divort de un cetatean italian...

Familiei
rose3003

Post by rose3003 » 27 May 2009, 15:41

de comun acord nu se poate in ita

johei

Post by johei » 27 May 2009, 15:45

Nu cunosc decat cateva notiuni de baza din dreptul italienesc, iar printre asta se numara si faptul ca divortul dureaza 3 ani!

Exista o prima faza a divortului in care partile sunt separate oficial (prin hotarare judecatoreasca, incheiere sau ce o fi, in orice caz e ceva de la instanta) caz in care multe din efectele casniciei nu mai exista (bunurile dobandite nu mai sunt comune, prezumtia de paternitate este inlaturata, nu-s sigur insa cred ca nici macar mostenirea legala dintre soti nu mai exista). Doar ca sotii sunt inca oficial casatoriti astfel ca nu pot incheia o noua casatorie. Probabil ca mai sunt si alte efecte pe care eu nu le cunosc.

Iar dupa ce trece termenul de 3 ani se pronunta divortul propriu zis...

agenda

Post by agenda » 27 May 2009, 15:50

bine de stiut

razman

Post by razman » 27 May 2009, 17:30

E urata de tot procedura de divort pe la italieni,(Legge n. 898/ 01.12.1970
Disciplina dei casi di scioglimento del matrimonio), separarea de fapt trebuind intr adevar sa dureze trei ani, pentru a putea produce efecte in vederea desfacerii casatoriei. Mai bine la romanica, taca paca.

angel

Post by angel » 27 May 2009, 18:23

.Asa este.Procedura de divort e f dificila in Italia.Cei 3 ani sunt de separazione :-D .Si trebuie sa ai motive foarte ,dar chiar foarte intemeiate de divort.

angel

Post by angel » 27 May 2009, 18:26

Rose, daca vrei iti pot da in avocat bun in Italia,care este vorbitor de Lb. Romana.De fapt e romanca transferata la Baroul din Torino si lucreaza la o societate de avocati redutabila atat in Italia cat si Franta.

angel

Post by angel » 27 May 2009, 18:28

:grin: Si daca introduci actiunea acolo stii ca vei primi pensie de intretinere de la sot.Deci....sunt si avantaje :grin:

rose3003

Post by rose3003 » 27 May 2009, 18:30

multumesc mult..dar o sa fac tot posibilul sa reusesc aici..chiar daca asta inseamna sa vina el si sa-si faca rezidenta in rom.
am mai inteles ca se poate si daca el paraseste in ita domiciliul comun...
si de asemenea daca pot demnstra ca nu am avut niciodata domicilui comun... sper sa se poata cumva :?

angel

Post by angel » 27 May 2009, 18:32

Nu umbla nimeni dupa probatoriu prin Italia.Ti-l administrezi singura.Poti veni si cu 2 martori care sa ateste ceea ce sustii tu.

rose3003

Post by rose3003 » 27 May 2009, 18:32

angel wrote::grin: Si daca introduci actiunea acolo stii ca vei primi pensie de intretinere de la sot.Deci....sunt si avantaje :grin:
eu nu vreau de acolo decat hainele mele..in rest ii las tot..nu ma intereseaza nimic...nici nu vreau sa aud de partaj...sa ramana el cu tot...vreau doar sa fiu din nou libera

rose3003

Post by rose3003 » 27 May 2009, 18:34

angel wrote:Nu umbla nimeni dupa probatoriu prin Italia.Ti-l administrezi singura.Poti veni si cu 2 martori care sa ateste ceea ce sustii tu.
te referi la domiciliu??

angel

Post by angel » 27 May 2009, 18:36

Sa inteleg ca de fapt sotul tau ar fi de acord cu divortul.Tu doar cauti modalitatea cea mai facila de desfacere a casatoriei.

rose3003

Post by rose3003 » 27 May 2009, 18:40

da...este deacord..exact !!! :?

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 43 guests