ce stil de a invata aveti ?

INM, examene, rezultate, pareri, barfe, etc.
Post Reply
kinga

Post by kinga » 12 May 2009, 09:56

tradu... nu am inteles o iota din ce ai scris.. :razz: :razz: :razz:

PS


Secţia civilă a Curţii de apel

Decizie nr. 212/2008
din 21/05/2008


(Iaşi). Acţiune în constatarea simulaţiei.



Actul secret care modifică un act public, are putere numai între părţile contractante şi succesorii lor universali.
Anterioritatea sau simultaneitatea actului secret priveşte operaţiunea juridică şi nu înscrisul în care este consemnată înţelegerea părţilor. Curtea de Apel Iaşi, Decizia civilă nr. 212 din 21 mai 2008.


Prin Sentinţa civilă nr. 2894/16.03.2007 a Judecătoriei Iaşi s-a admis acţiunea formulată de reclamanta M.M. în contradictoriu cu pârâtul D.F.
S-a constatat simulat contractul de vânzare-cumpărare intervenit între părţi, autentificat sub nr. 8485/04.03.1994 sub aspectul naturii juridice a actului încheiat.
S-a constatat că natura juridică reală a actului juridic încheiat este cea de contract de garanţie reală imobiliară pentru împrumutul acordat reclamantei de către pârât prin înscrisul sub semnătură privată întocmit la data de 07.03.1994.
S-a respins cererea pârâtului de acordare a cheltuielilor de judecată ca neîntemeiată.
A fost obligat pârâtul la plata în favoarea reclamantei a sumei de 20,3 cu titlu de cheltuieli de judecată.
Pentru a se pronunţa astfel, instanţa de fond a reţinut că actul de vânzare-cumpărare autentificat sub nr. 8485 din 4 martie 1994 ar reprezenta o garanţie reală imobiliară oferită de reclamantă pârâtului tocmai pentru ca acesta să-i acorde împrumutul constatat prin înscrisul sub semnătură privată.
S-a mai reţinut că de esenţa simulaţiei nu este data întocmirii înscrisului ca act doveditor preconstituit al acordului de voinţă real al părţilor, ci data manifestării de voinţă a părţilor (negotium iuris).
Simulaţia este operaţia juridică în care caracterizantă este încheierea de către părţi a două contracte: unul aparent, prin care se creează o situaţie neconformă cu realitatea şi altul secret, prin care se modifică sau se desfiinţează efectele aparente ale contractului public şi se creează raportul juridic real dintre părţi.
Contractul ascuns este singurul care reprezintă voinţa reală a părţilor. El se numeşte contraînscris, iar existenţa simulaţiei presupune doar încheierea în secret a contraînscrisului şi caracterul contemporan al actului secret cu cel public, nu şi condiţia ca actul secret să fie întocmit într-o anumită formă.
De remarcat faptul că anterioritatea sau simultaneitatea actului secret priveşte operaţia juridică şi nu înscrisul în care este consemnată înţelegerea părţilor.
Există simulaţie, chiar dacă înscrisul în care s-a consemnat actul secret, care a precedat sau a fost simultan actului aparent, este redactat ulterior încheierii actului aparent, aşa cum este cazul în speţă.
Esenţial este ca înţelegerea părţilor, în sens de negotium, să fi fost anterioară sau concomitentă actului aparent, iar contractul secret, încheiat anterior, să fie în vigoare în momentul încheierii actului public.
În speţă, toate aceste condiţii sunt îndeplinite.
Cu actele depuse la dosar s-a făcut dovada că părţile la data de 4 martie 1994 au încheiat actul aparent de vânzare-cumpărare a apartamentului, iar cel secret din 7 martie 2004 împrumutul sumei de 10.440 mărci germane şi că voinţa lor reală a fost în sensul încheierii contractului de împrumut care îndeplineşte condiţiile simulaţiei.
Fiind stabilit caracterul simulat al contractului de vânzare-cumpărare, în mod legal Judecătoria Iaşi a admis acţiunea în simulaţie formulată de M.M. şi a constatat existenţa actului de împrumut prin înlăturarea efectelor aparente ale contractului public.




