Povestea adevarata a lui Marian!

Discutii privind procedura penala
Post Reply
crestin

Povestea adevarata a lui Marian!

Post by crestin » 18 Feb 2005, 16:48

:idea:
Sansele de eliberare a unui condamnat la 4,5 ani de inchisoare pentru tentativa de omor si care are singura vina ca s-a nascut sa fie mai prost decit altii si a spus in timpul procesului ceia ce i-a spus un vecin la fel de destept ("daca te aresteaza le spui ca ai fost beat si nu stii cum s-a intimplat") si mai are vina ca are o nevasta la fel ca el si care i-a facut vreo trei copii (toti sub 7 ani acum in prezent) si care a acceptat avocatul din oficiu sa-i fie si avocat in timpul procesului (doamna avocat multuminduse sa-i pape banii luati de la gura copiilor si sa spuna ca daca el a declarat asa, ea nu are ce face, in conditiile in care nu a discutat absolut nimic cu clientul ei, care-i picase pleasca).
Acest om a fost atacat in curtea lui, in casa lui de doi vecini, care i-au speriat sotia si copii intr-o dupa-amiaza, in timp ce el se odihnea pentru ca urma sa plece la serviciu in tura de noapte, lucra ca muncitor necalificat la un gater situat la 20 km de domiciliul lui si unde facea zilnic naveta, numai el stia cum. De mentionat ca dimineata le prestase celor doi vecini o munca, mai exact le arase o gradina pentru care probabil ca l-au cinstit dupa care omul nostru a plecat acasa sa se odihneasca. Dupa-amiaza fiind amenintat si provocat la scandal de catre cei doi care au venit inarmati cu bite in curtea lui si cerindui sa iasa afara din casa, l-au legat de o caruta aflata in curte, i-au amenintat si speriat familia, el a reusit sa scape dupa care a intrat in casa, a luat un cutit si a iesit afara intepind superficial pe unul din cei doi agresori. Moment dupa care lucrurile s-au linistit si cei doi au parasit curtea si au reclamat la politie. Aceste lucruri s-au intimplat in primavara anului 2004, au urmat cercetari in care el a fost chemat o singura data la Politie, nu i s-a dat de inteles ca ar fi vinovat si in toamna se trezeste cu mandat de arestare preventiva petru ca ar constitui un pericol public si trimis pentru judecare. Atunci a fost sfatuit de un atotsiutor sa declare ca a fost beat si nu stie ce s-a intimplat, lucru care l-a si facut in fata instantei, la prima sedinta. A mai urmat o sedinta de audiere a partii vatamate si apoi condamnarea.
Personal consider ca acest caz nu a fost corect instrumentat in timpul cercetarii de catre politisti si apoi de catre procurori. Ce sanse are acest om sa nu faca puscarie in locul celor care poate ar fi trebuit sa fie acolo urmare a agresarii lui si a sotiei si mai ales a copiilor lui?
P.S. Pentru a intelege exact drama acestei familii cu trei copii, imaginativa cum o femeie necajita de mina cu doi copii si al treilea tinindul in brate aflata la poarta penitenciarului Mindresti, pentru ca erau din apropierea Focsaniului, este trimisa de gardianul de la intrare la Poarta Alba pentru ca acolo a fost mutat sotul ei, dupa care ea cauta sa dea ocol puscariei sa gaseasca o poarta alba, nu o gaseste si se adreseaza din nou gardianului, acesta bineinteles iritat o repede si ea pleaca resemnata acasa. Trece pe la o cunostinta ii spune cele intimlate, in speranta ca poate afla unde este aceasta poarta alba, pe care nu a reusit sa o gaseasca. Aceste lucruri s-au intimplat cu certitudine, acea cunostinta era chear mama mea de la care am aflat aceasta poveste pe care am vrut sa o fac publica, in speranta ca vai putea ajuta cu ceva acei copii, despre care mi-a povestit mama mea, toata ziua se joaca linga un copac caruia ii spun tata, iar pe drum trece agresorul tatalui lor si ii apostrofeza in fel si chip. Ce vina au acei copii?

justitiabilul

Post by justitiabilul » 18 Feb 2005, 17:10

Povestea ta pare impresionanta. Te sfatuiesc sa faci apel, daca mai esti in termen, iar daca nu introdu o contestatie in anulare sau o revizuire in functie de situatia concreta din dosar.
Iti trebuie doar o reducere a pedepsei la cel mult 4 ani pentru a obtine suspendarea sub supraveghere, asta daca nu a mai savarsit o alta infractiune anterior.
In acest caz se poate face aplicarea prevederilor privind provocarea ca circumstanta atenuanta.

carinchen

Post by carinchen » 18 Feb 2005, 19:27

imi pare rau de drama ta. fa apel!!!! povesteste judecatorului. sustine-ti punctul de vedere adica legitima aparare. adevarul e ca daca intri in roata asta a justitiei mai ales in procesul penal....e de rau . nu stiu cata incredere am in justitia din Romania. dar sustine-ti cauza.

dinubocos

Post by dinubocos » 18 Feb 2005, 19:38

Spune toata poveste in fata judecatorilor. Doar ca ei vad si aud astfel de povesti in fiecare zi. Au ajuns imuni. Incearca sa scoti povestea asta in presa locala, sa creezi un curent de opinie favorabil. Bafta.

gavril

Post by gavril » 18 Feb 2005, 19:39

crestin ... nu contest intentia buna a ta .. dar ceva nu se leaga in povestirea aia .. Ce judecator idiot ar fi cel care a pronuntat sentinta si nu observa circumstantele atenunte ?... sau ..eu as merge mai departe ..si as zice ca, dupa cele spuse de tine, a fost chiar legitima aparare (cauza care inlatura caracterul penel al faptei).
Daca fiecare infractor ar povesti infractiunea din prisma lui ... fapta nu ar mai parea infractiune.

croc

Post by croc » 18 Feb 2005, 20:53

gavril, eu inclin sa-l cred pentru ca am vazut atat de multe cazuri in care judecatorii judeca mecanic, dupa schemele pe care si le-au format in timp!

ar fi bine daca si-ar lua un avocat, sau daca ar putea cineva din zona sa vada dosarul dandu-si astfel seama daca este asa sau nu!

norocel

Re: Povestea adevarata a lui Marian!

Post by norocel » 19 Feb 2005, 12:38

crestin wrote::el a reusit sa scape dupa care a intrat in casa, a luat un cutit si a iesit afara intepind superficial pe unul din cei doi agresori
Daca a fost o lovitura superficiala si nu intr-o zona vitala atunci calificarea faptei ca fiind tenativa la infractiunea de omor,este incorecta.
Daca se poate dovedi ca intr-adevar lovitura nu a fost intr-o zona vitala si inculpatul a fost in legitima aparare (desi daca atacul agresorilor incetase si el a intrat in casa dupa cutit nu mai vad posibilitatea de a retine legitima aparare), atunci s-ar putea depune o cerere de revizuire.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest