Cum a fost la examenul din 2 noiembrie?

INM, examene, rezultate, pareri, barfe, etc.
Post Reply
ama

Post by ama » 04 Nov 2008, 06:08

Asta-i buna, Cleopatra ! Tu le dai voie sa rada ? Cui ?
Uita-te cine rade, mediocrii. Avocatii mari, specializati mari sunt specializati pe domenii si au curajul sa recunoasca ce nu stiu. Ei nu vor rade niciodata. Restul, e rest.

Nu rad decat de ei insisi, va de capul lor ! Habar n-au ce inseamna sa participi la un asemenea examen!
M-a influentat si pe mine "rasul" lor la inceput, pe urma am constientizat ca, indiferent de solutia examenului, ramane un mare castig : recapitularea materiei.
Poate cei care rad sunt mai constiinciosi decat mine si citesc mereu, eu nu citesc decat atunci cand am o cauza deosebita. Asa ca, pot rade pana le ajunge gura la urechi.

cleopatra71

Post by cleopatra71 » 04 Nov 2008, 07:41

Multumesc mult pentru incurajarile voastre. Cred ca am fost foarte obosita la examen sau nu am invatat dupa cartile bune de penal. Am gresit copilareste la intrebari la care puteau sa raspunda si studentii. In fine sper sa imi revin deoarece nu pot dormi noaptea. Toti se asteptau sa iau acest examen. Am sa invat in continuare la toate materiile . Poate data viitoare voi reusi un punctaj maxim la ele ca sa pot acoperi greseli de interpretare in penal. Infractiuni prevazute la legea animalelor nu era in programa . ca sa poti incadra starea de necesitate trebuia sa stii care este inactiunea savarsita. Apoi nu am vazut niciodata in practica posibilitatea sa se intruneasca conditiile de la loviri si alte violente in forma agravanta cu ucidere din culpa. Care procuror face o astfel de incadrare doar pe simpla declaratie a inculpatului in lipsa unor dovezi pe corpul victimei deoarece ma indoiesc ca putea tine volanul cu o mana si sa o loveasca atat de tare cu cealalta in conditiile in care tinea la viata lui. Problema este ca testarea noastra era la proba practica. Deci cum as fi putut judeca astfel. eu am incercuit toate raspunsurile pentru anulare. O zi buna tuturor.[/b]

Saint-ex

Post by Saint-ex » 04 Nov 2008, 09:21

Dragă Cleopatra71!
FELICITĂRI!!!
Felicitări, ţie şi tuturor celor care s-au prezentat la acest examen, indiferent de rezultatele pe care le veţi obţine!!!
Nu trebuie să ţii cont de atitudinea răutăcioasă a unora din jurul tău, atitudine prin care, poate, îşi ascund propriile lor complexe.
Eu am absolvit fac. de drept în acest an şi am dat, ptr. prima şi ultima oară la INM în 31 august.
Ptr. acest examen m-am pregătit f. mult, atât în timpul fac. - deoarece din anul II mi-am impus să dau la INM, cât mai ales în ultimul an, lucru ptr. care am renunţat şi la serviciu.
Am obţinut 45 din 100 de grile, lucru care, comparativ cu alţi candidaţi m-a încurajat.
Acum, mă pregătesc ptr. barou şi, crede-mă, mi-a prins bine preg. ptr. INM.
De altfel, aşa cum au afirmat mari jurişti ai acestei ţări, de la Dimitrie Dim Alesandresco - părintele civilului în România- un adevărat jurist trebuie să citească în fiecare zi.
Mult succes în continuare tuturor!!!.

misa

Post by misa » 04 Nov 2008, 09:59

Saint-ex...permite-mi sa te intreb, daca ai invatat atat si ai facut un mare efort renuntand si la serviciu...de ce nu mai incerci la institut? Sunt multi care au reusti a 2-a oara, a 3-a oara.... altii au incercat de 5 ori si tot nu renunta. Te invinge un sistem? Bafta multa la Barou. :cafea:

Saint-ex

Post by Saint-ex » 04 Nov 2008, 10:05

Dragă Misa!
Nu se pune problema să fiu învins de sistem, deşi, aici, ar fi multe de discutat şi nu cred că punem corect problema, deoarece sistemul este format din instituţii, iar instituţiile din oameni şi norme.
Nu voi mai încerca la INM din considerente de vârstă şi situaţie familială, dar şi din anumite motive pe care nu vreau să le dezvolt aici, , pe care le ţin ptr. mine.
ORICUM, NIMIC NU ESTE AŞA CUM PARE LA PRIMA VEDERE.
Mult succes.

cory_pisycutz06

Post by cory_pisycutz06 » 04 Nov 2008, 10:14

va rog frumos, unde gasesc spete de procedura penala? in afara de cele din mapa lui NEAGU.

luc4s

Post by luc4s » 04 Nov 2008, 10:25

cory_pisycutz06 wrote:va rog frumos, unde gasesc spete de procedura penala? in afara de cele din mapa lui NEAGU.
Nu faci nici o pauza?
te apuci de pe acum de invatat? :)

cleo27ro

Post by cleo27ro » 04 Nov 2008, 10:25

Saint-ex wrote:Dragă Misa!

