Inceperea constructiei unei case.

Discutii privind alte teme decat cele pentru care exista un forum
Post Reply
leonardo

Inceperea constructiei unei case.

Post by leonardo » 23 Apr 2021, 19:33

Buna ziua.

Am si eu o intrebare referitoare la o aprobare de constructie si inceperea constructiei.

Am un teren intravan in tara pe care as vrea sa-l vand. Un potential cumparator vrea sa ceara pe numele meu un certificat de urbanism in legatura cu un proiect de casa pe care ar vrea s-o construiasca (bineinteles dupa ce cumpara terenul). Deduc ca ar cere cumva o aprobare de constructie, pe numele meu, pentru acel proiect de casa. Ar cumpara terenul numai daca ar fi aprobata construirea.
Daca eu accept aceasta procedura, el depunand toate actele necesare in numele meu (eu traind in strainatate) si obtinnd aprobarea de constructie pentru acea casa (pe numele meu, dupa cum ziceam), pot sa fiu sigur ca NU se apuca de construit inainte de a cumpara terenul? As fi eu unica persoana care sa poata demara inceperea unei constructii (pe terenul meu)? Cum se incepe o constructie – cine verifica dreptul? O firma de constructii nu se apuca de munca decat daca este insarcinata de proprietarul terenului, de persoana pe numele careia s-a primit aprobarea de constructie?

Va multumesc.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 19 guests