Conciliere directa.

Discutii privind procedura civila
botexe

Post by botexe » 12 May 2005, 17:31

Transmiterea prin fax a concilierii este reglementata de art.7201, alin.2 Cpc asa ca nu vad de ce instanta nu ar accepta-o.

Cu celelalte puncte de vedere sunt de acord.

danutza

Post by danutza » 12 May 2005, 17:45

n-am zis ca nu e reglementata

am zis doar ca e sensibil
eu ma feresc de fax de cand am intalnit debitori creativi: unul a spus in instanta ca nu avea hartie in fax si ca, primind multe mesaje in ziua cu pricina - adica ziua transmiterii concilierii - si ca astfel a fost afectata memoria aparatului care, dupa ce i s-a pus hartie, nu a mai redat toate mesajele, altul ca ala nu mai e nr lui de fax de multa vreme, etc.)

instanta nu mi-a respins actiunile respective, insa marturisesc ca m-am chinuit ceva (in primul caz am sustinut ca nu e vina mea lipsa lui de diligenta - sa-si puna la timp hartie in fax - si in al doilea caz am fost pe la telefoane si am luat hartie ca ala inca figura akolo cu nr ala de fax - am avut noroc)

norocel

Post by norocel » 12 May 2005, 18:14

Eu cand trimit actele pe fax primesc si confirmarea ca a ajuns la destinatie iar daca sunt probleme imi raporteaza eroarea.
Nu mi s-a intamplat niciodata sa nu fie considerata valabila invitatia transmisa pe fax daca am avut confirmarea de primire.

danutza

Post by danutza » 12 May 2005, 18:25

Norocel wrote:Eu cand trimit actele pe fax primesc si confirmarea ca a ajuns la destinatie iar daca sunt probleme imi raporteaza eroarea.
Nu mi s-a intamplat niciodata sa nu fie considerata valabila invitatia transmisa pe fax daca am avut confirmarea de primire.
norocul tau

Ludmila

Nu s-a facut dovada

Post by Ludmila » 14 May 2005, 16:21

Dovada convocarii la conciliere se face numai cu recomandata cu confirmare de primire.Nu are relevanta ca au trecut 5 luni sau ca nu s-a prezentat.Art.720 impune intocmirea procesului verbal numai in cazul in care partea convocata se prezinta la conciliere,iar in cazul in care nu se prezinta trebuie doar sa faci dovada ca de la data ,atentie! primirii convocarii de catre partea adversa au trecut 30 de zile.Toate acestea se dovedesc cu recomandata cu confirmare de primire altfel iti respinge cererea si admite exceptia lipsei procedurii de conciliere.

wittmann

Post by wittmann » 14 May 2005, 16:40

Dovada convocarii la conciliere se face numai cu recomandata cu confirmare de primire
De ce spui asta? Art. 720 ind. 1 cpc arata ca se poate face si prin fax, telex, telegrama sau "orice alt mijloc de comunicare care asigura transmiterea textului actului si confirmarea primirii acestuia."

dinubocos

Post by dinubocos » 14 May 2005, 19:37

Sunt de acord cu wittman. Convocarea se poate face prin scrisoare cu confirmare de primire, fax, telex sau orice mijloc care sa confirme primirea.
Practic, eu am ceva dubii legat de transmiterea prin fax. Am avut ocazia sa intalnesc un creditor care a uitat sa ma convoace la conciliere dar ulterior a incercat sa "fabrice" o astfel de invitatie. Ajunge sa modifici pe fax data si vei primi o confirmare pentru orice data vrei, trecuta sau viitoare.
Dar trebuie sa mergem pe buna credinta a partilor si in cele mai multe cazuri convocarea se face.

mariusms

Post by mariusms » 15 May 2005, 17:57

Si eu consider ca dovada cea mai buna a convocarii pentru concilierea directa ar fi scrisoarea recomandata cu confirmare de primire, ori chiar prin curierat.

wittmann

Post by wittmann » 15 May 2005, 19:40

E adevarat ca in cazul scrisorii recomandate sunt anlaturate orice dubii si suspiciuni in legatura momentul primirii.