Secţia civilă a Curţii de apel

Decizie nr. 8194/1999
din 01/01/1999


(Craiova). Proprietate, simulaţie, condiţii, dovadă.



Dispunând că actul secret care modifică un act public nu poate avea putere decât între părţile contractante şi succesorii lor universali, art. 1175 Cod civil consacră implicit valabilitatea şi eficacitatea între părţi a actului real şi nevalabilitatea acestuia, pentru aceleaşi părţi, a actului general.
Este respectat astfel actul secret, voit realmente de către părţi şi înlăturat actul aparent.
Soluţia legii concordă cu principiul dominant din dreptul nostru civil în materie de acte juridice, conform căruia voinţa reală primează în faţa voinţei declarate.
Simulaţia nu este prin ea însăşi o cauză de nulitate, dar ea nu conferă nici un privilegiu părţilor, care nu sunt exonerate la încheierea actului secret de îndeplinirea condiţiilor pe care ar trebui să le satisfacă în cazul în care actul ar fi fost săvârşit în condiţii normale.
Actul juridic secret, care înlătură sau modifică pe cel aparent, se încheie de regulă în formă scrisă (contraînscris). Absenţa acestuia înseamnă inexistenţa unei recunoaşteri a simulaţiei, dar între părţi proba este supusă normelor de drept comun referitoare la dovada actelor juridice. În situaţiile de excepţie pe care le comportă regulile înscrise în art. 1191 Cod civil devin admisibile probele cu martori şi prezumţii. Convenţia nepublică (secretă) poate fi dovedită în condiţii legale chiar împotriva actului autentic (public), iar când proba constă într-un înscris, el nu trebuie condiţionat până la data la care a fost întocmit (anterior, concomitent sau posterior actului public), determinantă fiind puterea doveditoare a acestui înscris care evidenţiază convenţia părţilor, exprimarea voinţei pentru încheierea actului juridic. În speţă, justificat s-au administrat probe în condiţiile art. 1198 Cod civil, care au avut drept scop declaraţiile părţilor neconsemnate în actul autentic real, ce s-a dovedit a fi simulat, neexistând în realitate o convenţie de vânzare-cumpărare, ci una de împrumut.

myado

Post by myado » 12 May 2009, 10:13

:cafea: :cafea: :cafea: pt kinga

razman

Post by razman » 12 May 2009, 10:38

Scuze de am fost cam ambiguu. Nu prea te-am inteles nici eu la chestia cu interesul. Oricum, sunt lamurit din Hotararile ce le-ai publicat. Mersi!

ignite

Post by ignite » 12 May 2009, 12:18

Gavril wrote:
myado wrote:daca tot este admisibila proba cu martori, chiar si atunci cand valoarea contractului este mai mare de 250...nu putem lua in calcul inexistenta actului secret ca si instrumentum?
ramane sa demonstram cu martori vointa comuna a partilor ca si negotium...
la asta m-am gandit si eu.
daca se admite ca existat o imposibilitate morala de preconstituire a unui inscris
atunci cand faci dovada datei anterioare a contractului cu martorii, practic identifici/probezi chiar contractul.
inscrisul ulterior coroborandu-se pt. formarea convingerii instantei.


daca nu se admite ca a existat o imposibilitate morala de preconstituire a unui inscris
atunci nu poti dovedi cu martori peste inscrisul din actul public ca intelegerea este anterioara si, astfel, s-a dus pe apa sambetei toata simulatia.


Procedural (procedural???????????) (AIUREA VORBIND SI BATAND CAMPII)vorbind, inscrisul ulterior, face cat o ceapa degerata daca nu-l poti corobora cu alte probe. El este o sustinere a partilor si cam atat.




"La asta m am gandit si eu" - La ce te ai gandit ma?

De unde ai scos tu chestia asta: "daca nu se admite ca a existat o imposibilitate morala de preconstituire a unui inscris
atunci nu poti dovedi cu martori peste inscrisul din actul public ca intelegerea este anterioara si, astfel, s-a dus pe apa sambetei toata simulatia" ?

