pedepse pt lipsa contractului de inchiriere (urgent, va rog)

Discutii privind Dreptul Penal
Post Reply
Ala

pedepse pt lipsa contractului de inchiriere (urgent, va rog)

Post by Ala » 04 May 2010, 19:45

buna ziua, as vrea sa aflu un raspuns cat mai rapid la urmatoarea situatie daca se poate:

am in chirie 4 fete doua sunt noi au 6 zile de cand au venit si urmeaza sa declar maine contractul de inchiriere la Directia de Finante, celelalte 2 sunt din octombrie si nu le-am facut contract de inchiriere dar nici nu au cerut. Acuma s-a produs un furt in casa, a disparut leptopul uneia dintre fete (doar atat nimic mai mult, nu a fost o fortare de intrare in apartament) care e din octombrie adica nu am contract de inchiriere cu ea, si ea zice ca daca nu ii appare leptopul sau banii cheama politia, initial nu am vrut sa se implice politia nu din cauza ca a furat una din fete din casa ci din cauza ca nu stau cele doua legal.
Obiectul a disparut in intervalul 29-30 aprilie (joi) cand de la ora 12 nu a mai fost nimeni in casa, toti au plecat acasa, in alte localitati, in localitatea respectiva nu a ramas decat victima care pretinde ca i s-a furat obiectul respectiiv, ea zice ca a sesizat ca leptopul nu este vineri seara, iar restul persoanelor s-au intors dumineca.

In cazul de fata ce amenda risc sa iau eu ca proprietar pentru ca fetele nu au contract de inchiriere, dar in cazul in care nu recunosc ca am luat chirie de la ele ce se poate intampla? :roll:

giovanni

Re: pedepse pt lipsa contractului de inchiriere (urgent, va rog)

Post by giovanni » 07 May 2010, 00:09

Politia nu va fi interesata daca ai sau nu contract cu fetele. Furtul e unu, inchirierea e alta. Oricum, la urma urmei tu te poti apara spunand ca fetele au calitatea de comodatare (persoane care stau in locuinta fara sa plateasca ceva) - bine, asta numai daca te intreaba cineva de sanatate. Dar nu ar trebui sa iti faci griji in privinta asta.

Ala

Re: pedepse pt lipsa contractului de inchiriere (urgent, va rog)

Post by Ala » 08 May 2010, 12:09

mersi mult pt raspuns, sper sa se rezolve cu bine cazul caci deja e la politie.

av_avokitten

Re: pedepse pt lipsa contractului de inchiriere (urgent, va rog)

Post by av_avokitten » 10 May 2010, 07:44

giovanni wrote:Politia nu va fi interesata daca ai sau nu contract cu fetele. Furtul e unu, inchirierea e alta. Oricum, la urma urmei tu te poti apara spunand ca fetele au calitatea de comodatare (persoane care stau in locuinta fara sa plateasca ceva) - bine, asta numai daca te intreaba cineva de sanatate. Dar nu ar trebui sa iti faci griji in privinta asta.
e simplu de zis dar sunt si cazuri in care esti pus/a sa demonstrezi in ce calitate le tzi acolo si atunci... :scuze:

calipvs

Re: pedepse pt lipsa contractului de inchiriere (urgent, va rog)

Post by calipvs » 09 Jun 2018, 23:53

Bai giovani ..de ce papi caca ...este fapta penala mai saracie neinregistrarea contractului de inchriere si nec declarearea veniturilor. Contractul de comodat se inregistreaza ..la anaf asa ca ..mars .

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 30 guests