reziliere contract comercial

Discutii privind raporturile de Drept Comercial
buba

Post by buba » 26 Mar 2005, 18:16

Du-te tu!!!..... :mrgreen: :mrgreen: Pai pisica cu clopotei nu prinde soareci!!! Hai sa lasam morala si clopoteii ( uneori) de o parte si sa cautam soriceii prin cotloane. Daca-i prindem bine, daca nu.... vom vedea care-i calea legala.....

norocel

Post by norocel » 26 Mar 2005, 18:18

Deci prima data pe langa lege...am retinut! :grin:

buba

Post by buba » 26 Mar 2005, 18:31

N-am spus ca trebuie facut ceva pe langa lege. A sugestiona pe cineva , cu inocenta , sa renunte de buna voie la beneficiile unui contract ,poate fi considerat cel mult imoral insa cum buna credinta se prezuma, celalat trebuie sa dovedeasca contrariul.


Ca jurist/avocat/consilier juridic, uneori se impune sa faci si ceea ce nu-ti convine sa ti se faca. Oricum,[/i] dragoste cu sila nu se poate

norocel

Post by norocel » 26 Mar 2005, 18:36

Da, buba, dar nici sa-i dai in cap si dupa, sa-l intrebi cu inocenta daca il doare! :fluierat:

Si mai avem o problema, buna credinta prezumata de lege, nu-ti ajuta prea mult daca in mediul de afaceri ajungi sa fii cunoscut cu un comportament incorect!

buba

Post by buba » 26 Mar 2005, 18:45

Pentru Norocel

8-) :lol: :skul: 8-) Adica cine stie ca eu l-am sfatuit pe comerciantul in discutie!?!? Poate doar MOS CRACIUN care nu-mi va mai aduce cadouri. Insa voi invata o poezie ori mai multe si ingerasii ma vor ierta..... :wink:

norocel

Post by norocel » 26 Mar 2005, 18:47

Buba, eu numai daca ma uit la tine imi dau seama ca vrei sa ma pacalesti ! :twisted:

croc

Post by croc » 26 Mar 2005, 19:04

of buba, era vorba despre faptul ca acelui comerciant pe care-l sfatuiesti sa procedeze ca atare i se duce buhul ca e incorect;
or, noi juristii, nu dam solutia si fugim, curati curatei ci stam pana cand problema este incheiata;

nu se poate sa nu fie nici o cale!
eu sunt obligat fata de societatea comerciala, dar daca nu se poate lucra cu reprezentantul sau, ce sa fac?
cum sa fac sa se retina culpa societatii in refuzul de inlocui persoana? :?

gemeni72

Post by gemeni72 » 26 Mar 2005, 19:22

Situatie dificila!!!!!! Am trecut si eu printr-o situatie "asemanatoare", diferenta era la perioada contractului, fiind determinata.
Cu cinci zile de inainte de terminarea contractului, beneficiarul cere rezilierea contractului, fara vreo motivatie anume, desi prestatiile au fost efectuate de ambele parti. Beneficiarul achita integral suma de bani prevazuta in contract, prestatorul isi executa obligatiile si totusi..........
Prestatorul era........nu stia ce sa faca, ma refer la administrator.
Ii comunic ca beneficiarul trebuie sa trimita o notificare la firma cu motivele "bine intemeiate si argumentate" privitoare la desfasurarea contractului, mentionez mai erau 5 zile si contractul se incheia de drept.
Bineinteles ca nu avea nici un motiv intemeiat, ci doar vroia sa i se restituie o suma de bani "pretentie" etc. .................
Asa ca vezi ce poti face, mai citeste o data contractul poate iti vine vreo idee!!!
Comunica-ne si noua hotararea pe care ai luat-o!!!! Bafta!!!!!
:floare: :floare: :floare:

norocel

Post by norocel » 26 Mar 2005, 19:23

Ai cerut sau nu lucrul asta?
Daca numai te plngi si nu actionezi, n-am ce sa-ti fac, sufera in continuare :evil:

croc

Post by croc » 26 Mar 2005, 19:27

ma enervezi rau motane!
cum sa fac, ca doar vineri am aflat ca nu se poate convietui cu persoana in cauza!

ma gandeam ca poate sunt si alte idei!

norocel

Post by norocel » 26 Mar 2005, 19:30

Du-te si bate-l! :-D :-D :-D
Iti spun asta penru ca pana acum ti-am dat destule idei dar tu insisti ca nu sunt bune, ceea ce ma supara rau de tot ! :evil: :evil: :evil:

:-P :-D :-P

croc

Post by croc » 26 Mar 2005, 19:57

pai nu vreau sa-l sun noaptea!
nu va renunta de bunavoie;
sa inlocuiasca persoana ar fi singura!
care alta ai mai dat??? :?

norocel

Post by norocel » 26 Mar 2005, 20:09

Nu cred ca am spus eu sa-l suni noaptea!
Am spus doar sa-l inviti la o negociere in care sa-i prezinti punctul tau de vedere!
Intelegi tu din asta ca as fi sugerat sa-l suni noaptea?
Imi cer scuze daca am fost inteles gresit! ;-)

croc

Post by croc » 26 Mar 2005, 20:38

daca te prind vreodata motane, pazeste-ti coada! :twisted:

am enumerat toate solutiile inclusiv a ta (am spus ca nu va renunta de bunavoie);

buba

Post by buba » 26 Mar 2005, 20:45

Pai atunci invita-l la o bere, imbata-l bine, spune-i ca-i un bou, fa-l sa te bata , ia-ti certificat medico-legal si da-l in judecata pentru vatamare corporala ( functie de zilele de ingrijiri medicale)

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 15 guests