Instintare Executare Silita SC EOS KSI

Titlul Executoriu, Instanta de Executare, Contestatia la Executare, Executarea Silita, Sechestrul Judiciar
flooderonline

Re: Instintare Executare Silita SC EOS KSI

Post by flooderonline » 17 Apr 2013, 11:30

Din imaginile care le-am vazut eu atasate de dumneavoastra nu scrie ca sunteti executat ci numai va ameninta ca o sa trimita acea adresa catre un executor judecatoresc. Asta nu inseamna ca deja au primit acea incuviintare de la instanta si va poate executa.

Cand o sa fiti executat, daca o sa fiti, veti primi acasa o adresa, un proces verbal si contractul de credit.....nu stiu sigur daca trebuie si contractul de cesiune.....si astea numai si numai de la un executor judecatoresc nu de la un birou de avocatura

lumy_geo

Re: Instintare Executare Silita SC EOS KSI

Post by lumy_geo » 22 Jun 2013, 03:23

Am si eu o problema ca si toti ceilalti cu acesti indivizi de la eos. Am avut un abonament la orange nu l-am mai platit pentru ca nu aveam semnal si cand faci o plangere nu te baga nimeni in seama etc ca se stie problema. M-au contactat acesti indivizi de la eos ca trebuie sa platiti datoria de 8 mil jumate, ca macar un mil acum si dupa restu asta se intampla la un an de la ultima fact neplatita adica in 2011. M-am duc am platit 1 mil si dupa mi-am dat seama ca nu trebuia sa platesc dar na in fine... anul trecut imi vine citatie de la judecatorie sa ma prezint pentru datorie... ma frumos la proces, domni de la eos nu s-au prezentat, iar sentinta a fost sa platesc numai 2 mil jumatate facturile restanta la orange si restu de 5 mil si ceva reprezentand taxa de reziliere si dobanzile judecatoarea a admis ca nefondata cererea de plata. Toate bune si frumoase , primesc sentinta acasa ca trebuie sa platesc cele 2 mil jumate plus 40 lei cheltuieli de judecata asa ca m-am dus frumos sa platesc. Precizez ca procesul a fost o somatie de plata ceva de intra in procedura de urgenta care da o sentinta irevocabila din cate am citit eu(sa ma contrazica cineva daca gresesc). Aceste 2 mil jumate le-am platit in martie anul acesta iar acum imi vine un mail cum ca daca nu platesc in 5 zile datoria care o am la ei ma executa silit ( un mail clasic de al lor cu scrisorica atasata care o va trimite executorului judecatoresc).
Intrebarea mea este cum se procedeaza pentru aceasta executare silita ? Ei iti itrimit instintarea si apoi recurg la obtinerea titlului executoresc sau cum se numeste si pe baza acelui titlu executoresc te executa silit? Am tot citit dar nu pre pricep acest limbaj ciudat. Ma pot executa silit daca pentru acea suma este respinsa de instanta judetoreasca si acea sentinta este irevocabila?
Am primit acest mail acum 4 zile si abia azi l-am vazut deci maine " sunt obligata sa platesc" si vreau si eu sa stiu daca pot sa le rad in nas sau imi rad ei mie.
Multumesc
P.S. Ma scuzati daca am greseli de exprimare dar nu toti suntem atat de cultivati.

maca rcs

Re: Instintare Executare Silita SC EOS KSI

Post by maca rcs » 16 Sep 2013, 06:56

este doar avocat aceasta Liliana nu executor

maca rcs

Re: Instintare Executare Silita SC EOS KSI

Post by maca rcs » 16 Sep 2013, 07:00

Executarea în tara noastra se poate face doar de un executor judecatoresc
în baza unei sentinte judecatoresti definitive.Potrivit legislatiei în vigoare, exista si functioneaza doar
executorii judecatoresti care au un statut reglementat legal si
îsi exercita atributiunile într-o etapa finala a unei proceduri judecatoresti.
Prescriptia dreptului la actiune în sens procesual înseamna, de fapt,
o sanctiune stabilita prin lege, îndreptata împotriva creditorului,
care timp de 3 ani de zile, demonstreaza nepasare în recuperarea banilor sai,
astfel încât daca el nu da în judecata un debitor în acest interval,
se presupune ca nu a fost interesat în colectarea banilor,
si atunci nu mai poate actiona în judecata debitorul.
Pe de alta parte, contractul de creditare este un contract specific foarte bine determinat
dintre un creditor, banca, si un debitor. Nici o alta societate comerciala, fundatie,
asociatie, fara aceasta acreditare speciala de la BNR,
nu pot exercita o obligatie sau nu poate revendica drepturi în aceasta materie.
Societatile de recuperare de creante sunt niste SRL-uri fara
o acreditare în materia bancara, care nu au nici un fel de raport direct,
nici macar contractual, cu creditorul .

debitor

Re: Instintare Executare Silita SC EOS KSI

Post by debitor » 14 Oct 2013, 15:26

Sa va spun eu ce am facut cu cei de la eos. Am primit o instiintare de executare silita , pentru restante la telefonie. am mers la ei pentru a solutiona aceasta problema. am mers fara avocat ( GRESEALA MEA ) si am incheiat cu dansii un contract pentru esalonarea datoriei si achitarea ei ( suma nu era f mare - 1600 ron)
s-a incheiat un contract intr mine si eos - si am sa va spuns EXACT ce scrie acolo - "creanta este certa, lichida si exigibila la data prezentului acord. Astfel, Debitorul RENUNTA la termenul de prescriptie IMPLINIT ...... "
Contractul era din 2002. Am realizat plata in 2013, la 11 ani diferenta
Eu nu caut acum sa ma scus pentru niste greseli pe care le-am facut in adolescenta - sunt sigura ca multi s-au impulzit atunci la credite cu buletinul si altele. Am gresit, am platit. Am vrut doar sa va aduc in vedere acest fapt, contract - facut de eos cu mine, pentru a recupera aceasta suma

Trecut_de_1_tinerete

Re: Instintare Executare Silita SC EOS KSI

Post by Trecut_de_1_tinerete » 16 Oct 2013, 20:50

Exact: prescrierea facturilor se face dupa 3 ani de neplata;
Asta le-am spus celor de la EOS si m-au lasat in pace dupa 30 de telefoane cu pretexte
Pentru 21 roni din 2001 s-au gasit ei profesionisti sa-i recupereze

Marsavi ordinari din discutiile cu ei

nenea

Re: Instintare Executare Silita SC EOS KSI

Post by nenea » 31 Jan 2014, 16:23

:wall:
1. din cate inteleg, omul a spus ca e vorba de un contract cu orange si ca acesta era incheiat pe firma
deci, poate orange sa cesioneze cat o vrea, dar nu poate sa cesioneze altceva decat era.
daca firma e debitoare. ce treaba are omul? patrimoniile e distincte, bre.
Nu exista titlu executoriu, trebuie data firma in judecata, platit taxa timbru... :-D, vazut prescriptie, cale lunga bre'
prin urmare, pentru orice corespondenta adresata direct omului recomand telefon trantit in nas sau daca notificarea e scrisa plangere la dataprotection pentru prelucrare fara acord date personale (atentie, nu e cazul daca corespondenta este adresata firmei).
2. casi, pisi, cutu sau cum s-or numi = nobody pe pamant, scuze... = o firma care cumpara cu 6% din debit si urmareste pentru 100% + penalitati + taxa de incetare, adica pentru 200%... ce rata de profit? eh, na! nu va grabiti... oricat de suspecta este incredintarea de catre operator la acest pret (vivat departamentele purchasing! ale multinationalelor - contribuie belea la imaginea acestora in randul oamenilor cinstiti, care platesc de cateva ori, adica si pentru tepari... sa de Domnul sa aiba de acum numai clenti care trateaza problema cu posteriorul, ca asta merita) realitatea este ca din 10 debitori predati se incalta 1, max. 2 bucati... overall business-ul nu mai e asa de bun, deci foamea sta in gat.
trageti singuri concluzia: acei 1 - 2 din 10 sunt painea lor, restul de 8-9 = teapa, plecat spania, boletin fals, n-are nici boi la bicicleta etc. deci, o scriu cu litere mari... CINE DA SEMNE CA EXISTA, CA VREA SA NEGOCIEZE, ESTE TARGET-UL CASI, PITI, CUTU. Inainte sa mergeti la ei sau sa raspundeti dragut la telefon recomand sa puneti o placuta pe frunte cu inscriptia "ATENTIE! DEBITOR DE INCASAT!, MARCATI CORESPUNZATOR IN PROGRAMUL CASI, CUTU... SI FOLLOW-UP LA GREU"

