Interpretare Codul Muncii

Discutii privind litigiile de munca
Post Reply
moncuta

Interpretare Codul Muncii

Post by moncuta » 09 Feb 2012, 15:21

Buna ziua.
Va supun atentiei dumneavoastra urmatorul articol:
art.82 alin. 4: ,, Intre aceleasi parti se pot incheia succesiv cel mult 3 contracte individuale de munca pe durata determinata."
art.84 alin.1 : ,, Contractul individual de munca pe durata determinata nu poate fi incheiat pe o perioada mai mare de 36 de luni."

Pe mine ma intereseaza in mod special alin. 4 al art. 82. de ce? As vrea sa stiu daca termenul de contracte succesive include prelungirile operate asupra unui contract individual de munca.
Speta: Societatea X incheie un CIM cu salariatul Y. Inainte de aparitia noului cod al muncii nu aveai voie la mai mult de 2 prelungiri.
Art. 82 alin.4 il interpretez astfel : societatea x poate incheia cu salariatul Y cel putin 3 contracte individuale de munca, adica contractul A,contractul B si contractul C.
In lipsa unor stipulatii contrare, eu-societatea x pot incheia contractul A si il pot prelungi de n ori, apoi il incetez si inchei altul( contractul B ) pe care la fel il pot prelungi de n ori, cam la fel procedez si inchei si contractul C, insa nu depasesc termenul de 36 de luni prevazut de articolul mentionat mai sus.
Pot eu face asta?
Adica prelungirile la contractul individual de munca se considera contract succesiv cu respectarea termenului prevazut de art.82?
Am auzit pareri pro si contra in acest sens.

Va multumesc pentru orice parere.

Va multumesc.

andr33a_rose

Re: Interpretare Codul Muncii

Post by andr33a_rose » 10 Feb 2012, 11:00

Intre angajat si angajator se pot incheia maximum 3 contracte succesive pe durata determinata,iar duratele acestora adunate nu poate depasi 36 de luni.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 14 guests