AJUTOR- SFAT- AJUTATIMA AM O PROBLEMA GRAVA -

Discutii privind Dreptul Vamal
Post Reply
jon-evii

AJUTOR- SFAT- AJUTATIMA AM O PROBLEMA GRAVA -

Post by jon-evii » 26 Jan 2010, 00:38

pe data de 0.1.05.2009 miau fost in control inspectia vamala si dupa 3 zile am fost la un avocat sa vad ce este de facut si el nea invatat sa facem recurs aq preluat cazul nostru si pe data de 22.06.2009 am avut prima infatisare si avocatul nea spus ca nu este nevoie sa fim si noi prezenti ca oricum se amana . si am fost anuntati de catre avocat ca de la inspectia vamala nu sau prezentat si nu au depus nu stiu ce acte de ale lor .. si dupa care va fi a 2 infatisare in data de 14 septembrie. dar eu nu am liniste si nu pot sa dorm di cauza acestui proces . as dori sa mi se spuna si mie se poate pentru 14 pachete de tigari sa fie asa amenada asa de mare si cu asta nu sant in clar ca nu erau expuse spre vanzare erau pentru mine si sotie in vestiarul meu personal . va rog sami dati si mie un raspuns va rog mult ajutatima cu acceasta problema mersi mult de ascultare .

razman

Re: AJUTOR- SFAT- AJUTATIMA AM O PROBLEMA GRAVA -

Post by razman » 27 Jan 2010, 13:55

Luati legatura cu un lichidator, bagati firma in insolventa, intre timp va faceti un PFA sau II, sau IF.... si uite asa.
Tigari&alcc. ...fara ....nu mai tineti in spatii afectate activitatii comerciale. Cantitati rezonabile.... acasa....+ 2 buc rasa doberman dresati, deoarece, potrivit art.57 alin 3 lit.b Cod pr.fiscala ,, Persoanele fizice vor fi informate asupra dreptului de a refuza intrarea in domiciliu sau resedinta.,
iar potrivit alin.4 al aceluiasi articol
,, In caz de refuz, intrarea in domiciliul sau in resedinta persoanei fizice se face cu autorizarea instantei judecatoresti competente, dispozitiile privind ordonanta presedintiala din Codul de procedura civila fiind aplicabile.''
......si pana se da ordonanta....fumati ...ca turcii.

razman

Re: AJUTOR- SFAT- AJUTATIMA AM O PROBLEMA GRAVA -

Post by razman » 27 Jan 2010, 14:21

PS. Vorbiti cu furnizorii, daca nu au marfa expirata sau la limita.... la 2 lei....care sa o puneti in locul ...potrivit.
:fluierat: :fluierat:

Succes!

ignite

Re: AJUTOR- SFAT- AJUTATIMA AM O PROBLEMA GRAVA -

Post by ignite » 02 Jul 2011, 18:29

Luati legatura cu un lichidator, bagati firma in insolventa, intre timp va faceti un PFA sau II, sau IF.... si uite asa.
Tigari&alcc. ...fara ....nu mai tineti in spatii afectate activitatii comerciale. Cantitati rezonabile.... acasa....+ 2 buc rasa doberman dresati, deoarece, potrivit art.57 alin 3 lit.b Cod pr.fiscala ,, Persoanele fizice vor fi informate asupra dreptului de a refuza intrarea in domiciliu sau resedinta.,
iar potrivit alin.4 al aceluiasi articol
,, In caz de refuz, intrarea in domiciliul sau in resedinta persoanei fizice se face cu autorizarea instantei judecatoresti competente, dispozitiile privind ordonanta presedintiala din Codul de procedura civila fiind aplicabile.''
......si pana se da ordonanta....fumati ...ca turcii.

sunt atâtea metode de a veni de hac contrabandiştilor. ele nu se aplică.

şi ce faci raz dacă se începe frumos urmărirea penală in rem şi te trezeşti cu uşa la pământ fără vreo informare?

principiul proactivităţii....anchetei penale române. un principiu modern, dar foarte puţin aplicat din păcate în acest domeniu.

razman

Re: AJUTOR- SFAT- AJUTATIMA AM O PROBLEMA GRAVA -

Post by razman » 02 Jul 2011, 19:50

ignite wrote:
şi ce faci raz dacă se începe frumos urmărirea penală in rem şi te trezeşti cu uşa la pământ fără vreo informare?

Pai io de abia astept, avand in vedere ca, potrivit ART. 296 ind.1 Cod fiscal:

''(1) Constituie infracţiuni următoarele fapte:
(...)
l) deţinerea de către orice persoană în afara antrepozitului fiscal sau comercializarea pe teritoriul României a produselor accizabile supuse marcării, potrivit titlului VII, fără a fi marcate sau marcate necorespunzător ori cu marcaje false peste limita a 10.000 ţigarete, 400 ţigări de foi de 3 grame, 200 ţigări de foi mai mari de 3 grame, peste 1 kg tutun de fumat, băuturi spirtoase peste 200 litri, produse intermediare de alcool peste 300 litri;''

Si sa vezi ce scumpa este usa aia, res certa, in spatele careia se afla fix, dar fix 10.000 de tigarete, ...., celelalte , dar tot fix 10.000 fiind la bunicu, iar celelalte, dar tot fix 10.000, fiind la unchiu, etc ..... ca doar nu o sa detina in personam, in afara antrepozitului fiscal, mai mult decat prevede legea :-D

:bere: :bere:

razman

Re: AJUTOR- SFAT- AJUTATIMA AM O PROBLEMA GRAVA -

Post by razman » 02 Jul 2011, 22:20

ignite wrote:
şi ce faci raz dacă se începe frumos urmărirea penală in rem şi te trezeşti cu uşa la pământ fără vreo informare?

Pai io de abia astept, avand in vedere ca, potrivit ART. 296 ind.1 Cod fiscal:

''(1) Constituie infracţiuni următoarele fapte:
(...)
l) deţinerea de către orice persoană în afara antrepozitului fiscal sau comercializarea pe teritoriul României a produselor accizabile supuse marcării, potrivit titlului VII, fără a fi marcate sau marcate necorespunzător ori cu marcaje false peste limita a 10.000 ţigarete, 400 ţigări de foi de 3 grame, 200 ţigări de foi mai mari de 3 grame, peste 1 kg tutun de fumat, băuturi spirtoase peste 200 litri, produse intermediare de alcool peste 300 litri;''

Si sa vezi ce scumpa este usa aia, res certa, in spatele careia se afla fix, dar fix 10.000 de tigarete, ...., celelalte , dar tot fix 10.000 fiind la bunicu, iar celelalte, dar tot fix 10.000, fiind la unchiu, etc ..... ca doar nu o sa detina in personam, in afara antrepozitului fiscal, mai mult decat prevede legea :-D
A.N.-ul ....ala sigur ca detine peste.

:bere: :bere:

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 23 guests