Vanzare Teren Detinut Cu Titlu De Proprietate CONSTITUIT

Succesiuni, Terenuri, Constructii, Dezmembraminte, Societati Comerciale
norocel

Post by norocel » 12 May 2005, 18:12

Eu nu ma pricep chiar deloc la publicitatea prin registrele de insriptiuni transcriptiuni dar in privinta registrului agricol stiu ca nu probeaza proprietatea ci doar folosinta.
Nu am la indeamana legea nr. 18/1991 si nu stiu exact formularea din articol, motiv pentru care nu ma arunc sa-mi dau cu parerea dar as inclina sa am aceasi parere cu AHO, tocmai pentru ca stiu ca registrul agricol nu probeaza proprietatea.

danutza

Post by danutza » 12 May 2005, 18:31

iata textele relevante:

Art. 20. - alin 2.
Familiile fara pamint sau cu pamint putin din alte localitati, care solicita in scris, pot primi in proprietate pina la 10 ha teren in echivalent arabil, cu obligatia de a-si stabili domiciliul in comuna, oras sau municipiu, dupa caz, si de a cultiva pamintul primit, renuntind la proprietatea avuta in localitatea lor, din extravilan.
Art. 31. - Terenul atribuit conform art. 18 alin. 1, art. 20 si art. 39 nu poate fi instrainat prin acte intre vii timp de 10 ani socotiti de la inceputul anului urmator celui in care s-a facut inscrierea proprietatii, sub sanctiunea nulitatii absolute a actului de instrainare.
Constatarea nulitatii poate fi ceruta in justitie de catre primarie, prefectura, procuror, precum si de orice persoana interesata.

Art. 49. - (1) Persoanele carora li s-au constituit drepturi de proprietate asupra terenurilor agricole sunt obligate sa respecte intocmai conditiile prevazute la art. 19, 21 si 43, in legatura cu stabilirea domiciliului si intemeierea de noi gospodarii.
(2) Nerespectarea acestor conditii atrage pierderea dreptului de proprietate asupra terenului si a constructiilor de orice fel realizate pe acesta. Pentru teren nu se vor acorda despagubiri, iar pentru constructii, proprietarul va primi o despagubire egala cu valoarea reala a acestora.
(3) Organul imputernicit sa constate situatiile prevazute la alin. (2) este prefectul, care, prin ordin, atesta pierderea dreptului de proprietate si trecerea acestuia, dupa caz, in proprietatea privata a comunei, a orasului sau a municipiului in a carui raza teritoriala este situat terenul.


precizare: art 20 vechi este art 21 mentionat la art 49

norocel

Post by norocel » 12 May 2005, 18:42

"Inscrierea proprietatii" nu se face decat in CF sau in RIC, nu in registrele agricole (aici se inscrie folosinta)
Prin urmare, cred ca AHO a intrepretat corect si sunt de acord cu ea.
Nulitatea poate fi ceruta oricand pentru ca este absoluta.
Eu aveam oarecare rezerve in privinta rectificarii de CF, in sensul ca in Legea nr. 7/1996 se prevede ca actiunea in rectificare CF, se prescrie intr-un termen de 3 ani in cazul in care imobilul a fost instrainat cu titlu oneros unui tert de buna credinta, si intr-un termen de 10 ani, in cazul in care instrainarea s-a facut cu titlu gratuit unui tert de buna credinta.
Asta am intrebat-o eu pe AHO.

danutza

Post by danutza » 12 May 2005, 19:35

eu am pus toate acele intrebari pentru ca opiniile sunt impartite, atat in practica, cat si in literatura
(pt edificare a se vedea Dreptul nr. 4/2002)

daca asta este interpretarea voastra, ar in semna ca, pentru cei carora inca nu li s-au emis titlurile (stiut fiind faptul ca, mai intai, s-au eliberat adeverinte, evident, dupa semnarea pv de punere in posesie) nu a inceput inca sa curga acel termen;
neavand titlu, ci doar adeverinte, ei nu-si puteau inscrie proprietatea in nici unul din sistemele de publicitate imobiliara (cf sau reg de t-i)

acest motiv, al neemiterii titlurilor pana la aceasta data, nu le este imputabil proprietarilor astfel incat intreb: de ce ar trebui sa suporte ei restrictiile unei legi atata vreme cat nu le este imputabila lor imposibilitatea efectuarii formalitatilor de publ imob?

