abuzuri PNA

Discutii privind procedura penala
sansiro

Post by sansiro » 01 Jul 2005, 13:23

Ma gandesc ca i se poate pune in vedere sa isi inchida telefonul pe durata audierii. Nu sa fie tinut o ora pprin antecamere si dupa aia sa i fie primit, in tot tumpun asta omun stand fara telefon.

constable

Post by constable » 01 Jul 2005, 22:48

Asta-i buna ?

Ma gandesc la o situatie :

Comisar catre invinuit :
- Doresti sa dai declaratie ?

Invinuitul :
- Da, dar cu conditia sa-mi dati telefonul mobil oprit la intrare.

Comisar ce faci ? Cum o sa sune PV ? Sau ii spui : "Scrie aici, mata si dumnezeii si ... "

Vezi de ce cresc numarul achitarilor ?

lady

Post by lady » 03 Jul 2005, 09:10

-telefonul mobil se lasa la poarta. Regula este valabila inclusiv pentru avocat. Asta nu inseamna ca el nu ar putea da un telefon (merge indarat la poarta, iese, ia telefonul si apoi-il lasa tot acolo)
Mie s-a permis sa dau telefon la avocat, fara nici o problema.. Totusi, ai dreptul la un telefon...
-bagajele (servieta) trec printr-un filtru care scaneaza
-persoana trece printr-un filtru; daca ai ceva metalic in buzunare ( monezi) le scoti din buzunar
Nu despre asta era vorba in acest subiect, ci despre modul de ancheta .
In privinta amanuntelor solicitate de " comisar" , nu pot respunde decat : nice try...
Comisare, vezi ca nick-ul meu este "lady", nu "fraier"...

comisar

Post by comisar » 03 Jul 2005, 18:34

Aho,fii atenta ca am raspuns mai sus, la intrebarea lui Constable

Constable:poveste de S.F.,nu prea ai nimerito cu achitarile, sunt imputabile doar parchetului,politia propune solutii la parchet, ai stiut dar daca s-a ivit ocazia era si firesc sa spui si ceva negativ despre politie,nu te costa nimic.

Lady:am cerut amanunte din cauza urmatoarei fraze care nu am inteleso
"De regula nu este prezent decat un alt angajat PNA (sau mai multi) , care niciodata nu va/nu vor recunoaste ca seful a proferat amenintari.. ",
Eu personal nu am inteles nimic din aceasta fraza.
Numa intereseaza nick-ul tau,poti sa le folosesti pe amindoua.

Cu stima,

croc

Post by croc » 03 Jul 2005, 21:56

comisar, esti politist?
:mrgreen:

comisar

Post by comisar » 04 Jul 2005, 18:27

Croc:din pacate da sunt,am recunoscut de mai multe ori,un politist indisciplinat ,dependent de internet care in loc sa lucreze pentru ca este destul de bine platit,are pareri contradictorii la toate mesajele,deranjind uneori anumite persoane care se simt lezate.

Intrucit am constatat ca am intrat pe un teren minat si numai este nici un politist pe acest forum incerc ca in perioada imediat urmatoare sa ma retrag,cerind parerea doar cind va fi nevoie in problemele cu care ma confrunt la serviciu.

Cu stima,

croc

Post by croc » 04 Jul 2005, 18:44

:twisted:

nu-ti plac terenurile minate, mai ales cand esti singur, asa-i? :twisted:

eu vroiam sa-ti zic o rautate, dan daca pleci.................

norocel

Post by norocel » 04 Jul 2005, 18:48

comisar wrote:Intrucit am constatat ca am intrat pe un teren minat si numai este nici un politist pe acest forum incerc ca in perioada imediat urmatoare sa ma retrag,cerind parerea doar cind va fi nevoie in problemele cu care ma confrunt la serviciu.
Sa inteleg ca te simti puternic numai cand esti intr-un grup care te sustine?

croc

Post by croc » 04 Jul 2005, 18:56

nuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuu, nici vorba! :lol: :lol: :lol:

norocel, de ce esti rau?
un politist aveam si noi si-l alungam! :lol: :lol: :lol:

norocel

Post by norocel » 04 Jul 2005, 19:01

Eu nu vreau sa-l alung, vreau sa se integreze.

constable

Post by constable » 04 Jul 2005, 22:11

Comisar stii ca nu esti singur. Ti-am spus de Justitiabil si cred ca mai sunt si altii. La un momentndat a aparut si un jandarm. De ce sa pleci tu cand poti sa convingi si alti colegi sa devina dependenti de Internet si sa ni se alature pe forum ?

constable

Post by constable » 09 Jul 2005, 15:38

ABUZ P.N.A. DOVEDIT

Definitiv, judecatoarea BLAGA a fost achitata de instanta suprema.

