sesizare CEDO

Curtea Europeana a Drepturilor Omului
Post Reply
stoica silvia

sesizare CEDO

Post by stoica silvia » 05 Nov 2011, 10:26

Buna ziua

Va rog daca ma poate ajuta cineva: se mai pot trimite sesizari la CEDO in perioada asta avand in vedere hotararea pilot de suspendare?
Am un dosar conf. Legii nr. 9/1998. Am pierdut la fond, recurs si contestatie in anulare. Pot sesiza CEDO?
Va multumesc.

avocatcamelia

Re: sesizare CEDO

Post by avocatcamelia » 05 Nov 2011, 11:20

Da, puteti sa va adresati la CEDO. Hotararea pilot de care amintiti se refera la imobilele preluate abuziv in perioada comunista, in Romania. Nu este cazul dvs. Atentie, termenul in care va puteti adresa la CEDO este de 6 luni de la data ramanerii definitive si irevocabile a hotararii de respingere.

stoica silvia

Re: sesizare CEDO

Post by stoica silvia » 15 Nov 2011, 08:38

Va multumesc mult pentru raspuns. Am fost plecata din localitate si nu l-am vazut pana acum.
As mai avea o intrebare: eu am formulat contestatie in anulare impotriva deciziei in recurs. Termenul de 6 luni se considera de la data pronuntarii curtii de apel la contestatia in anulare?
Va multumesc din nou pentru ajutor.

Cuculis

Re: sesizare CEDO

Post by Cuculis » 15 Nov 2011, 12:30

Termenul se considera de la data de la s-a comunicat sau de la data la care se presupune ca partile au aflat despre decizie ( adica comunicare)

serafim

Re: sesizare CEDO

Post by serafim » 17 Dec 2011, 17:21

Contestatia in anulare este o cale speciala de atac si nu se ia in considerare.

Intrucat deciziile in recurs nu se mai comunica ATENTIE termenul de 6 luni curge de la pronuntare si nu de la comunicare !!!

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests