profesoare-infractoare

Discutii privind Dreptul Penal
cumintzica

Post by cumintzica » 14 Apr 2005, 14:41

Da, Norocel, dar macar desfacerea contractului de munca se impune, indiferent de caracterul penal al faptei constatat sau nu de politie. momentan se incearca obligarea profei de a-si face transferul la alta scoala...cu alte cuvinte, nu se elimina problema ci se da elegant la o parte, sub presul altei scoli unde lucrurile se vor perpetua. pariu ca asta nu se intampla doar in sistemul de invatamant...

master1

Post by master1 » 30 May 2005, 22:07

De acord cu wittmann la pct 3
La punctul 2 eu zic ca tot luare de mita e, dar nu cred ca prezinta pericolul social al unei infractiuni, deci 10 bn

sansiro

Post by sansiro » 31 May 2005, 14:35

Eu cred ca corijenta ca sanctiune ca nu i se bat covoarele apare mai repede ca snataj. Dupa parerea mea batutul covoarelor pe gratis este folos material in mod indiscutabil. Conform definitiei santajului in forma de baza, constrangerea trebuie sa urmareasca obtinerea IN MOD INJUST a unui folos. Ori modul in care se obtine batututul covoarelor pe gratis este clar injust. Totusi, amenintarea trebuie sa se faca cu un rau injust, conform art.193 C. pen. ori daca profesoara avea dreptul sa lase elevul corigent prin atributiile ei de serviciu si tinand cont de situatia scolara a elevului, nu se poate retine santajul. In caz contrar, orice luare de mita unde mituitul pretinde folosul material ar trebui sa fie si santaj. Asa ceva nu se poate accepta. Daca se demonstreaza ca elevul nu era in situatia de a fi lasat corigent, atunci amenintarea se refera la un rau injust si se va retine santajul. Cu privire la luarea de mita sunt intrunite elementele constitutive in forma pretinderii de catre respectivul profesor a unor foloase materiale injuste.

mariusms

Post by mariusms » 01 Jun 2005, 19:33

La punctele 1 si 2 trebuie sa vedem ce valori sociale ocrotite de legea penala au fost atinse:
a) libertatea persoanei, pentru ca elevii au fost constransi sa dea cadouri si respectiv sa bata covoare. Aici ar fi santaj.
b) institutia scolii. Aici ar fi luare de mita.
Mai trebuie sa vedem daca una dintre aceste infractiuni este complexa, ca forma a unitaii legale de infractiune, pentru a verifica daca una o absoarbe pe cealalta. Din punctul meu de vedere nici una nu este complexa, amandoua fiind infractiuni simple. Eu cred ca avem infractiuni in concurs: doua de luare de mita si mai multe de santaj (in functie de numarul copiilor).

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 28 guests