Elena Pop Blaga a formulat o plangere penala impotriva procurorilor Ioan Rus, Ioan Moldovan (seful PNA Oradea) si Dan Chirculescu, pentru infractiunile de abuz in serviciu si retinerea si distrugerea de inscrisuri, precum si o alta la Curtea Drepturilor Omului de la Strasbourg impotriva statului roman.

sansiro

Post by sansiro » 10 Jul 2005, 13:22

Il cunosc pe avocatul acestei judecatoare Blaga (un profesor universitar renumit, nu dau nume) si cerd ca la CEDO VA CASTIGA. Climatul; "anticoruptie" din Romanaia va duce aproape sigur la esecul; procedurilor impotreiva magistratilor PNA vizati in plangerea judecatoarei.
:grin:

lady

Post by lady » 23 Sep 2005, 22:25

Din "regulamentul PNA":
- sa inregistrezi o simpla hartie inseamna un act de vointa si de rabdare : era un domn care citea cererea /adresa/plangerea .La observatia mea ca nu doresc decat un nr. de inregistrare mi-a raspuns ca trebuie "sa vada daca e de competenta noastra"... " si cine decide de a carei competenta este ? " Raspuns :"EU"... Am sugerat sa o lasam balta, ca pierdem timp si ca voi trimite prin posta, cu confirmare de primire... "Nu, va rog sa poftiti afara si sa asteptati"/// Am mai asteptat... Cand am decis ca e prea multa pierdere de timp pentru a depune o hartie si ca voi expedia prin posta, a aparut o doamna blonda, imbracata in roz (deh, anul asta s-a purtat roz si la divorturi si la MTV, sil Mall si la PNA) si m-a poftit iara inlauntru (adica la registratura)... dupa indelungi targuieli mi-a inregistrat hartia...I-am zis ca aceste reguli ( de a refuza inregistrarea unei adrese pana nu verifica si continutul acelei hartii) protejeaza institutia si nu cetateanul...A fost de acord ...Cred ca niciodata doamna cu pricina nu va intelege care e menirea ei
Era o plangere impotriva actelor procurorului.. teii erau in floare..nu am primit nici pana azi un raspuns...
Alta , tot de la PNA : se shimba incadrarea juridica .. apare si infractiunea de fals .. Avocatul: " vad ca apare si falsul... Care este fapta de fals ?" Raspunsul anchetatorulului :" Pai, sa ne spuna domnul .." ( adica invinuitul)
Asta este partea hilara... Partea tragica inseamna existente distruse, reputatii terfelite si procese la CEDO..
Prima conferinta de presa a domnului Daniel Morar a insemnat prima luare de contact a presei cu regulile absurde ale institutiei... Filtre ca la aeroporturi, lasat telefoane mobile la poarta, scanarea bagajelor... Presa a fost scandalizata... abia acun.... Altminteri, presa " pune botul" cu harnicie la toate comunicatele de presa ale acestei institutii...

jus2001

Post by jus2001 » 24 Sep 2005, 09:43

Desele achitari sunt de cele mai multe ori datorate organelor de cercetare penala. Din nefericire, asa cum afirma un mare penalist, la sectii si parchete Codul de Procedura Penala este doar un indrumar. Dar e bine ca oamenii nu isi fac cum trebuie treaba pentru ca au si avocatii specializati pe penal de unde sa manace o paine. Daca dosarele ar fi probate beton singurul rol al avocatului ar ramane pe taramul individualizarii pedepsei.
Abuzuri am intalnis si la Parchetul de pe langa ICCJ, de abuzuri am auzit si la PNA, abuzuri am intalnit si la sectii si probabil va fi loc si in continuare de un astfel de tratament pentru invinuit/inculpat. Dar voi ca avocati trebuie sa stati acolo si sa ii asigurati apararea, sa va opuneti, sa nu cedati razboiului psihologic. Din nefericire avem in continuare tovarasi militieni si tovarasi procurori.
Prin acest mesaj nu vrea sa jignesc pe nimeni, sunt si oameni corecti, dar din nefericire nu atatia cat trebuie pentru o justitie corecta si functionabila.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 18 guests