hmm
grea treaba am cu speta asta
trebuie sa ma hotarasc daca voi lua acel teren sau nu

voi ce ati face in locul meu?
daca proprietarii actuali au facut publicitatea abia acum 2-3 ani, asa cum am scris intr-un mesaj anterior, ar insemna ca ei vor putea vinde abia in 2013 (daca mai apuca)

in ce priveste prefectul, daca, dupa vanzare, terenul va fi scos din circuitul agricol (devenind construibil) si s-ar ridica oarece constructii, cum ar mai putea prefectul sa constate ca acel teren nu e lucrat? destinatia terenului va fi alta dupa scoaterea din circuitul agricol! corect?

aho

Post by aho » 13 May 2005, 08:22

Nu uitati ca este vorba de o "lege care a iesit cu piciorele".
Ref. implicatiile nulitatii:
-repunerea in sit. anterioara se face in doua moduri: in natura iar dac acest lucru nu e posibil prin echivalent ;
-prescriptibilitatea actiunii in rectificare CF, nu o inteleg atata vreme cat inscrierea se face numai in scop de opozabilitate, dobandirea proprietatii asupra terenului avand loc (in afara exceptiilor prev. de lege) prin act autentic; in plus cred ca textul de lege este neconstitutional (garantarea proprietatii), in contradictie cu caracterul imprescriptibil al actiunii in revendicare si vulnerabil in raport cu protocolul 1 la CEDO ; dupa logica mea, daca dreptul de proprietate este perpetuu si nu se stinge prin neuz iar actiunea in rectificare c.f. poate avea drept temei nu numai erorile de inscriere dar poate fi si accesorie sau subsecventa actiunii in revendicare, ptr. ambele situatii ar trebui sa fie imprescriptibila, desi recunosc conscintele ar putea fi daunatoare securitatii raporturilor juridice civile.

norocel

Post by norocel » 13 May 2005, 09:13

danutza wrote:daca asta este interpretarea voastra, ar in semna ca, pentru cei carora inca nu li s-au emis titlurile (stiut fiind faptul ca, mai intai, s-au eliberat adeverinte, evident, dupa semnarea pv de punere in posesie) nu a inceput inca sa curga acel termen;
Danutza, dar cum crezi tu ca putea autentifica notarul un act de vanzare cumparare a unui teren fara sa ca persoana care se pretinde proprietar sa fi inscris titlul de proprietate in CF (cel putin in cartile provizori despre care se vorbeste in Legea nr. 7/1996)?
In plus, daca terenul era extravilan, notarul nu putea autentifica actul decat daca se facea si dovada efectuarii publicitatii pentru exercitarea dreptului de preemptiune.

danutza

Post by danutza » 13 May 2005, 10:00

draga norocel,

pentru cei carora nu li s-a eliberat inca titlul, e clar: nu pot instraina (sau cel putin asta e si parerea mea)

ipoteza avuta in vedere de mine era urmatoarea:

dobandesti teren pe art 20 alin 2 (actual 21, dupa republ); esti pus in posesie; capeti adeverinta; la un moment dat, dupa ceva ani de la adev./punerea in posesie, ti se elibereaza titlul; apoi esti in masura sa faci publicitatea; daca e cum ziceti voi (tu si aho, carora va multumesc inca o data pentru implicare), ar insemna ca fiecare dobanditor in astfel de conditii (art. 20 alin 2 L 18 initiala) ar putea sa vanda .... la sfantun asteapta

prin urmare, unii notari au considerat ca acel termen curge de la inscrierea proprietatii in evidentele comisiilor de aplicare a L 18 (altii de la inscrierea la fisc, iar altii de la inscrierea in reg agricol, cum ziceam anterior) si au autentificat si ulterior intabulat (fara probleme, cica 8O ) contracte de v-c avand ca obiect astfel de terenuri, calculand t de 10 ani de la inceputul anului urmator inscrierii proprietatii in evidentele comisiilor de aplicare a L 18 (practic, anul urmator constituirii dreptului)

