instigare sau complicitate

Discutii privind Dreptul Penal
master1

Post by master1 » 30 May 2005, 22:00

Spre deosebire de altii....

sansiro

Post by sansiro » 31 May 2005, 16:16

Probabil ca habar nu ai sa citesti mariusms. Eu cu mariuca am vb si la inceputul mesajului numele meu era mentiionat. Mariuca nu s-a suparat deloc ca i-am zis Se(x)iune ci a inteles de gluma si corespondenta dintre noi s-a incheiat in cei mai buni termeni. Daca nu stii si nu citesti atent, mai bine taci naibii din gura. Te faci de ras. Supararea n-aplecat de la se(x)siune ci de la chestia cu scoaterea ochilor. Probabil te plictisesti rau. Mai bine concentreaza-te pe problemele de drept si lasa lucrurile care nu te privesc.

mariuca

Post by mariuca » 31 May 2005, 16:22

mai sansiro ce "fata ti-ai tras"..... sa stii ca marius chiar a observat bine 8O io i-am urat bafta in sesiune astreei...nu tie....este foarte adevarat ca noi am purtat o discutie insa urarile erau doar pt. astreea....oricum nu ti-ar fi folosit :-P nu-i asa? noroc si sanatate!!!(acum urarea este cu dedicatiune speciala pt. tine :lol: ) MULTUMIT?

sansiro

Post by sansiro » 31 May 2005, 16:35

Absolut! Oricum recunosc ca am gresit in legatura cu urarea daca tu zici ca nu imi era adresata, dar in nici un caz nu s-a pus problema vreunei indignari legate de gluma cu se(x)iunea. Sper ca nu ma insel ce zici :mask:

mariuca

Post by mariuca » 31 May 2005, 16:41

io sa ma supar :-? :-? :-? am gustat gluma.. :-D iar daca mai gasesti un derivat la fel de interesting fa-l public... acum in sesiune o gluma buna e ca apa de ploaie (de vara) sau ca o baie in mare daca vrei ... 8-)

mariusms

Post by mariusms » 31 May 2005, 17:31

Nici eu nu ma supar. :lol:
Multumesc Mariucai pentru ca este o fata corecta si obiectiva. Stiam ca nu tu te-ai suparat, Mariuca. Eu ma refeream la fata careia i-ai luat (pe buna dreptate) apararea.
Hai sa zic ceva si de drept. Referitor la nerespectarea regimului armelor si munitiilor. Cineva (nu dau nume, sic) a spus ca cei doi au participat in autorat. :grin: Nimic mai fals. In cazul autoratului un participant savarseste acte de executare directa si nemijlocita, "ajutat" de cel putin o alta persoana care este instigator ori complice (in cazul din speta depinde cand a fost luata hotararea infractionala). Daca ar vedea dl. Basarab de la Cluj, hehe, nici nu vreau sa ma gandesc la ce ar zice. :fluierat:

sansiro

Post by sansiro » 01 Jun 2005, 13:08

ART. 279
"(1) Detinerea, portul, confectionarea, transportul, precum si orice operatie privind circulatia armelor si munitiilor sau functionarea atelierelor de reparat arme, fara drept, se pedepsesc cu inchisoare de la 2 la 8 ani."
Mi se pare mie sau respectivii din speta expusa de astreea au DETINUT nelegal o arma de foc? Este vorba de autorat pentru fiecare detinator in parte conform textului legal citat mai sus. Nu s-a pus problema PARTICIPATIEI in autorat ci s-a aratat ca cei doi faptuitori au savarsit fiecare in parte infractiunea prevazuta de art. 279 alin. 1 C. pen., in concurs cu infractiunea de talharie la care unul a participat ca autor iar celalalt ca instigator. Citeste mai atent, mariusms, inainte sa dai verdicte de fals sau adevarat. Nu pune in seama celui careuia refuzi sa-i dai numele (sic!) afirmatii pe care nu le-a facut.
Mai citeste odata mesajul care ti-a dat prilejul sa acuzi de fals.
In alta ordine de idei, dl Basarab ar fi de acord cu cele aratate de "cel fara nume" (sic!) :fluierat:

