se poate opera in cartea de munca retroactiv ?

Discutii privind litigiile de munca
omul-simplu

Post by omul-simplu » 10 Jun 2005, 17:33

Se poate sa intampin o oarecare retinere in a opera in cartea de munca din partea celor de la ITM , am sa va tin la curent de faptul cum a decurs acest demers al meu
In cazul in care am sa intampin pidici poate va mai cer cateva sfaturi .
Va multumesc pt interesul acordat

omul-simplu

Post by omul-simplu » 12 Jun 2005, 11:51

:?: mai am o nelamurire , nu stiu daca se poate opera in cartea de munca pe o perioda mai mare de un an de zile (se poate incadra in alta functie si pe trei ani , retroactiv )sau nu este posibil asa ceva
va multumesc :(

der_graaf

Post by der_graaf » 13 Jun 2005, 14:07

daca, asa cum scria omul simplu "de fapt persoana in cauza doreste sa dovedeasca ca are vechime ca si contabila , dorind sa se angajeze la o alta firma care ii cere vechime in acest domeniu (de contabilitate ) si nu stie cum sa faca aceasta dovada", ma intreb oare acea firma la care doreste sa se angajeze nu se poate multumi si cu o adeverinta de la vechiul angajator din care sa reiasa perioada in care a lucrat si mai ales faptul ca a indeplinit si atributii de contabil? eu am intalnit astfel de cazuri.
mentiunea in carnetul de munca a schimbarii functiei, acum, dupa ce s-a facut si inscrierea incetarii contractului de munca eu spun ca nu se mai poate face. incearca si cu o adeverinta de la vechiul angajator ca poate tine. multa bafta.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 30 guests