alcoolemie luata fara vointa salariatului

Discutii privind Codul Rutier, contraventii si probleme conexe, Dreptul Transporturilor, etc
Alien_A

Post by Alien_A » 02 Apr 2005, 10:03

Fiind discutabila proba de sange, martorii pot insa dovedi starea in care se afla angajata la momentul respectiv.
Nu cred insa ca ar fi cazul de o plangere penala.... Femeia este oricum in dificultate. Cu ce ar ajuta-o un necaz in plus???Sa bea mai mult ...probabil.
As opta pentru o sanctiune mai blanda, pentru inceput, iar daca se repeta....nu ar mai avea nici o scuza in ochii mei.


PS Am avut candva un director care venea zilnic manga la servici... si inca mai vine. La el in birou te simteai ca intr-o distilerie atunci cand te chema sa-ti urle ca trebuie sanctionati disciplinar cei ce nu-si fac treaba...Si nimeni nu a avut curajul vreodata sa cheme salvarea si sa ceara recoltarea unei probe biologice.

adviser45

Post by adviser45 » 02 Apr 2005, 10:18

Alien_A wrote:As opta pentru o sanctiune mai blanda, pentru inceput, iar daca se repeta....nu ar mai avea nici o scuza in ochii mei.


.
8O 8O 8O
Probabil n-ai citit de la inceput.
Femeia e ASISTENTA. N-ai cumva vreo injectie de facut. S-o intrebam pe Sorinuta unde e spitalul. :grin:

Alien_A

Post by Alien_A » 02 Apr 2005, 12:03

Este INFIRMIERA
Doctori bauti in spital nu ati vazut niciodata??? Nici atunci cand erau de garda???
Legea ar trebui sa fie pentru toti la fel, gandesc eu...

sebi77

Post by sebi77 » 02 Apr 2005, 12:12

Da... de acord ... sa-i dam afara in suturi pe toti....(pt norocel cu dedicatie speciala pt ca ii place cuvantul "suturi"

SORINUTA

alcoolemie luata fara vointa salariatului

Post by SORINUTA » 02 Apr 2005, 12:22

Alien_A wrote:Este INFIRMIERA
Doctori bauti in spital nu ati vazut niciodata??? Nici atunci cand erau de garda???
Legea ar trebui sa fie pentru toti la fel, gandesc eu...

E infirmiera, face injectii, punctii, uneori ajuta la operatii. Proasta asta a facut o data injectie dupa ce a facut uneia cu SIDA la alta care nu avea nimic, decat un TBC. SIDA n-a primit, dar am stat cu totii ca pe jar atunci si boul de director nu o da in suturi - sa folosesc expresia voastra - ca la noi nu e voie sa dam oamenii afara ca e nepoata unui prieten de-al lui. De cand lucrez am aflat atatea despre felul cum se dau concursurile, mai ales ca ma si ocup de ele ca mi-e lehamite de toti si de toate...

sebi77

Post by sebi77 » 02 Apr 2005, 12:26

Bine ai venit in Romania!!

adviser45

Post by adviser45 » 02 Apr 2005, 12:27

Pai Alien, asta era si ideea. De unde atata bladete penru ea.

croc

Post by croc » 02 Apr 2005, 12:33

Sorinuta, ma socheaza ceea ce spui;
nu este admisibil, trebuie sa se faca ceva;
directorului i-ar fi convenit sa fie copilul sau nevasta lui in locul pacientei care a impartit seringa cu pacientul infectat cu HIV?
nu pot sa cred!
da-ne numele spitalului, situatia este extrem de grava!

eu sunt de-a dreptul ingrozita, nu radeti de mine, mi se pare foarte serios!!!!! 8O

adviser45

Post by adviser45 » 02 Apr 2005, 12:38

croc wrote:Sorinuta, ma socheaza ceea ce spui;
nu este admisibil, trebuie sa se faca ceva;
directorului i-ar fi convenit sa fie copilul sau nevasta lui in locul pacientei care a impartit seringa cu pacientul infectat cu HIV?
nu pot sa cred!
da-ne numele spitalului, situatia este extrem de grava!

eu sunt de-a dreptul ingrozita, nu radeti de mine, mi se pare foarte serios!!!!! 8O
Nu rade nimeni de tine croc, precum vezi solutiile date de majoritatea participantilor la forum, sunt sub forma de pedeapsa.
Pe mine m-a deranjat "blandetea" lui Alien.

croc

Post by croc » 02 Apr 2005, 12:44

eu au da-o afara in suturi :-x , cum bine zicea cineva :grin: , si i-as face si plangere penala!
am ramas fara cuvinte! :-x :-x :-x

Alien_A

Post by Alien_A » 02 Apr 2005, 13:43

Eu am plecat de la premisa ca pentru o fapta se poate aplica o singura sanctiune. Iar daca anterior nimeni nu i-a dat nici cel mai mic advertisment, se putea presupune ca femeia a fost la prima abatere disciplinara.
Deoarece nimeni pana la acel moment nu si-a pus problema ce face, cum face sau daca atitudinea infirmierei poate constitui un real " pericol public" ,consider ca toti cei care "au stat ca pe jar" reprezinta adevaratul " pericol public". De ce nimeni nu a indraznit sa faca un referat, o sesizare....
Va oriplieaza betia infirmierei si "blandetea" mea!!
De la cauza la efecte , exista si multe alte circumstante favorizante. Iar uneori ,cei care stau ca pe jar asteptand sa vada daca moare sau nu pacientul, vor accepta desigur ideea de a fi complicii morali ai proastei de infirmiere.
Mie mi-a murit tatal in spital, si nu din cauza infirmierelor... Deci , BLINDETEA mea este aparenta.

croc

Post by croc » 02 Apr 2005, 13:54

eu pana astazi nu am crezut ca se poate intampla chiar asa ceva in spitale!
si nu neaparat betia m-a oripilat cat povestea cu injectia si, ai dreptate, atitudinea celor din jur!
efectiv nu reusesc sa-mi inchipui cum poate cineva sa "stea ca pe jar" cand se intampla asa ceva si sa nu faca nimic!

ma rog, strict pe intrebare - desfacut cim!
pe langa intrebare, - desfacut cim tuturor care cunosc astfel de situatii, fara sa ia nici o atitudine! desi desfacut cim este prea putin!

SORINUTA

alcoolemie luata fara vointa salariatului

Post by SORINUTA » 03 Apr 2005, 11:36

CIM nu cred ca se va desface pt. ca se blocheaza posturile ca urmare a plecarii unui angajat si primim aprobare de la Minister la pastele cailor. Maine vede directorul rezultatul de la proba de sange si mai mult ca sigur i se va reduce salarul de baza, iar in decizie voi mentiona ca la urmatoarea fapta de acelasi gen i se desface CIM

SORINUTA

alcoolemie luata fara vointa salariatului

Post by SORINUTA » 03 Apr 2005, 11:56

O intrebare. Directoarea administrativa ar vrea sa desfaca CIM doar pe baza referatului intocmit de catre medicul sef de sectie ei pe baza analizei de sange. Ce ziceti, poate fi considerata asta o cercetare disciplinara prealabila? Ei i se pare ca da. Or, infirmiera afirma ca proba nu a fost sigilata, nu a semnat-o (habar n-am de unde stie ca era sub masa de beata) si, in plus, putea fi schimbata pana sa ajunga la IML

croc

Post by croc » 03 Apr 2005, 13:59

nu, nu este cercetare prealabila;
fa-o asa cum trebuie, cu convocare, ascultarea sustinerilor ei, martorii care au vazut-o beata, etc.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 34 guests