alcoolemie luata fara vointa salariatului

Discutii privind Codul Rutier, contraventii si probleme conexe, Dreptul Transporturilor, etc
Lmihai

Post by Lmihai » 01 Apr 2005, 12:24

Fata de imprejurarile in care a fost recoltata proba de sange in vederea "stabilirii" alcoolemiei, cred ca angajata poate depune cu succes plangere penala impotriva participatilor la aceasta barbarie, pentru savarsirea infractiunii de lovire sau alte violente (asistenta care a impins-o pe un scaun si persoana care a recoltat "proba").

sebi77

Post by sebi77 » 01 Apr 2005, 12:27

Solutia dupa cum o vad eu este: DAT AFARA IN SUTURI si gata ce plangeri penale si ce tribunal. Trebuie sa fi complet iresponsabil ca tu ca salariat sa vii beat manga la servici si sa mai ai si pretentia sa lucrezi.
Ca i-au luat sau nu probe biologice fara acordul lui ... ma indoiesc ca la starea de ebrietate in care se afla mai avea discernamat sa perceapa ce e aia proba biologica... La alcolemia aia individul respectiv trebuia sa fie in coma alcoloica...

norocel

Post by norocel » 01 Apr 2005, 12:29

Sebi tu incurci lucrurile!
Intr-un stat de drept nu poti face dreptate incalcand legea!

croc

Post by croc » 01 Apr 2005, 12:30

mai sebi, in felul tau ai si tu dreptate;
poate a fost de acord, dar a uitat! :lol:

sebi77

Post by sebi77 » 01 Apr 2005, 12:31

Norocel wrote:Sebi tu incurci lucrurile!
Intr-un stat de drept nu poti face dreptate incalcand legea!

Pai in care lege scrie ca poti sa vi la servici sub influenta bauturilor alcolice??

norocel

Post by norocel » 01 Apr 2005, 12:34

Daca a venit la serviciu beata atunci a incalcat legea. Aici ai dreptate.
Nu ai insa dreptate cand spui ca eu angajator pot sa fac ce vreau cu salariatul meu care a incalcat legea!

adviser45

Post by adviser45 » 01 Apr 2005, 12:39

Sebi77, nefiind "pe profesie"(m-am uitat un pic pe mesajele tale), sunt cateva aspecte la care ar trebui dai doar "sfaturi" ca sa zic asa, si nu sa indrumi o persoana pe calea juridica optima. Zic si eu, nu te supara.

sebi77

Post by sebi77 » 01 Apr 2005, 12:41

nu sa faci ce vrei.... Ci doar "sa-l dai afara".


1.Poate sa consume bauturi alcolice unde vrea el: Baruri, discoteci, subsoluri dar nu in timpul serviciului. Cu atat mai mult daca a venit beat la servici...
2. La alcolemia aia cred ca trebuia chemata salvarea...


Eu am terminat Management si Marketing in Relatii Economice Internationale... Ca Manager eu il dau afara in suturi... nu ma intereseaza pe mine ca a consumat si a venit beat la servici sau a consumat in timpul serviciului (pai ce eu il platesc ca sa consume alcool?).

adviser45

Post by adviser45 » 01 Apr 2005, 12:43

croc wrote:mai sebi, in felul tau ai si tu dreptate;
poate a fost de acord, dar a uitat! :lol:
:-D :-D :-D :-D :-D :-D :-D :-D
:-D :-D :-D :-D :-D :-D :-D :-D
Asta cam asa e, ofi uitat femeia.

norocel

Post by norocel » 01 Apr 2005, 12:44

Ca sa o dau afara trebuie sa fac o ancheta administrativa, cu respectarea legii , sa-i dau dreptul sa se apere etc si in nici intr-un caz nu pot folosi SUTURILE ! :-D
Daca insa le folosesc s-ar putea sa am prbleme mai mari eu decat ea! :mrgreen:

adviser45

Post by adviser45 » 01 Apr 2005, 15:48

Norocel wrote:In domeniul sanitar ar trebui sa existe si o lege speciala care sa reglementeze situatia asta.
Adviser, si tu ai "impins" salariatul pe un scaun si i-ai recoltat probe? :grin:
Imagineaza-ti ca al meu avea 0.4% alcoolemie. A venit salvarea si l-a recuperat.
Nu l-a auzit nimeni sa spuna ca nu vrea. :lol:

SORINUTA

alcoolemie luata fara vointa salariatului

Post by SORINUTA » 01 Apr 2005, 18:54

adviser45 wrote:E, ca tocmai am avut un caz similar.

In ce a constat cazul tau? A avut peste 2 alcoolemie? Tipa la cat bea de obicei, e atat de rezistenta la bautura ca la 2 alcoolemie e ca in faza euforica. Ce ma sfatuiesti sa fac?
L-as putea sfatui pe director sa ii diminueze salarul sau sa ii desfaca CIM? E legala desfacerea CIM? Ea contesta proba de sange spunand ca nu a semnat-o (bineinteles, momtata de altcineva ca are doar 4 clase) si ca putea fi schimbata pana a ajuns la IML? Exista o lege care interzice prezenta si consumul de bauturi alcoolice in timpul serviciului, dar nu ii stiu numarul. Ma poate auta cineva?

aeliasentia

Post by aeliasentia » 01 Apr 2005, 20:19

nemo potest cogi ad factum

constable

Post by constable » 02 Apr 2005, 06:48

I se poate desface Cim dar i se poate aplica si o alta sanctiune disciplinara. Totul in urma unei cercetari prealabile.
O plangere penala o gasesc utila numai daca salariatul ar fi fost luat cu forta si i s-ar fi recoltat sange intr-un mod in care i s-ar fi provocat leziuni, temere , etc. etc.
Cred ca cercetarea prealabila ar putea fi facuta fara rezultatul probei de sange, pe baza celorlalte probe, pentru inlaturarea suspiciunilor.
Personal subscriu principiului inadmisibilitatii probelor obtinute ilegal, indiferent in ce cauze, penale, civile, disciplinare....

adviser45

Re: alcoolemie luata fara vointa salariatului

Post by adviser45 » 02 Apr 2005, 08:05

SORINUTA wrote: Ce ma sfatuiesti sa fac?
L-as putea sfatui pe director sa ii diminueze salarul sau sa ii desfaca CIM? E legala desfacerea CIM?
Orice ai face foloseste-te de proba biologica. Personal as merge direct pe desfacere.
Nu-i contrazic pe colegii mei, ci spun doar ca judecatorul va tine seama de proba aflata la dosar.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 44 guests