sansiro

Post by sansiro » 01 Jun 2005, 13:08

ART. 279
"(1) Detinerea, portul, confectionarea, transportul, precum si orice operatie privind circulatia armelor si munitiilor sau functionarea atelierelor de reparat arme, fara drept, se pedepsesc cu inchisoare de la 2 la 8 ani."
Mi se pare mie sau respectivii din speta expusa de astreea au DETINUT nelegal o arma de foc? Este vorba de autorat pentru fiecare detinator in parte conform textului legal citat mai sus. Nu s-a pus problema PARTICIPATIEI in autorat ci s-a aratat ca cei doi faptuitori au savarsit fiecare in parte infractiunea prevazuta de art. 279 alin. 1 C. pen., in concurs cu infractiunea de talharie la care unul a participat ca autor iar celalalt ca instigator. Citeste mai atent, mariusms, inainte sa dai verdicte de fals sau adevarat. Nu pune in seama celui careuia refuzi sa-i dai numele (sic!) afirmatii pe care nu le-a facut.
Mai citeste odata mesajul care ti-a dat prilejul sa acuzi de fals.
In alta ordine de idei, dl Basarab ar fi de acord cu cele aratate de "cel fara nume" (sic!) :fluierat:

sansiro

Post by sansiro » 01 Jun 2005, 13:18

ART. 279
"(1) Detinerea, portul, confectionarea, transportul, precum si orice operatie privind circulatia armelor si munitiilor sau functionarea atelierelor de reparat arme, fara drept, se pedepsesc cu inchisoare de la 2 la 8 ani."
Mi se pare mie sau respectivii din speta expusa de astreea au DETINUT nelegal o arma de foc? Este vorba de autorat pentru fiecare detinator in parte conform textului legal citat mai sus. Nu s-a pus problema PARTICIPATIEI in autorat ci s-a aratat ca cei doi faptuitori au savarsit fiecare in parte infractiunea prevazuta de art. 279 alin. 1 C. pen., in concurs cu infractiunea de talharie la care unul a participat ca autor iar celalalt ca instigator. Citeste mai atent, mariusms, inainte sa dai verdicte de fals sau adevarat. Nu pune in seama celui careuia refuzi sa-i dai numele (sic!) afirmatii pe care nu le-a facut.
Mai citeste odata mesajul care ti-a dat prilejul sa acuzi de fals.
In alta ordine de idei, dl Basarab ar fi de acord cu cele aratate de "cel fara nume" (sic!) :fluierat:

sansiro

Post by sansiro » 01 Jun 2005, 13:18

ART. 279
"(1) Detinerea, portul, confectionarea, transportul, precum si orice operatie privind circulatia armelor si munitiilor sau functionarea atelierelor de reparat arme, fara drept, se pedepsesc cu inchisoare de la 2 la 8 ani."
Mi se pare mie sau respectivii din speta expusa de astreea au DETINUT nelegal o arma de foc? Este vorba de autorat pentru fiecare detinator in parte conform textului legal citat mai sus. Nu s-a pus problema PARTICIPATIEI in autorat ci s-a aratat ca cei doi faptuitori au savarsit fiecare in parte infractiunea prevazuta de art. 279 alin. 1 C. pen., in concurs cu infractiunea de talharie la care unul a participat ca autor iar celalalt ca instigator. Citeste mai atent, mariusms, inainte sa dai verdicte de fals sau adevarat. Nu pune in seama celui careuia refuzi sa-i dai numele (sic!) afirmatii pe care nu le-a facut.
Mai citeste odata mesajul care ti-a dat prilejul sa acuzi de fals.
In alta ordine de idei, dl Basarab ar fi de acord cu cele aratate de "cel fara nume" (sic!) :fluierat:

mariusms

Post by mariusms » 01 Jun 2005, 19:07

A l-a instigat pe B la doua infractiuni: nerespectarea regimului armelor si munitiilor si talharie in varianta agravata. A este autor al infractiunii de nerespectare a regimului armelor si munitiilor si instigator la celelalte doua infractiuni. Deci uite ca avem o participatie in care A este instigator iar B este autor. :bye:

sansiro

Post by sansiro » 02 Jun 2005, 11:28

Intr-adevar, la infractiunea de la 279 comisa de B, A apare ca instigator. Asta daca nu cumva in legea 17/1996 exista infractiune distincta privitoare la incredintarea unei arme de foc unei persoane care nu are permis

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 51 guests