divort in Canada versus Romania

Sectiune destinata celor care isi cauta un avocat.
Post Reply
chris

divort in Canada versus Romania

Post by chris » 27 Feb 2017, 08:24

Buna ziua ,
Sotia mea a deschis actiune de divort in Canada insa eu doresc ca divortul sa fie in Romania- este o procedura mai rapida si mai putin costisitoare . Nu am reusit insa sa ajungem la o discutie amiabila in acest sens . Va rog frumos sa imi spuneti daca printr-o actiune de divort in Romania pe care o deschid , cea din Canada se poate suspenda sau nu ? Mentionez ca in Canada suntem doar permanent rezidenti, avem ambii cetatenia romana, casatoria s-a incheiat in Romania . Actiunea de divort in Canada a fost deschisa doar de doua luni si avem ambii avocati insa nu am ajuns la semnarea nici unui act de intelegere fiindca sotia mea pretinde niste sume uriase cu care eu nu sunt de acord fiindca ea cere si suport pentru ea insasi- spusal support - desi este incadrata in munca , are venitul stabil si nu are probleme de sanatate. Face acest lucru din razbunare si ceea ce este mai dureros este ca foloseste copiii in toata aceasta " batalie' denigrandu-ma si interzicandu-mi sa ii vad. Pentru a se putea pronunta divortul in Canada este nevoie sa existe o separare de un an. Eu sper insa ca in Romania sa dureze mai putin si cu costuri mai reduse. Avand in vedere insa ca sunt si doi copii minori si am fost de acord sa ramana cu sotia si eu sa platesc pensia alimentara, cum se va calcula aceasta pensie daca divortul este acceptat in Romania? Cum voi putea sa ii vad si sa petrec timp cu ei daca ea nu este de acord ? Va multumesc

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: Semrush [Bot] and 0 guests