A aparut vreo carte prin Giurgiu?

hai sa ti spun si tie o noutate de prin ziare: e a nu stiu cata oara cand vorbesti prostii...si ce prostii...si pe ce ton. Esti caraghios rau.

Tot in ziare am citit si ca: "dovada acordului simulatoriu si a actului secret nu inseamna o proba "in contra sau peste ceea ce cuprinde" actul public, pentru ca art. 1191 al. 2 sa fie aplicabil."

DIN START SE PUNE PROBLEMA ALTFEL, E VORBA DESPRE CU TOTUL ALTCEVA: SI ANUME DESPRE DOVEDIREA A 3 (trei) ACTE JURIDICE DISTINCTE CARE, CA FORMA, POT FI DIFERITE.

Tu nu stii nici macar care sunt alea doua despre care se tot vorbeste. Acord simulatoriu, in mod sigur nu ai idee ce inseamna.

Actul public poate fi solemn, iar actul secret poate fi inscris sub semnatura privata. Fiecare cu dovada lui.

Eu am spus ca se incheie un inscris instrumentul care consemneaza actul secret in sens de negotium intervenit ANTERIOR. Ce nu se intelege? Tu chiar nici cand iti explica omul mura in gura nu poti intelege?


In ultimul rand, TI AI LUAT ADIO INTR UN MOD ABSOLUT PENIBIL DE LA ACEST FORUM PRINTR O PENIBILA SCRISOARE DESCHISA. TREBUIA S O LASI ASA.

In orice caz, Scar a spus o chestie anume: cei care au rezolvat grila corect, nu au gandit o corect, nu au gandit asa cum trebuia, nu au realizat toate rationamentele necesare in speta pentru a ajunge la un rezultat. Ceea ce era obligatoriu.

Dar pentru cei 95% care au raspuns corect e mai bine ca nu au gandit, pentru ca daca o faceau ADANCEAU COROLA DE MINUNI A LUMII, cum Spunea Blaga.

Si inca ceva: DIVAGATIE is your name MY FRIEND.

Sper ca m am facut inteles.

Kinga...nota 10 (si nu numai pt. tine), mai ales in contextul asta de toamna.
Si ce mai PS!?

myado

Post by myado » 12 May 2009, 13:03

kinga, trebuia sa pui ps urile astea inainte de inceperea razboiului civil. inca o :cafea:

scar

Post by scar » 12 May 2009, 13:07

myado...e mai misto cum a facut o prin PS.

asa ... un mic PS. :lol:

de la mine are o :floare:

myado

Post by myado » 12 May 2009, 13:10

adevarul asta este, ca speta m a trimis ....inapoi la carte
eu nu pot sa i dau decat :cafea: ca floare nu mi permit caci se interpreteaza :grin:

luc4s

Post by luc4s » 12 May 2009, 17:25

http://www.inm-lex.ro/fisiere/pag_32/det_895/4871.pdf

Scar, vezi ce spun ei intrebarea nr. 52.
Si felicitari, pentru ca esti foarte bine pregatit.
De curiozitate, cu ce nota ai intrat? (daca nu vrei sa ti se afle numele poti spune aproximativ)
Cred ca ai mers la sigur la examen...

scar

Post by scar » 12 May 2009, 18:32

cu o nota de doi bani...insa nici nu am citit pentru examen. de citit citesc, insa nu pentru ex.
Am gresit la cele mai stupide intrebari.

Nu sunt de acord ca sunt pregatit.

Stiu anumite lucruri, insa a fi bine pregatit e cu totul altceva. Sa fim seriosi.

a lua un astfel de ex. nu inseamna pregatire. la fel cu cel de la INM. intamplator, numai intamplator...unii sunt mai pregatiti.

multi cred ca daca trec de ex. sunt tari si mari. Parerea mea este ca nu e asa.

scar

Post by scar » 12 May 2009, 18:46

AAAAA...AM CITIT TREABA CU INTREBAREA 52.

IMI BAG PICIORU.

