Dosar penal pentru numere provizorii expirate

Discutii privind procedura penala
danutzella

Dosar penal pentru numere provizorii expirate

Post by danutzella » 16 Aug 2010, 11:10

Buna ziua. Sunt noua pe acest forum si am o problema pe care sper sa o pot rezolva cu ajutorul vostru. Mi-am cumparat o masinuta si am avut numere rosii la ea. Numerele rosii mi-au expirat pe 11 august, asigurare aveam pana pe 12 august cand m-a oprit politia. Pe 12 august m-a oprit politia si mi-a luat permisul, mi-a intocmit proces verbal si imi va face dosar penal. :cry: Treaba sta asa: eu eram convinsa ca pe 13 august imi expira autorizatia de nr provizorii, am mers fara sa ma gandesc la ceva rau, deci nu a fost cu intentie!!! Pe data de 10 august mi-am platit toate taxele pentru a inmatricula masina, asteptam un certificat fiscal pe care l-am primit cu curierul rapid pe 13 august dimineata, ca altfel o inmatriculam din data de 10 august. Intrebarea mea este urmatoarea: pot depune cumva, undeva o contestatie? Inteleg ca legea este lege si nu pot fi iertata, dar o pedeapsa mai mica... Adica nu a fost premeditat ce-am facut, a fost o neglijenta, zic eu. Astept un raspuns, multumesc.

danutzella

Permis

Post by danutzella » 13 Jan 2011, 12:24

:D La multi ani pe 2011! Inca nu am terminat cu dosarul penal pentru conducerea masinii cu numerele de inmatriculare expirate. Astept sa primesc dosarul de la parchet dar dureaza, de ce dureaza asa mult? Or sa-mi dea o amenda administrativa si o sa-mi suspende permisul de conducere pe o perioada de 30 de zile dupa care va trebui sa dau examen din 15 intrebari... :wall:

Header

Re: Permis

Post by Header » 13 Jan 2011, 13:04

In mod normal

Art. 334 Punerea in circulatie sau conducerea unui vehicul neinmatriculat
(1) Punerea in circulatie sau conducerea pe drumurile publice a unui autovehicul sau a unui tramvai, neinmatriculat sau neinregistrat, potrivit legii, se pedepseste cu inchisoare de la unu la 3 ani sau cu amenda.


Daca nu ati facut nici-un accident, nu ati ranit pe nimeni, nu ati facut alte infractiuni in trafic atunci cred ca puteti sa primiti amenda administrativa, platiti cheltuieli de judecata si pedeapsa cu suspendare.
Permisul banuiesc o sa fie suspendat pe o perioada de circa 90 de zile, examen dati daca doriti sa-l ridicati mai devreme.

In mod normal sunt demersuri care sa grabeasca procesul insa...eu nu recomand, nimeriti un judecator mai zelos si bine n-o sa fie pentru dumneavoastra.
In cazul unora procesul a durat 30 zile, la altii 2 luni si chiar 8 luni, acceptati asa si e bine sa invatati sa nu repetati greseala.
Sper ca ati ales avocat specializat in legislatia rutiera !

danutzella

Re: Permis

Post by danutzella » 13 Jan 2011, 16:46

Multumesc frumos pentru raspuns. :smile: Dar cum sa stau 3 luni fara permis? Si daca pic testul si nu rezolv bine intrebarile? :sad: Si am nevoie si de avocat? Nu am stiut asta, nu mi-a spus nimeni. Am fost in audienta la doamna prim procuror si dansa mi-a pus o gramada de intrebari iar intr-un final mi-a spus ca o sa primesc amenda administrativa tinand cont ca nu am antecedente si ca a fost doar o zi la mijloc, ca aveam toate actele necesare pentru a o inmatricula iar in ziua urmatoare am si inmatriculat masina. :scuze: Dar urmeaza sa primesc acasa rezolutia sau ceva de genul asta si dureaza de ceva timp... La politie cand am mers sa-mi prelungesc dovada m-a intrebat domnul de acolo ca inca nu am primit actele? Ca ei le-au trimis... Nu stiu, o sa mai intreb cand merg iar pentru prelungire. Dar daca nu trec testul intrebarilor ce se intampla? Am inteles ca testul asta este mai greu decat cel obisnuit!!!

Header

Re: Permis

Post by Header » 13 Jan 2011, 17:00

In situatia dumneavoastra nici nu mi-as face griji prea multe, bani de amenda sa aveti.
Examen dati doar daca doriti sa ridicati permisul de conducere mai devreme decat cele 90 de zile presupuse ca le primiti pentru suspendare, daca nu promovati examenul nu se intampla nimic, nu primiti permisul mai devreme ci la expirarea celor 90 de zile in care este suspendat.

Nu pot sa fac pronuntare caci este inutila, aici totul este la nivel de discutie, pana la urma legiuitorul decide.

danutzella

Re: Permis

Post by danutzella » 14 Jan 2011, 09:20

Multam fain. Mai m-am linistit. Totusi eu incerc cu examen dupa 30 de zile, mai ales ca nu am nimic de pierdut... Si amenda, deja am inceput sa-mi pun bani deoparte. Dar e mare amenda? Ca cei de la politie nu au stiut sa-mi spuna, sau poate ca nu au vrut sa ma sperie? Multam inca o data si numai bine.

