Condus fara permis

Discutii privind Dreptul Penal
Post Reply
Silviu Stan

Condus fara permis

Post by Silviu Stan » 25 Feb 2018, 20:25

Buna seara tuturor ! Nu am avut o noapte prea placuta. Veneam de la o petrecere si era foarte frig, si am ajuns la decizia de a sta in masina. Eu, neposedand permis de conducere si aflandu-ma sub influenta cannabisului ( o cantitate mica ), am zis sa ma misc cativa metri pentru ca am terminat scoala si de curand urma sa sustin proba teoretica..Dupa cativa metri parcursi, a aparut si politia, solicitandu-ne sa oprim pe dreapta. M am speriat foarte tare, si am ales sa fug de ei. Intr-un final am crezut ca i-am pierdut ( au fost ceva masini de politie ), am parcat masina si am inceput sa mergem pe jos. La foarte scurt timp am fost identificat pe strada ( eu cu prietena mea si un prieten) si dus la sectie.. Ulterior am recunoscut ca am fost eu la volan, am fost dus la IML, si am dat declaratii. Mentionez ca asta este prima fapta pe care o am in conflict cu legea.
Si pentru asta am cateva intrebari la adresa dvs :
-Daca intre timp, pana cazul se incheie obtin permisul de conducere, asta poate fi un plus? ( sau mai am dreptul de a sustine examenul? )
-La ce consecinte ma pot astepta ? Pot scapa cumva de inchisoare executata, la domiciliu, sau cu suspendare?

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 34 guests