Nu voi mai încerca la INM din considerente de vârstă
Stiu ca par indiscreta, dar ce varsta ai?
Nu de alta, dar si eu ma simt cam batrana sa mai incerc. Imi pare atat de rau ca n-am luat-o mai din vreme...
In sala de examen chiar am fost stresata de chestia asta. Ii "vanam" pe cei care pareau mai "copti" decat mine... :(

cory_pisycutz06

Post by cory_pisycutz06 » 04 Nov 2008, 10:29

incerc sa ma mentin "in priza". sunt extraordinar de frustrata ca am zbarcit-o exact la penal, care, culmea, chiar imi place. urasc civilul si cu toate astea, am facut la civil 8 din 10, la procedura civila (teorie) 7 din 10 si spetele 7 din 10. din pacate, la procedura penala doar 5 spete :-(

Saint-ex

Post by Saint-ex » 04 Nov 2008, 10:34

Cleo27ro wrote:
Saint-ex wrote:Dragă Misa!

Nu voi mai încerca la INM din considerente de vârstă
Stiu ca par indiscreta, dar ce varsta ai?
Nu de alta, dar si eu ma simt cam batrana sa mai incerc. Imi pare atat de rau ca n-am luat-o mai din vreme...
In sala de examen chiar am fost stresata de chestia asta. Ii "vanam" pe cei care pareau mai "copti" decat mine... :(
Stimată Colega!
Nu este nicio indiscreţie, sunt om matur şi nu am nimic de ascuns.
Am 45 de ani.
Mult succes!!!

misa

Post by misa » 04 Nov 2008, 10:40

Multi inainte, Saint-ex. Esti demn de lauda daca, la o varsta la care altii capituleaza in fata greutatilor, o varsta care pentru unii este o povara, te mai gandesti sa dai un asemenea examen si sa-ti faci o cariera in domeniu. Ma refer la examenul de inm si de ce nu, la Barou.
Bafta multa si sa devii un avocat bun.

Cleo...de ce te simti batrana? Cred ca am cu mult peste varsta ta si totusi m-am prezentat la examen cu mult curaj, cu incredere, si ce daca eram inconjurata de pustani? Bravo lor si mie ca m-am inscris si prezentat. Am o prietena, a terminat facultatea la 40, a facut institutul si acum e ferice procuror.... asa ca....

Fratilor...nu mai ziceti ca sunteti batrani.. viata acum e frumoasa. Bafta multa. :cafea: :floare:

cleo27ro

Post by cleo27ro » 04 Nov 2008, 10:41

([/quote]

Stimată Colega!
Nu este nicio indiscreţie, sunt om matur şi nu am nimic de ascuns.
Am 45 de ani.
Mult succes!!![/quote]

:cafea:

cory_pisycutz06

Post by cory_pisycutz06 » 04 Nov 2008, 10:43

eu am 42 si nu ma las! Mor cu ei de gat! ori eu, ori ei....

cleo27ro

Post by cleo27ro » 04 Nov 2008, 10:48

:razz: :razz: :razz:
Va invidiez pentru optimismul pe care-l aveti...!
Marturisesc ca eu mi-am pierdut orice fel de speranta. Nimic in viata asta nu mi-a retezat asa de mult stima de sine in felul cum a facut-o INM-ul asta nenorocit. Si da, m-a si imbatranit. :(

mazgalici

Post by mazgalici » 04 Nov 2008, 11:12

Nu e cazul sa disperati. Anii trec pentru toti, insa e important cum ii umpli.
Saint-ex, ar trebui sa mai incerci la INM. Gandeste-te ca mai ai inca 20 de ani de munca. Atunci cand sustii un astfel de examen, nu te uiti la varsta celor din jur, ci la experienta de viata, cunostintele dobandite si mai ales la cati ani trebuie sa te mai trezesti zi de zi si sa faci acelasi lucru: jobul.
Si pe mine m-a prins microbul asta de INM :oops: . Pur si simplu unii nu stiu cand sa renunte. Una din aia sunt eu :-P .
:cafea:

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 46 guests