referitor la intravilan/extravilan, acun terenun ochit de mine e in intravilan (cum am zis intr-un mesaj anterior), so am scapat de formalitatile cu preemtiunea

cat priveste argumentarea mea ultima despre actiunea prefectului pe art. 49, cum vi s-a parut? repet: terenul va fi scos din circuitul agricol si se vor ridica ceva constructii acolo

norocel

Post by norocel » 13 May 2005, 11:04

Constituirea dreptului de proprietate este o operatiune juridica diferita sub multe aspecte de operatiunea reconstituirii.
Beneficarul "constituirii" va primi un teren asupra caruia nici el si nici antecesorii lui nu au avut vreodata un drept de proprietate.
Ca sa primeasca acest "cadou" trebuie sa respecte anumite conditii, iar scopul (cauza) actului juridic al constituirii dreptului de proprietate il constituie asigurarea exploatarii terenurilor agricole, cel putin o perioada de 10 ani.
Data de la care beneficiarul devine titularul dreptului de proprietate este data la care i s-a eliberat titlul de proprietate.
Incepand cu aceasta data, nimic nu l-a impiedicat sa-si inscrie dreptul in evidentele de publicitate.

In legatura cu art. 49, acesta se refera la conditiile pe care trebuie sa le indeplineasca beneficiarul constituirii si succesorii lui universali sau cu titlu universal, nu si succesorii cu titlu particular (cum este cumparatorul).
Daca, dupa expirarea termenului de 10 ani, terenul a fost vandut si a fost apoi scos din circuitul agricol, nu cred ca se mai pune problema aplicarii art. 49.
Cel putin, asa cred eu.

danutza

Post by danutza » 13 May 2005, 16:37

norocel,

de acord cu tot ce ai spus tu

e destul de "discutabila" (cum spunea Boroi la cursuri) acea expresie "inscrierea proprietatii"
cand ai timp si daca ti s-a parut interesant, sa te uiti pe revista Dreptul nr. 4/2002; exista un articol chiar despre data cand incepe sa curga t de 10 ani

ma bucur ca mi-ai confirmat parerea pe art. 49

inca o data multumiri si promit sa ma revansez cand vei avea si tu nevoie

norocel

Post by norocel » 14 May 2005, 08:00

Am citit articolul.
Cred ca atat timp cat legea foloseste cuvinte care pot fi interpretate in multe feluri si fara a tine cont de alte acte normative de care se leaga, pot fi multe pareri.
Autorul merge pe ideea ca termenul de 10 ani ar curge de la data inscrierii "proprietatii" in evidentele comisiilor de aplicare a Legii nr.18/1991.
Prima intrebare pe care i-as pune-o eu ar fi: CARE PROPRIETATE?
Se stie, si practica judiciara este deja uniforma in aceasta privinta, ca numai dupa eliberarea titlului se dobandeste proprietatea (in cazul constituirii care are efect constitutiv de drepturi si nu declarativ).
Adeverintele, pv de punere in posesie etc sunt doar acte preparatorii.
Ar fi interesant de studiat si problema impozitului, respectiv din ce data s-a platit impozit pe aceste terenuri.
Daca stii cumva revin-o cu amananute.

danutza

Post by danutza » 16 May 2005, 19:23

mai intai mea culpa, din nou :oops:

si lui aho ii multumesc si ma voi revansa si fata de ea

pt norocel, referitor la impozitele pe teren:

Prin L 18/1991, art. 97 "Persoanele fizice carora li s-a reconstituit sau constituit dreptul de proprietate in conditiile prezentei legi, precum si asociatiile de tip privat care se vor infiinta potrivit art. 28 alin. 1 din lege, sint scutite de plata impozitului pe terenuri agricole pe o perioada de 3 ani, incepind cu anul 1991."
Acest art. a fost abr. prin L 169/97.

Apoi s-a platit impozit pe venitul agricol, fara a se mai plati impozit pe terenuri > 1000 mp, conform L 34/1994, cu modificarile si completarile ulterioare.

OG 36/02 a abrogat L 34/1994 si s-a introdus impozitul pe teren, metinut si de Codul fiscal.

Asta e ce stiu eu.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 40 guests