Punere in posesie teren in plus la masuratoare cadastrala

Discutii privind Dreptul Civil, Noul Cod Civil si Noul Cod de Procedura Civila
Post Reply
Andrei

Punere in posesie teren in plus la masuratoare cadastrala

Post by Andrei » 12 Feb 2012, 13:27

Buna ziua,
In masura in care se poate, va rog sa ma ajutati cu un raspuns pentru urmatoarul aspect.
Sunt proprietarul unui teren in suprafata de 1710 MP in intravilanul Mun Barlad. Actele de prorietate sunt vechi. In contr. de V-C exista mentiunea ca "Terenul trece in proprietatea statului" este contract incheiat in anul 1980. In anul 1998 am depus cerere pentru primirea doc. de proprietate. Am primit raspuns de la primaria ca documentele de prorietate au fost emise, acest raspuns a fost gresit, se comisese o greseala. In cursul acestui an vreau sa vand acest teren.
Problema majora este faptul ca la masuratoarea cadastrala in loc de 1560 MP au fost masurati 1710 MP. Din cate am inteles depaseste pragul de 4% si sunt obligat sa renunt la terenul in plus prin act notarial sau sa il cumpar, ACUM. In primul rand am nevoie de doc de proprietate ce se emite prin ordinul prefectului de Vaslui insa cei din primaria Barlad nu vor sa trimita dosarul avand ca si motivare faptul ca trebuie sa organizeze licitatie pe terenul masurat in plus. Nu inteleg DE CE? eu nu am drept de preemtiune? DAca vreau sa il cumpar de la primarie sau de oriunde de ce s-ar mai organiza licitatie. Si a doaua problema.
Imi poate explica cineva, va rog, unde si cui trebuie sa ma adresez pentru a reusi sa nu mai tergiversez aceasta problema?
Va multumesc anticipat.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 62 guests