ce stil de a invata aveti ?

INM, examene, rezultate, pareri, barfe, etc.
Post Reply
razvan_c

Post by razvan_c » 04 May 2009, 12:20

nu e chiar asa.
sigur ca fiecare dintre noi si-a format un stil de invatat, insa cred ca e bine de stiut si cum invata ceilalti.
nu sunt genul autosuficient, cum fac eu e cel mai bine si gata. mereu e loc de mai bine.

kinga

Post by kinga » 04 May 2009, 12:47

bine
atunci sta si asteapta sa vina X si Y si sa-ti dea reteta succesului :lol: :lol:

mariamirela

Post by mariamirela » 04 May 2009, 13:43

Jimmy
Incearca sa parcurgi cate o materie in intregime. Termini civilul dupa care parcurgi penalul.
Ideal ar fi sa-ti faci fise, daca ai timp. Acestea iti pot folosi cand repeti, spre final.
Daca nu, incearca sa retii cat mai mult cand citesti si repeti pe coduri in preajma exemenului.
Bafta!

vulpacris

Post by vulpacris » 04 May 2009, 22:14

Cred ca nu este complet titlul topicului.
Ce stil de a invata aveti ? inteleg, :grin: ceea ce nu inteleg este, pentru ce nota !? :roll:

Ca de exemplu poti sa vrei sa afli ce stil de a invata iti este convenabil pentru a trece examenul cu nota minima, si nu trebuie sa ti se dea reteta pentru stilul de a invata pentru nota 10.

Pentru a invata pentru nota minima si pentru a avea timp si de distractie, :grin: :evil: poti sa inveti perfect strict jumatate de materie, si sa te rogi sa ai bafta sa pici numai pe subiectele invatate in proportie de 60%.

Pentru a invata pentru nota 10, atunci iei fiecare cod in parte, il inveti din scoarta in scoarta, dupa care treci la toate deciziile curtii supreme, ale curtii constitutionale, ale CEDO, si mai iei si vreo 5-6 tratate, ai grija sa nu uiti de notele de subsol ale fiecarui profesor pe marginea fiecarui curs, si... gata, :grin: ai rezolvat problema, dar distractie, ... ioc :mrgreen: :-P

indiferent de ce stil vrei sa adopti, bafta !

:cafea:

cyclop

Post by cyclop » 05 May 2009, 08:07

Indiferent de stilun de-nvăţat şi de nota pe care-o urmăreşti, e musai să-ţi laşi timp şi pentru relax (un fotbal, un baschet, o bere cu prietenii, etc). Ajută.

Jimmy

Post by Jimmy » 05 May 2009, 14:34

ma multumesc sa fiu cel cu nota cea mai mica de la admisi :grin:

myado

Post by myado » 05 May 2009, 15:14

atunci invata ca si cum ai spera la prima nota de la admisi

observer

Post by observer » 05 May 2009, 20:58

Rareori mi-a fost dat sa vad atat disperare. Cum invatati? e vreo metoda magica? S-au sters de pe site nu stiu ce chestii? Am auzit ca o sa dam examenu in limba chineza? E adevarat ca.... .

Nu exista miracole decat in filmele cu Mos Craciun. Inveti cum sti tu cel mai bine. Asta e metoda.

E o intrebare pusa frecvent la examenul psihologic : De ce vrei sa te faci magistrat?

Cati credeti ca raspund cinstit?

Jimmy

Post by Jimmy » 05 May 2009, 21:37

observer wrote:Rareori mi-a fost dat sa vad atat disperare.
disperare, oboseala, batranetile :grin:....posibil
an de an am dat gres, an de an am schimbat metoda de invatat. de multe ori invatam pana vedeam dublu :grin: , mergeam la examen increzator, atunci cand credeam ca iau, atunci faceam mai putine puncte decat m-as fi asteptat. undeva gresesc....si nu stiu unde :?
luni de zile pierdute...invatand...degeaba...ca daca te hotarasti sa dai examen si anul urmator, trebuie s-o iei de la cap.

kinga

Post by kinga » 05 May 2009, 21:51

observer wrote: Nu exista miracole decat in filmele cu Mos Craciun. ?

nasol...
deci Beethovenns Big Break nu e real??? :-( :-( :-( :-( :-( :-( :-( :-(
esti rau nene Observer.. :-P

mariamirela

Post by mariamirela » 05 May 2009, 22:23

Jimmy

Daca ai invatat pentru mai multe concursuri nu este degeaba.
Fii perseverent si increzator. Chiar daca o iei de la capat, bazele le ai fixate si, pe masura ce recitesti, ai sa vezi ca stii si ca intelegi mai bine.
Daca ai grile de Voineag incearca sa mai faci printre timp.
In ultima saptamana, dupa ce ai parcurse cursurile, ia codurile.
Succes!

myado

Post by myado » 05 May 2009, 22:30

poate ar fi cazul sa schimbi...domeniul

vulpacris

Post by vulpacris » 06 May 2009, 01:10

Jimmy wrote:
observer wrote:Rareori mi-a fost dat sa vad atat disperare.
disperare, oboseala, batranetile :grin:....posibil
an de an am dat gres, an de an am schimbat metoda de invatat. de multe ori invatam pana vedeam dublu :grin: , mergeam la examen increzator, atunci cand credeam ca iau, atunci faceam mai putine puncte decat m-as fi asteptat. undeva gresesc....si nu stiu unde :?
luni de zile pierdute...invatand...degeaba...ca daca te hotarasti sa dai examen si anul urmator, trebuie s-o iei de la cap.
Asta nu inseamna decat un singur lucru... inveti doar teoria. :roll:
Si nu retii materia mecanic... :aplauze: trebuie atunci sa o inveti logic, sa intelegi in primul rand tu ceea ce inveti.
Ar trebui sa bagi "nasul" si prin niste decizii pronuntate, sa vezi cum, cand, si la ce, se aplica in practica acea teorie.
De exemplu... citesti teoria despre succesiune judiciara (desi cred ca deja o stii), dupa care cauti niste spete solutionate, sau... infractiunea de talharie...cu intrare prin efractie... si iarasi cauti niste spete.
La examen iti vei aduce aminte de spetele citite si cum s-a aplicat teoria in practica si vei putea rezolva orice grile.

:cafea:

KKK

Post by KKK » 06 May 2009, 05:56

myado wrote:poate ar fi cazul sa schimbi...domeniul
sfatul asta ar trebui dat mai des.

observer

Post by observer » 06 May 2009, 06:58

La examen iti vei aduce aminte de spetele citite si cum s-a aplicat teoria in practica si vei putea rezolva orice grile.
Apropos de spete. Poate examenul asta cu 5 ani vechime se bazeaza pe cunostintele si practica acumulata in cei 5 ani vechime. :D

Tin minte ca in primi 2-3 ani ne bombardau cu oficii. De alea de te duci la 3 noaptea sa ii ia aia declaratii dupa ce inculpatul abia mai putea scrie ca se impiedicase pe scari .

Cred ca acolo am invatat cel mai mult penal, mai ales ca in primii ani esti in perioada aia cand vrei sa schimbi sistemul si iei amenzi ca tot comentezi la ce zice judele, si arzi de nerabdare sa stii cat mai multe si sa obtii cat mai multe.

Asa ca nu ar fi rau sa citesti practica. Multa practica daca nu ai posbilitatea sa practici efectiv. Si cand zic efectiv vreau sa spun ca daca ai 50 de pensii alimentare si 30 de divoarte pe an aia nu e practica.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 36 guests