HELP:Abuz sau Implicare?

Discutii privind Dreptul Penal
constable

Post by constable » 23 Jul 2005, 20:15

Pentru "Justitiabilul" :
Mai crede cineva in declaratii olograf date sub presiune la anchetatori sau scrise de politisti si procurori dupa cum ii taie capul ? La lege s-ar putea sa ai dreptate. Dar practica ?
Am fost acum cateva zile de fata cand un procuror audia un invinuit cu privire la un furt. Invinuitul a declarat ca nu-si mentine nici o declaratie data in cursul urmaririi penale si s-a aparat intr-un mod care i-a lasat "gura casca " pe cei prezenti. Ce s-a intamplat ? Avocatul a negociat o amenda administrativa de 3.000.000 lei pentru clientul sau iar procurorul a acceptat fiindca altfel cauta hotii multi ani de acum inainte.

Cu tot respectul dar procedura penala trebuie schimbata in totalitate, cel putin cea in faza de urmarire penala. Daca nu, riscam sa avem in puscarii decat pe cei care nu-si permit un avocat.

Nu vreau sa fiu rau dar de vina sunt si politistii care inca refuza sa-si puna mintea la contributie si cred ca pot dovedi actul infractional cu un p.v. aiurea si o declaratie scrisa de faptuitor pe fondul unor promisiuni sau mai stiu eu ce amenintari, santaj etc. etc. Tu esti politist si cred ca ai puterea sa recunosti mediocritatea in care se zbate aceasta institutie.
Image

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: Ahrefs [Bot] and 21 guests