nicuvar

Post by nicuvar » 20 Jul 2005, 18:41

Daca x inmaneaza convocarea lui y (care semneaza de primire), y ii trimite raspunsul cu scrisoare cu confirmare de primire ca nu este acord, x mai trebuie sa depuna la dosar dovada indeplinirii concilierii directe, adica un inscris semnat de ambele parti in care sa se arate pretentiile fiecaruia, cum scrie in 720 ind.1 c.pr.civ, alin.6?

conjurnd

Post by conjurnd » 21 Jul 2005, 09:39

si mie mi s-a cerut proces verbal cum ca partea invitata la conciliere nu s-a prezentat. legea nu prevede, dar m-am conformat.
acum daca stau sa ma gandesc judecatorul avea dreptate - intr-adevar faptul ca a trecut zilele respective poate sa-l verifice si singur, dar faptul ca a trecut un termen fara ca partea sa se prezinte constituie o stare de fapt pe care nu poate s-a verifice personal. asa ca cere proces verbal.

nicuvar

Post by nicuvar » 21 Jul 2005, 11:55

In cazul mentionat de mine, judecatorul i-a dat dreptate lui y, deci paratului, dupa ce a judecat fondul. In motivare, a mentionat si ca reclamantul nu a depus dovada indeplinirii concilierii directe.
Ulterior, instanta de recurs a casat sentinta, pe motiv ca ar solutionat-o numai pe baza neindeplinirii concilierii directe si a retrimis-o spre judecare primei instante. Asa ca am luat-o de la capat. Dar in nici o faza a judecarii (au fost mai multe - declinarea competentei pentru prima instanta, apoi pentru instanta care sa judece calea de atac - apel sau recurs, etc.) paratul nu a solicitat respingerea actiunii pentru neindeplinirea concilierii directe.

danutza

Post by danutza » 21 Jul 2005, 18:53

pai daca ati avut dovada ca l-ati convocat...; e treaba lui ca n-a venit si a inteles doar sa va trimita o hartie; de aceea nu s-a pus problema neindeplinirii procedurii de conciliere;

dupa cum stiti, conform cpc - pe care il tot invocati aici - dupa 30 zile de la data la care cel invitat la conciliere a semnat de primire, daca nu s-a prezentat, il dati in judecata

cat despre pv il care sa se consemneze faptul ca cel invitat nu s-a prezentat... no comment; iar daca ar fi sa comentez, as zice ca e o aberatie; judecatorul care a cerut asa ceva ti-a indicat si un text de lege in acest sens? :roll:

dumax

raspuns

Post by dumax » 30 Aug 2008, 10:00

Capitolul XIV - Dispozitii privind solutionarea litigiilor in materie comerciala

__________
Capitolul XIV cuprinzand art. 7201-art. 72010 a fost introdus prin art. I pct. 224 din O.U.G. nr. 138/2000 astfel cum a fost modificata prin O.U.G. nr. 59/2001.

Art. 7201
(1) in procesele si cererile in materie comerciala evaluabile in bani, inainte de introducerea cererii de chemare in judecata, reclamantul va incerca solutionarea litigiului prin conciliere directa cu cealalta parte.
(2) in scopul aratat la alin. 1, reclamantul va convoca partea adversa, comunicandu-i in scris pretentiile sale si temeiul lor legal, precum si toate actele doveditoare pe care se sprijina acestea. Convocarea se va face prin scrisoare recomandata cu dovada de primire, prin telegrama, telex, fax sau orice alt mijloc de comunicare care asigura transmiterea textului actului si confirmarea primirii acestuia. Convocarea se poate face si prin inmanarea inscrisurilor sub semnatura de primire.
(3) Data convocarii pentru conciliere nu se va fixa mai devreme de 15 zile de la data primirii actelor comunicate potrivit alin. 2.
(4) Rezultatul concilierii se va consemna intr-un inscris cu aratarea pretentiilor reciproce referitoare la obiectul litigiului si a punctului de vedere al fiecarei parti.
(5) inscrisul despre rezultatul concilierii ori, in cazul in care paratul nu a dat curs convocarii prevazute la alin. 2, dovada ca de la data primirii acestei convocari au trecut 30 de zile se anexeaza la cererea de chemare in judecata.

serafim

Post by serafim » 30 Aug 2008, 11:52

:-D :-D :-D Dumax multumim ca dupa trei ani ( 3 ani ) ne-ai dumirit !!!!

topicul era din 2005 !!!!

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 46 guests