mostenire

Post Reply
Guest

mostenire

Post by Guest » 04 Oct 2013, 11:50

Buna ziua,in luna aprilie a.c.,tatal meu,este spitalizat de urgenta,cu un diagnostic sever.Sora mea (care locuia cu el) imi aduce la cunostiinta,ca nu-l mai ia acasa.Conflictul dintre noi a degenerat,informez medicul de intentiile ei,si in final este obligata sa-l ia acasa.Acum 2 luni,aflu cu stupoare,de decesul si incinerarea lui di aprilie,precum si faptul ca intre parintii mei (ambii decedati) si sora mea- in anul 1995 a intervenit un contract de donatie,cu scutire de raport.Vreau sa stiu,ce sanse reale am in justitie,considerand ca,nu gasesc nici un temei,pentru care sa fiu privata,de dreptul elementar,dobandit prin nastere.Am scos duplicat dupa actul de deces,si de la notar o declaratie ca sunt de acord cu succesiunea,in calitate de mostenitor.Va multumesc pentru rabdare.

Silviu

Re: mostenire

Post by Silviu » 04 Oct 2013, 17:55

Descendentii care au primit o donatie de la ascendentul lor, precum si sotia supravietuitoare atunci cand vine in concurs cu descendentii, sunt obligati sa aduca la masa succesorala bunurile primite, fie in natura, fie in echivalent. Aceasta obligatie poarta numele de raport.

Daca donatorul vrea sa gratifice pe unul dintre cei enumerati mai sus in asa fel incit bunul donat sa fie peste cota care se cuvine dupa lege fiecaruia, el poate scuti acea donatie de raport, bunul ramanind in proprietatea donatarului si numai restul bunurilor urmind a fi impartite conform legii.

Totusi, daca prin donatia scutita de raport s-ar aduce atingere rezervei succesorale, donatia scutita de raport va fi supusa reductiunii (diminuarii) in masura necesara asigurarii rezervei legale.

Ideea deci, este ca ati mai putea avea pretentii la rezerva ce va revine conform legii, dar in acest sens, consultati un avocat.
Am incercat doar sa va explic mecanismul acestui tip de donatie.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest