al notarului public." .

Art. 75. - Dupa ce constata ca este legal sesizat, notarul public inregistreaza cauza si DISPUNE CITAREA celor care au vocatie la mostenire, iar daca exista testament, citeaza si pe legatari si executorul testamentar instituit.

Art. 77. - Calitatea de mostenitor si numarul acestora se stabilesc prin acte de stare civila si cu martori, iar bunurile ce compun masa succesorala se dovedesc prin inscrisuri sau orice ale mijloace de proba admise de lege.


Art. 78. - Procedura succesorala se poate suspenda in urmatoarele cazuri:

a) au trecut 6 luni de la deschiderea succesiunii si, DESI AU FOST LEGAL CITATI , succesibilii nu s-au prezentat ori au abandonat procedura succesorala, fara a cere eliberarea certificatului de mostenitor si exista dovada ca cel putin unul dintre ei a acceptat mostenirea;

Aceste articole ma nelinistesc pe mine .

nicuvar

Post by nicuvar » 24 Jul 2005, 13:10

Succesiunea o deschideti impreuna, mama ta si cu tine. Notarul public nu se pune sa caute in registrul starii civile daca decedatul a mai avut descendenti, din casatorii anterioare. Notarul nu poate fi obligat sa notifice alt mostenitor, el nu are de unde sa stie, eventual iti poate cere declaratie ca nu mai sunt alti mostenitori. Acum ce faci? Declari ca ai cunostinta de existenta unui frate, dar nu stii unde e? Sau nu?
Fratele tau vitreg a mai luat vreodata legatura cu tatal tau? Crezi ca va incerca sa te actioneze in judecata? Are el vreun drept asupra apartamentului parintilor tai? Nu cred. (te rog sa imi citesti MP-ul trimis).

awholeuniverse

Post by awholeuniverse » 24 Jul 2005, 13:14

Legal are drept din moment ce este fiul tatalui meu .Apartamentul era pe numele parintilor mei , prin urmare succesiunea se va face in modul in care ai spus tu.
Ideea este ca nici nu vreau sa ma complic ... nu vreau ca eu sa declar acuma nu stiu de nici un alt mostenitor si el sa afle mai tarziu si eventual sa ma dea in judecata.
In plus este totusi fratele meu vitreg.
Din cate stiu eu tatal meu nu a mai avut contacte cu el de cel putin 15 ani , stiu doar ca la un moment dat acum vreo cativa ani unchiul meu a vorbit cu el.

nicuvar

Post by nicuvar » 24 Jul 2005, 13:46

Ati deschis succesiunea, mama ta si cu tine, notarul stie de existenta fratelui tau. Voi sunteti prezenti, fratele tau nu (are domiciliul necunoscut). Notarul ii face citarea prin publicitate (nu in Monitorul Oficial, in 2 ziare de mare circulatie, centrala si locala). Nu se prezinta la doua termene. La al treilea termen, succesiunea se va face doar cu mostenitorii prezenti, care vor semna si vor primi certificatele de mostenitor.

awholeuniverse

Post by awholeuniverse » 24 Jul 2005, 13:54

Iti multumesc pentru raspuns .

nicuvar

Post by nicuvar » 24 Jul 2005, 15:29

Am incercat si eu sa ajut. Daca am gresit cu ceva, sper sa ma corecteze cineva, in folosul tau. :kiss: :floare:

aho

Post by aho » 25 Jul 2005, 10:44

Procedura succ. notariala poate avea loc numai daca toti mostenitorii sunt prezenti si se inteleg, in caz contrar actul notarial este anulabil.
In situatia ta solutia este sa introduci actiune la instanta de la ultimul domiciliu al tatalui tau, in instanta vei putea -eventual-invoca si prescrierea dreptului fratelui tau de a accepta succesiunea ( dreptul de a accepta succesiunea se prescrie in T de 6 luni de la data deschiderii succesiunii).
Calea declaratiei mincinoase la notar ti-ar pute creea multe drumuri si probleme si implica riscuri f. mari, practic tu vei avea mereu teama privind anularea actului si a unei urmariri penale, actiunea in justitie este si mai ieftina si mai sigura.

wav

Post by wav » 25 Jul 2005, 12:08

1. termenul de 6 luni (pentru ca s-a pus aceasta intrebare) curge de la data decesului, aceasta fiind data la care se considera deschisa succesiunea.
2. Notarul public va cita toate partile (pe fratele tau prin mica publicitate daca nu reusesti sa il gasesti cu ajutorul rudelor) si in cazul in care acesta nu se prezinta fie va suspenda procedura notariala (mi-e greu sa cred) insa pana la implinirea termenului de 6 luni, fie, daca termenul de 6 luni va fi expirat, va proceda la emiterea certificatului de mostenitor, trecand pe fratele tau la rubrica "sunt straini de succesiune prin neacceptare"
3. Intr-un eventual litigiu deschis de fratele tau ulterior e bine sa stii ca instantele sunt constante in a aprecia ca succesibilul strain de succesiune prin neacceptare nu se poate apara motivand ca nu a stiut de deces. Simplul fapt ca putin i-a pasat de soarta tatalui sau nu este un motiv suficient spre a justifica repunerea in termenul de prescriptie a dreptului de optiune succesorala.

aho

Post by aho » 25 Jul 2005, 12:19

wav: data deschid. sucesiunii =data decesului.
Sincer, nu cunosc varianta notariala asa cum ai descris-o tu, deci nu o contest dar am o intrebare daca fratele indiferent a facut o declaratie de acceptare a succesiunii si notarul il declara ulterior strain de succesiune cum rezolvi problema acestuia ?

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 12 guests