ajutor

Post Reply
zara

ajutor

Post by zara » 20 Sep 2013, 15:24

Buna ziua. Mama mea au fost 4 copii la parinti;2 din prima casatorie(1 decedat) si 2 din a doua casatorie.Bunica(mama mamei mele) este decedata a fost f.f. bogata.Cei doi copii din a doua casatorie au luat toata averea si noua nu ne-a dat nimic.Nu a cerut nimeni sa se faca succesiune.Am avea si noi dreptul de a primi ceva?Cu cei doi frati din prima casatorie nu vorbesc cu cei doi frati din a doua casatorie,cu toate ca au crescut impreuna.Cine mi-ar putea spune ca sa facem?Avem dovezi sintem frati de pe mama si toata averea este din partea mamei.Cei doi frati nu sint e acord sa imparteasca averea in 4 parti. Pentru o succesiune de ce acte avem nevoie? si unde trebuie depuse si ce trebue face in continuare?Va multumesc.

Silviu

Re: ajutor

Post by Silviu » 29 Sep 2013, 16:42

E complicat. Mergeti la un avocat. Pe bune. Altfel nu o sa se "imparteasca" nimic...

zara

Re: ajutor

Post by zara » 07 Oct 2013, 17:14

Am vrea sa deschidem succesiune cine ar putea sa ne reprezine sa vina in Sighet Marmatiei pentru procese?

Leon Carmen

Re: ajutor

Post by Leon Carmen » 07 Oct 2013, 17:26

Conform art. 1.103 din Codul Civil, mostenitorii defunctului au la dispozitie un termen de 1 an (calculat de la data decesului) pentru a opta intre acceptarea sau renuntarea la succesiune. Altfel, dupa trecerea termenului de 1 an, este posibil sa fiti decazuti din dreptul de a mosteni. Deci termenul de un an este pentru acceptarea moştenirii, nu pentru dezbaterea succesiunii. Dezbaterea succesiunii este imprescriptibilă, si poate fi făcută oricând, indiferent cât timp a trecut de la data decesului. Nu inteleg de ce spuneti ca ceilalti au mostenit totul daca nu au dezbatut succesiunea.

zara

Re: ajutor

Post by zara » 07 Oct 2013, 23:25

Bunica mea a fost chiabur,a murit in 1993,a avut 260ha teren care i-a fost confiscat,copii din a doua casatorie au primit inapoi de la stat o padure de-a bunicii(mama tatalui meu) de 38 ha in acte se specifica ca au fost 5frati dar matusa mea(sora tatalui meu) a cerut ca titlul de proprietate sa fie facut doar pe ea si pe fratelele ei(fiind copii din a doua casatorie) bunica mea cind a murit a lasat o casa si tatal meu (copil din prima casatorie) a trebuit sa semneze cind s- a vindut casa;bunica mea cind a murit nu a stiut daca o sa-i daie statul ceva inapoi ce credeti am putea cere succesiunea?Pentru inapoierea padurii si tatal meu a avut cerere de retrocedare.Succesiunea nu s-a facut

Silviu

Re: ajutor

Post by Silviu » 10 Oct 2013, 18:48

zara wrote:Bunica mea a fost chiabur,a murit in 1993,a avut 260ha teren care i-a fost confiscat,copii din a doua casatorie au primit inapoi de la stat o padure de-a bunicii(mama tatalui meu) de 38 ha in acte se specifica ca au fost 5frati dar matusa mea(sora tatalui meu) a cerut ca titlul de proprietate sa fie facut doar pe ea si pe fratelele ei(fiind copii din a doua casatorie) bunica mea cind a murit a lasat o casa si tatal meu (copil din prima casatorie) a trebuit sa semneze cind s- a vindut casa;bunica mea cind a murit nu a stiut daca o sa-i daie statul ceva inapoi ce credeti am putea cere succesiunea?Pentru inapoierea padurii si tatal meu a avut cerere de retrocedare.Succesiunea nu s-a facut
In primul rand nu cred ca pricep mai mult de 5% din ceea ce scrieti, pentru ca va exprimati "defectuos". In al doilea rand, de ce nu faceti un dosar cu tot ce aveti legat de mostenirile respective si cu hartiile in brate sa mergeti la un avocat? Preferabil unul aproape de dvs?

De foarte multe ori nu putem ajuta pana nu stim absolut tot ce s-a intamplat, ce acte exista, cine le-a depus, cand etc... Ori dvs nu faceti altceva decat sa ne bagati mai mult in ceata cu fiecare postare :)

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest