alcoolemie luata fara vointa salariatului

Discutii privind Codul Rutier, contraventii si probleme conexe, Dreptul Transporturilor, etc
elis

Post by elis » 01 Apr 2005, 10:50

Cand s-a recoltat proba, daca s-ar fi procedat legal, ar fi trebuit sa fie sigilata si apoi semnata de persoana in cauza sau, daca nu vrea sau nu poate de martori, in asa fel incat sa nu poata fi inlocuita.
Eu cred ca ai dreptate cand spui ca femeia era beata dar judecatorul poate lua in calcul o proba incerta?
Daca ar fi caz penal atunci proba nu ar putea fi administrata.
De ce ar sta altfel lucrurile in dreptul muncii?

mariuca

Post by mariuca » 01 Apr 2005, 10:54

in acest caz salariata nu s-ar afla la prima abatere de acest gen, parerea mea este ca i se poate desface CIM fara nici o problema cu efectuarea unei cercetari prealabile inainte - aci se poate scoate in evidenta repetabilitatea faptelor de catre angajata , se poate proba si cu martori
apropos nu are relevanta cand a consumat bauturi alcoolice, grave sunt ambele situatii, mai mult decat atat consider ca salariata reprezinta "un pericol public" fiind infirmier are in grija (ingrijeste) pe cei bolnavi. pai in ce masura isi poate indeplini atributiile de serviciu daca practica acest "sport"? :grin: :mrgreen: :mrgreen:

elis

Post by elis » 01 Apr 2005, 10:57

Si prezumtia de nevinovatie?
Crezi pe cuvant angajatorul desi lui ii revine sarcina probei?

adviser45

Re: alcoolemie luata fara vointa salariatului

Post by adviser45 » 01 Apr 2005, 10:59

SORINUTA wrote: E un post de infirmier.
Ma oripileaza situatia din institutia ta.
As formula chiar eu ca angajator o plangere. In temeiul decretului 400.....parca.
Am sa ma uit.

SORINUTA

alcoolemie luata fara vointa salariatului

Post by SORINUTA » 01 Apr 2005, 11:04

Nu se afla la prima abatere de acest gen dar restul abaterilor nu au fost sanctionate. Sunt 2 infirmiere care beau de se rup dar directorul e asa de slab incat vede o multime de referate impotriva ei, ii spun ce sa faca, ce masuri ar putea lua, cum sa faca cercetarea disciplinara prealabila si lasa referatele in pace.
Sunt doar toti angajatii martori la faptul ca bea de rupe, iar in ce priveste proba, asta a fost sigilata, dar nu a fost semnata de salariata betiva. Eu as spune ca nu are relevanta proba, dar ceva trebuie facut pt. ca de prea mult timp dureaza situatia asta

mariuca

Post by mariuca » 01 Apr 2005, 11:04

io sunt de partea angajatorului in aceasta situatie , am motivat mai sus de ce, pe de alta parte exista si martori oculari in speta noastra!!!!
de multe ori te internezi intr-un spital si te intorci mai bolnav.......din vina cui oare? nu mai comentez.......
oricum serviciile medicala in Romania LASA MULT DE DORIT!!!

SORINUTA

alcoolemie luata fara vointa salariatului

Post by SORINUTA » 01 Apr 2005, 11:04

Nu se afla la prima abatere de acest gen dar restul abaterilor nu au fost sanctionate. Sunt 2 infirmiere care beau de se rup dar directorul e asa de slab incat vede o multime de referate impotriva ei, ii spun ce sa faca, ce masuri ar putea lua, cum sa faca cercetarea disciplinara prealabila si lasa referatele in pace.
Sunt doar toti angajatii martori la faptul ca bea de rupe, iar in ce priveste proba, asta a fost sigilata, dar nu a fost semnata de salariata betiva. Eu as spune ca nu are relevanta proba, dar ceva trebuie facut pt. ca de prea mult timp dureaza situatia asta

elis

Post by elis » 01 Apr 2005, 11:08

mariuca wrote:io sunt de partea angajatorului in aceasta situatie , am motivat mai sus de ce, pe de alta parte exista si martori oculari in speta noastra!!!!
de multe ori te internezi intr-un spital si te intorci mai bolnav.......din vina cui oare? nu mai comentez.......
oricum serviciile medicala in Romania LASA MULT DE DORIT!!!
Mariuca, cred ca orice situatie trebuie judecata "la rece", altfel s-ar putea sa-ti dai seama prea tarziu ca ai fost manipulat emotional.
Iti spun asta din experienta proprie.

adviser45

Post by adviser45 » 01 Apr 2005, 11:09

eu zic sa-i faci plangere penala, si sa-i suspenzi cim-ul in temeiul 52pct.c din Codul muncii.

SORINUTA

alcoolemie luata fara vointa salariatului

Post by SORINUTA » 01 Apr 2005, 11:16

adviser45 wrote:eu zic sa-i faci plangere penala, si sa-i suspenzi cim-ul in temeiul 52pct.c din Codul muncii.

Nu pot face plangere penala. Cand esti jurist intotdeauna depinzi de un director sau de o directoare cu fite de genul "aici nu facem plangeri penale".
Asta mi-e situatia, trebuie sa ma conformez. Ar trebui sa gasesc cumva o solutie pt. diminuarea salariului de baza si, pe viitor, sa invat mai mult sa intru la Magistratura sa nu mai depind de directori carora le e teama de procesele penale

adviser45

Post by adviser45 » 01 Apr 2005, 11:28

Eu zic sa le impui punctul tau de vedere la "directori".
Cat despre "accesul" in magistratura succes. Da vezi ca-i cam restrictionat.

norocel

Post by norocel » 01 Apr 2005, 11:46

adviser45 wrote:eu zic sa-i faci plangere penala, si sa-i suspenzi cim-ul in temeiul 52pct.c din Codul muncii.
Ce plangere penala adviser, sa o aresteze direct!
In alta ordine de idei, mai este in vigoare decretul ala 400 ?

norocel

Post by norocel » 01 Apr 2005, 11:47

adviser45 wrote:eu zic sa-i faci plangere penala, si sa-i suspenzi cim-ul in temeiul 52pct.c din Codul muncii.
Ce plangere penala adviser, sa o aresteze direct! :-x
In alta ordine de idei, mai este in vigoare decretul ala 400 ?

adviser45

Post by adviser45 » 01 Apr 2005, 12:04

E, ca tocmai am avut un caz similar.

norocel

Post by norocel » 01 Apr 2005, 12:21

In domeniul sanitar ar trebui sa existe si o lege speciala care sa reglementeze situatia asta.
Adviser, si tu ai "impins" salariatul pe un scaun si i-ai recoltat probe? :grin:

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 55 guests