act juridic civil

Discutii privind Dreptul Civil, Noul Cod Civil si Noul Cod de Procedura Civila
Post Reply
Iustinian

act juridic civil

Post by Iustinian » 11 Nov 2010, 17:03

Buna ziua! Sunt nou pe forum si student anul 1 la Drept, si vreau sa va rog sa ma ajutati in legatura cu o nelamurire. Care este diferenta dintre act juridic civil si fapt juridic civil? Va intreb asta, deoarece, am auzit ca actele juridice sunt actiunile omenesti savarsite cu intentia de a produce efecte juridice, iar faptele juridice sunt actiunile omenesti savarsite fara intentie... apoi am auzit ca un fapt juridic in sens larg este o actiune savarsita cu sau fara intentie.......pai daca prima data se defineste "fara intentie" de ce a doua oara se defineste "cu sau fara intentie" acelasi fapt juridic, daca e cu intentie nu e exact un act juridic?
Apoi am citit ca manifestarea de vointa nu este suficienta pt a crea un act juridic, autorul manifestarii trebuie sa-si doreasca aceste efecte juridice. Nu inteleg cum ai putea sa-ti manifesti vointa dar sa nu doresti asta... sau manifestare de vointa cu intentia de a produce efecte juridice. pai manifestarea de vointa nu e de a produce efecte juridice? atunci cum ar putea sa fie fara intentie?
Va multumesc!

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: Google [Bot] and 47 guests