MIhalien

Re: Instintare Executare Silita SC EOS KSI

Post by MIhalien » 04 Feb 2014, 17:14

Conform noului cod datoriile se prescriu dupa 5 ani ...Dar ceea ce vreau sa va spun este ca inafara de amenintari (nefondate) prin telefoane si diverse scrisori EOS sau alte firme de "recuperari" nu au ce sa faca, DECATA DACA DEBITORUL ESTE DE ACORD , ei incearca sa intimideze si DIN PACATE DE MULTE ORI REUSESC SA SPERIE , de aceea s-au inmultit in ultimul rand pt ca dintr-o 1000 de telefoane gasesc 500-600 de creduli , de speriati care sa plece urechea la aberatiile lor mie in fiecare an imi vine o executare silita :)) .....Cine vrea poate sa-i actioneze in judecata pt hartuire pe ei ca firama de "recuperari" iar firma de telefonie pt faptul de a fi vandut datele cu caracter confidential intre voi si respectivul operator ................DEC FRATILOR NU MAI PLATITI CATRE ACESTI ESCROCI CARE ACTIONEAZA PRACTIC INAFARA LEGII
Respect !!!

Cappadonna

Re: Instintare Executare Silita SC EOS KSI

Post by Cappadonna » 09 Feb 2014, 16:12

Conform noului cod penal EOS KSI poate fi acuzat de hartuire daca insista telefonic sau prin scrisori ori prin orice fel de metoda de a intimida o persoana.In cazul in care cineva este hartuit de aceasta firma poate depune la politie in termen de 90 de zile de la identificarea hartuitorului respectiv EOS KSI, acum politia nu mai este legata cu mainile la spate in momentul in care este facuta o plangere de hartuire, pana acum doar hartuirea sexuala era luata in considerare.SUCCES!

keloo

Re: Instintare Executare Silita SC EOS KSI

Post by keloo » 22 Oct 2014, 13:13

Pentru debite mai vechi de 10 an (prescrise) ce facem ?

Guest

Re: Instintare Executare Silita SC EOS KSI

Post by Guest » 23 Jan 2015, 15:29

Mi-a venit si mie instiintare de la eos ksi de executare silita pt un abonament orange neplatit,care de la 10mil a ajuns la 25.Ce se intampla daca am un imobil pe numele meu,al surorii si al tatalui meu?se poate executa silit acel imobil?

Guest

Re: Instintare Executare Silita SC EOS KSI

Post by Guest » 29 Jan 2015, 14:42

Vizitator wrote:Mi-a venit si mie instiintare de la eos ksi de executare silita pt un abonament orange neplatit,care de la 10mil a ajuns la 25.Ce se intampla daca am un imobil pe numele meu,al surorii si al tatalui meu?se poate executa silit acel imobil?
Ce vechime are factura neplatita? sfatul meu este sa-i neglijati, mai ales daca au trecut mai mult de trei ani de la scadenta, Nu va poate executa pentru ca nu ati ceditat cu casa. nu este un credit imobiliar!

Guest

Re: Instintare Executare Silita SC EOS KSI

Post by Guest » 08 Apr 2015, 22:32

buna ziua! am o problema cu facturi de la orange,dar problema sta in felul urmator: in anul 2011 tatal meu a incheiat un contract cu orange la momentul respectiv el era operat de cancer si nu mai era capabil sa scoata un sunet. bineinteles ca nu sa folosit de abonamentul orange dar nici nu la platit. in decembrie 2013 tatal meu a decedat, iar acum o luna am primit o scrisoare cum ca trebuie sa platim o suma de 700 lei daca nu o sa vina cu executorul si o sa sparga usa apartamentului ca sa ia lucruri pentru contravaloarea sumei.
ce credeti ca as avea de facut...
multumesc.

Guest

Re: Instintare Executare Silita SC EOS KSI

Post by Guest » 09 Apr 2015, 19:59

Pe acelasi principiu, ar trebui sa platesc si eu jumatate din abonamentul de la tv, ca nu am deschis televizorul 2 saptamani? Cand ati facut abonamentul ati primit si un telefon la pret redus? Reducerea se acorda doar platesti abonamentul 2 ani, altfel reducerea sau telefonul trebuie returnate. Dvs. le-ati returnat?

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 0 guests