Header

Re: Permis

Post by Header » 14 Jan 2011, 13:34

Amenda este de de la 100 roni la 1000 roni + cheltuieli judiciare ( astea sunt mici ).

danutzella

Re: Permis

Post by danutzella » 26 Jan 2011, 10:31

:cry: Scoaterea de sub urmarire penala, amenda administrativa 600 ron + 100 cheltuieli de judecata!!! Permisul suspendat pentru 90 de zile cu drept de examinare pentru a reduce suspendarea la 30 de zile. Asta a fost sentinta primita acasa. :sad:

sansiro

Re: Dosar penal pentru neglijenta...

Post by sansiro » 17 Mar 2011, 12:13

invocati eroarea de fapt. Spuneti ca din eroare ati crezut ca numerele expira pe data de 13 august. potrivit art. 51 eroarea de fapt asupra unei stari, situatii sau imprejurari de care depinde caracterul penal al faptei face ca fapta sa nu fie infractiune. ar fi bine sa indicati si un motiv obiectiv care v-a condus la eroare. Daca nu aveti la activ nicio alta fapta, crd ca cel mai rau lucru ce vise poate intampla este o amenda administrativa pe 18 indice 1 Cod penal.

danutzella

Re: Permis

Post by danutzella » 02 May 2011, 13:55

Am terminat cu permisul. Din februarie. A trebuit sa-mi cumpar cartea aceea de legislatie pentru redobandirea permisului de conducere. :regulament: Fara ea nu as fi facut nimic, cred! Am fost prima data la testare si am facut 11 puncte :cry:, a doua oara am facut 12 puncte :sad:, a treia oara nu m-am prezentat iar a patra oara, dupa ce mi-am cumparat si citit cartea, am facut 15 din 15 :D :dans: . Era ultima data cand puteam sa dau testare pentru a-mi ridica permisul la 30 de zile... Putin noroc si putina inteligenta... :D :aplauze: S-auzim de bine...

danutzella

Re: Dosar penal pentru neglijenta...

Post by danutzella » 02 May 2011, 14:00

Multumesc, asa am facut, dar sincer chiar eram convinsa ca-mi expira numerele pe 13!!! M-am luat in gura si cu politistul pentru ca initial am crezut ca ma ia la mishto... :-o si m-au scos de sub urmarire penala. O amenda administrativa de 600 de ron plus 100 ron cheltuieli de judecata si 90 de zile permisul suspendat dar cu drept de examinare pentru a scadea la 30 de zile suspendarea. Acum totul este ok!!!

danutzella

Re: Dosar penal pentru numere provizorii expirate

Post by danutzella » 17 May 2011, 08:48

A, am uitat sa spun ca nu mi-a trebuit avocat. Nu am ajuns in tribunal... ci doar la doamna prim procuror de vreo 2 ori. Dupa toata trambaleala asta, cand mi s-a spus ca s-a incheiat cazul, am stat fix 30 de zile fara permis, timp in care am dat examenul acela cu 15 intrebari. Asta a fost tot. Si desigur ca am platit si amenda. Acum totul este in regula!!! Si sper sa fie asa in continuare, oricum sunt foarte atenta. :bere:

gaby1

Re: Dosar penal pentru numere provizorii expirate

Post by gaby1 » 21 May 2011, 17:26

Aceiasi chestie am patito si eu :cry: insa la mine sta dosaru la politie de ceva vreme,inca nu a ajuns la parchet..(nici nu cred ca isi dau interesul politistii pentru rezolvarea dosarului) :(%): e e de facut? :???: multumesc

ignite

Re: Dosar penal pentru numere provizorii expirate

Post by ignite » 18 Jun 2011, 11:33

BĂ...HEADER. IA ŢI CODUL ALA ŞI FĂ CEVA PE EL.

NU ACOLO E REGLEMETATĂ BĂI DEŞTEPTULE ÎN PREZENT INFRACŢIUNEA. CE SPUI TU NICI NU E ÎNCĂ ÎN VIGOARE. DEŞTEPTUL PĂMÂNTULUI!

ŞI PENTRU CEL CU EROAREA DE FAPT...DACĂ DE GÂNDEŞTI TU BINE...NU E, FRATE.

SOLUŢIA E SCOATERE ŞI AMENDA ADMINISTRATIVA. DAR, DACĂ ÎN MOD REPETAT SE SĂVÂRŞEŞTE FAPTA...POŢI AJUNGE ŞI TRIMIS ÎN JUDECATĂ. SAU DACĂ SĂVÂRŞEŞTI FAPTA ÎN CONCURS CU ÎNCĂ...CÂTEVA.

Gaby BBB

Re: Dosar penal pentru numere provizorii expirate

Post by Gaby BBB » 03 Sep 2013, 09:37

ce intrebari v-a dat la testul de 15 intrb?asemanatoare ca la sala?
p.s:si acum aveti dosar penal?sau aveti cazierul curat?

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: Ahrefs [Bot] and 35 guests