alcoolemie luata fara vointa salariatului

Discutii privind Codul Rutier, contraventii si probleme conexe, Dreptul Transporturilor, etc
buba

Post by buba » 03 Apr 2005, 14:21

Din cate stiu eu , nicaieri in CM nu este reglementat dreptul angajatorului de a recolta probe biologice de la salariati. Poate ca in ROI se prevede ceva mai mult, insa ma indoiesc...
Desfacerea CIM bazata exclusiv pe o astfel de " proba" mi se pare subtire si atacabila.
Cercetarea disciplinara prealabila presupune un referat intocmit de o persoana imputernicita in acest scop ( de regula seful ierarhic superior) cu aratarea probelor sau a declaratiilor unor martori( cand este cazul), convocarea in scris a salariatului (care va putea oferi o nota explicativa).
In contextul in care salariatul a recunoscut fapta iar martorii pot demonstra savarsirea faptei, consider ca sanctiunea desfacerii CIM poate fi aplicata raportat cu gravitatea abaterii disciplinare ( art.266 CM)

Alcoolemia persoanei in cauza ar putea fi "amintita ", la nevoie , pentru a justifica ingrijorarea si diligenta cadrelor medicale fata de " starea de sanatate" a salariatei care era la un pas de coma alcoolica ( si nu neaparat ca o proba in sine) :lol: :evil:

adviser45

Post by adviser45 » 03 Apr 2005, 19:28

Daca ai referatul sefului direct, declaratiile a doi martori, si declaratia ei cu privire la evenimentele.....din data de....., poti trece la emiterea unei decizii de desfacere.

adviser45

Post by adviser45 » 03 Apr 2005, 19:33

Apropo, vezi ca s-ar putea sa nu se prezinte la serviciul de resort sa dea declaratii.
Atunci ii trimiti invitatia cu confirmare de primire, si anexezi confirmarea de primire la documentatia care a stat la baza desfacerii.

SORINUTA

alcoolemie luata fara vointa salariatului

Post by SORINUTA » 04 Apr 2005, 09:35

Sa va spun deznodamantul. Azi a vazut directorul referatul facut de medicul sef de sectie semnat (!!!!!!!) pe acceasi foaie de 2 martori - ce ziceti de valabilitate - si o sa fac decizie de desfacere a contractului de munca.

adviser45

Post by adviser45 » 04 Apr 2005, 10:06

Vezi sa nu uiti de declaratia persoanei in cauza.
In alta ordine de idei te felicit.
:aplauze: :aplauze: :aplauze: :aplauze:

croc

Post by croc » 04 Apr 2005, 10:08

in opinia mea, nu ai facut cercetare disciplinara;
in baza referatului semnat si de martori trebuie sa o convoci (sa ai dovada) si sa ii consemnezi sustinerile;
abia apoi emiti decizia!

sebi77

Post by sebi77 » 04 Apr 2005, 10:30

Ce greu este sa dai afara un betivan (a).....

SORINUTA

alcoolemie luata fara vointa salariatului

Post by SORINUTA » 04 Apr 2005, 10:32

croc wrote:in opinia mea, nu ai facut cercetare disciplinara;
in baza referatului semnat si de martori trebuie sa o convoci (sa ai dovada) si sa ii consemnezi sustinerile;
abia apoi emiti decizia!


Am convocat-o vineri, a venit, si-a facut nota explicativa, a spus ca e posibil ca sangele sa-i fie schimbat pana sa ajunga la IML si ca RECUNOASTE CA A BAUT, dar nu in unitate...................

croc

Post by croc » 04 Apr 2005, 13:12

inseamna ca nu am citit cu atentie;
scuze; :oops:
e in regula, acum!

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 31 guests