onorariu stabilire

Discutii filosofice pe teme actuale.
Post Reply
olimpia v

onorariu stabilire

Post by olimpia v » 13 Apr 2010, 16:25

salutare
poate cineva sa-mi spuna cum e cu onorariul de succes?
de exemplu:am de recuperat un teren iar clientul vrea sa-mi dea procent din ce recuperez
e legal?

razman

Re: onorariu stabilire

Post by razman » 13 Apr 2010, 19:49

Curat de succes ....,, clientul vrea sa-mi dea procent din ce recuperez'' ....adica litis quota...ori nu ma prea stiu io bine :?: .
Mai vezi ce zic colegii .

olimpia v

Re: onorariu stabilire

Post by olimpia v » 13 Apr 2010, 20:21

da, cam asta cred ca si eu ca inseamna..si totusi trebuie sa existe o varianta sa ma "bucur" de efortul meu...
insa vreau sa sune ca onorariu succes
as putea sa evaluez terenul si sa trec ca suma
asa suna mai bine?
adik legal... :!:

bfun

Re: onorariu stabilire

Post by bfun » 20 Aug 2011, 00:14

Am vazut caz in care a primit 12.000 de euro pentru consultatie juridica si evident legal din moment ce nu a primit nici macar 1 leu amenda!

johei

Re: onorariu stabilire

Post by johei » 03 Nov 2011, 16:27

Uite ce spune legea:

Art 135 din Statut:

"Pactul de quota litis este o conventie...care fixeaza totalitatea onorariilor avocatului de rezultatul judiciar al cauze..."
Adica... daca pe langa onorariul de succes se mai stabileste si un onorariu in functie de alte criterii... nu e pact de quota litis...

Nasol e ca vine codul deontologic al avocatilor UE si care in 3.3.2 nu spune nimic despre "totalitatea onorariilor avocatului" modificand implicit definitia din Statul Avocatilor... Care norma e prioritara?

Pe de alta parte.. sa spunem ca se incheie un astfel de pact, care-i interzis. Ce se intampla? Cel mult se anuleaza conventia si ramane onorariul obisnuit. Raspunderea disciplinara nu cred ca e atrasa... (Art 252 Statut nerespectarea legii, statutului si a altor prevederi obligatorii ale baroului..???)
Sau da?

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 29 guests