SA INTELEG LUCK CA PANA LA URMA AI FACUT MISTO DE MINE?

POT SPUNE EI CE DORESC...EU NU SUNT DE ACORD.

EU VAD ALTCEVA IN ACEST RASPUNS: MODUL DE SOLUTIONARE AL ACESTOR CONTESTATII.

CURIOS E PENTRU CE O FI FOST FACUTA CONTESTATIA RESPECTIVA.

Si voi puteti spune ce vreti...insa mie mi se pare o mare tampenie acea argumentare.

intrati si voi http://www.inm-lex.ro/fisiere/pag_32/det_895/4871.pdf

kinga

Post by kinga » 12 May 2009, 19:14

Scar
nu exagera :-P
io ma indoiesc ca Luck si-a batut joc de tine

pur si simplu a prezentat opinia celor de la INM CSM ce o fi..
adica.. ti-am scris si io
opinia minoritara .. aduci aminte???

chiar daca avem praftica in sens contrar, eu cred ca intrebarile se bazeaza mult prea mult pe teorie.. si teoria zace ca tre sa fie anterior sau concomitent..gata..

fara comentarii


asta nu inseamna ca tu nu ai dreptate.. doar ca.. daca a decretat foru suprem ca nu e simluatie pentru ca.. chiar vroiai ca cineva sa accepte argumentatia cu partile??

PS
io nu am citit pana acu solutionarea contestatiilor.. :oops: :oops: :oops: :oops: :oops:

PPS modific mesaju :lol:
tu ai citat Liviu Pop
si io am ceva cu Liviu Pop
dar citeste Statescu- Birsan.. khm.. sunt autori agreati

scrie clar.. actu secret trebuie sa fie incheiat anterior sau concomitent..
atat
lasa Liviu Pop.. e cluju :razz: :razz: :razz:

ignite

Post by ignite » 12 May 2009, 19:25

Da nici scar nu a citit motivarea pe contestatii.

El a citit Liviu Pop si mai ales a citit destul de bine zic eu doua monografii pe simulatie. Si cand a pus problema pe net. era cu cartile in fata.
Sa mor eu!

Eu nu spun ca actul secret nu trebuie sa fie anterior sau contemporan. Eu am spus ca nu asta era smecheria in speta.
In ceea ce a spus scar conditia asta a fost avuta in vedere. El s a legat de o alta chestiune si a prezentat motivele pentru care cealalta nu statea in picioare.

adica din speta nu reiese clar data manifestarii de vointa, a actului secret, ci doar data asa zisului instrumentum, care instrumentum...asta era buba...era incheiat cu un nea caisa. Cu un oarecare.


si pana la urma...daca au dres o ei pe aia cu prejudiciul...de ce nu ar drege o si pe asta.

sau...ce ai fi vrut...sa faca discutia asta pe care am facut o noi pe forum...ca solutionare a contestatiei. Mai mult... solutia fiind aceeasi.
Iti dai seama pe cati ar fi adormit. Un Gavril sforaia daca auzea.

In plus...ideea este si ca multi dintre noi...nici nu stim ce e ala un act juridic. Ca are doua acceptiuni. Chiar si in cazul simulatiei. Gavril nu stie ce e aia o proba a simulatiei. altii nu mai stiu nu stiu ce naiba. Si tot asa...

Raspunsul corect acordat de multi a fost o pura intamplare. Parerea lui scar.

observer

Post by observer » 12 May 2009, 19:28

Iti dai seama. O armata de idioti batea la portile sistemului.

ignite

Post by ignite » 12 May 2009, 19:31

Tu esti...si mai si. Crede ma pe cuvant. Nici nu e nevoie de demonstratie in cazul tau. Ai venit exact ca o musca.

kinga

Post by kinga » 12 May 2009, 19:37

mda.. de identitatea de parti vorobeste si Statescu Birsan... :lol: :lol: :lol:

dar serios .. Observerrrrrrr lasa gluma :-P

Statescu si domnu B nu pomenesc de negotium si instrumentum..

Pop da.. si de aci toata tevatura... :lol: :lol:

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 29 guests