Citatie ca intervenient

Asigurari de bunuri si persoane
ral_trainee

Re: Citatie ca intervenient

Post by ral_trainee » 17 Feb 2011, 16:38

Sunt si eu in aceeasi situatie. Imi spuneti , va rog, ce s-a intamplat pana la urma?


Multumesc frumos,

R.

ariesan_marius

Re: Citatie ca intervenient

Post by ariesan_marius » 23 Feb 2011, 05:04

buna tuturor,am patit si eu legendara poveste cu asigurarea obligatorie rca"ardaf"de fata care refuza plata in mod nejustificat catre casco-ul celui pagubit de mine ca asigurat la respectiva.Am fost si eu citat ca si intervenient fortat am depus o intimpinare stiind ca nu pot fii obligat la plata pagubelor in baza legilor in vigoare.dupa termenul procesului la aproximativ 2 luni primesc o citatie in care scrie urm"subsemnatul....cu dom in /////eeste chemat in aceasta instanta cam 315 c2-civil in ziua ..ora...in calitate de intervenient.in proces cu tiriac in calitate de reclamant:tiriac in calitate de reclamant cu sediul la cab de av chiric & chiric pentru FOND-actiune in regres cheltuieli de judecata.in caz de neprezentare a partilor.... .sa ma ajute cineva de ce am trecut de la calitatea de intervenient fortat la calitatea de intervenient pt actiune in regres si acum pt cheluieli de judecata.1 oare sa facut plata pagubei respective ramanand doar cheltuieli de judecata neacoperite?eu stiam ca si cheltuielile suportate de catre asigurat le plateste tot asiguratorul?pot fi obligat la asa ceva?sau defapt ce insemna aceasta actiune in regres?
multumesc mult daca ma poate ajuta cineva.



//////acum ca si rasp pentru domnul de mai sus am sunt legi care nu te pot obliga la plata decat daca incalci anumite dispozitii "legea136/1995"cred ca la art 58 sunt acele conditii in care cazi de fraier,dar ar fi bine sa o citesti toata.

MihaiM

Re: Citatie ca intervenient

Post by MihaiM » 06 Mar 2015, 19:05

Redeschid subiectul deoarece azi, am primit si eu o citatie de genul acesta. Sunt foarte revoltat de acest lucru si as vrea sa stiu, daca voi bate drumul pana la Bucuresti din jud. Salaj eu pot sa ii dau in judecata pentru cheltuieli de transport, mancare, cazare, daune morelale dar si timpul pierdut sa citesc pe mai multe siteuri de specialitate ce inseamna aceasta citatie si ce trebuie sa fac. Va multumesc

Froda

Re: Citatie ca intervenient

Post by Froda » 14 Jan 2016, 09:27

Buna ziua ,
Am primit si eu acelasi lucru :
" Sunteti chemat in aceasta instanta, camera..., complet c 41 -civil, in data de de... ora ..., in calitate de intervenient in proces cu SC Sotraco Service SRL in calitate de reclamant. "

Ce ati facut d-l MihaiM ? cum ati rezolvat?
Multumesc!

adyla

Re: Citatie ca intervenient

Post by adyla » 23 Jun 2016, 14:39

Buna ziua ,
Am primit si eu acelasi lucru :
" Sunteti chemata in aceasta instanta, camera..., complet ......-civil, in data de de... ora ..., in calitate de intervenient in proces cu ........... in calitate de reclamant. "

Ce ati facut d-l MihaiM ? Dar Dl. Fronda ? cum ati rezolvat?
Multumesc!

Romeo

Re: Citatie ca intervenient

Post by Romeo » 08 Mar 2019, 08:50

Buna ziua. Cum s-a rezolvat? Multumesc

Avocat-a

Re: Citatie ca intervenient

Post by Avocat-a » 19 Oct 2019, 20:44

Prin acţiunea de faţă s-a solicitat instanţei să dispună obligarea societatii de asigurare la pretentii, persoana dvs fiind introdusa in cauza in calitate de intervenient [art. 22 alin. (1) din Legea nr. 132/2017 privind asigurarea obligatorie de răspundere civilă auto pentru prejudicii produse terților prin accidente de vehicule și tramvaie ]

În raport de motivarea în fapt şi în drept a cererii de chemare în judecată, apreciem că acțiunea reclamantei urmează a fi respinsă fata de persoana dvs.

Faţă de formularea imperativă a dispoziţiilor legale privind citarea obligatorie în calitate de intervenient forţat a persoanei răspunzătoare de producerea accidentului, apreciind totodată că raţiunile instituirii acestei norme de procedură în textul art.54 din Legea nr.136/1995 prevăd opozabilitatea hotărârii.

Pentru a inlatura orice riscuri, recomand asigurarea unei minime aparari.

Avocat Angheloiu

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 41 guests