Cum a fost la examenul din 2 noiembrie?

INM, examene, rezultate, pareri, barfe, etc.
Post Reply
oana_dan

Post by oana_dan » 10 Nov 2008, 20:26

Fara suparare - grila din aprilie de la penal (care urma sa fie rezolvata cu codul in fata) "sunt forme ale pluralitatii de infractiuni - recidiva , coautoratul sau concursul" vi se pare o grila care trebuie sa existe la un examen de admitere in profesia de magistrat?
Pentru ca asta ar urma sa fie concluzia daca acest examen din noiembrie, (in sfarsit normal ca grad de dificultate) a fost prea greu.
:-D
Cred ca a fost bine ca au fost grile mai normale si ma bucur ca pot sa ii felicit pe cei care au intrat, pentru ca merita. Chiar au dovedit ca sunt pregatiti, bravo lor!
Cu privire la atitudinea lui Gavril, tin sa ii iau apararea. Acest examen nu e decat inca o dovada a faptului ca norocul joaca un rol important in aceasta ecuatie care are ca finalitatea admiterea in magistratura. Cei care au dat intre anii 2006-2007 acest examen au picat cu brio de la primul pana la ultimul iar acum facem subiecte in care invatam distinctia intre pluralitate si participatie. Intr-adevar inca un motiv in plus sa-ti fie scarba pur si simplu de acest subiect, admitere in magistratura.

jakye

Post by jakye » 10 Nov 2008, 22:46

In sfarsit am gasit si eu o discutie cu privire la acest concurs. Am tot cautat pe forumuri si am constatat o tacere totala, Ma bucur ca cineva discuta totusi.
Profesia mea nu este de avocat şi de aceea, imi cer scuze ca am intervenit pe acest forum dedicat avocaturii. Eu sunt o grefieră şi nu îmi este ruşine de ceea ce fac, deşi mulţi consideră că este o profesie ingrată. Am sustinut pentru prima data examenul cu vechime. Am fost aproape de limita. Ca si ceilalti am plans, m/am zbuciumat mult. Mai ales ca pana in ultimul sfert de ora al examenului am avut examenul "in mana", moment in care am considerat ca este cazul sa schimb raspunsul la 3 spete, după practica instantei la care imi desfasor activitatea. Sfatul meu... nu faceti asta! :-? Veti pati ca mine. Problema cea mare a acestui examen, din punctul meu de vedere este alta. Nu stii, practic, la spete, cum sa o dai. Cand se merge pe practica pura, cand pe aplicarea rigida a unor dispoziţii legale si atat, fara alte corelatii. Aici, zic eu, intervine norocul! Daca ai sansa sa nimeresti pe raspunsul agreat, eşti pe val, altfel eşti înghiţit. Eu nu inteleg oraganizatorii acestui concurs. In regulament, scrie clar ca nu au voie sa formuleze subiecte asupra carora este divergenta in practica si tocmai asta s-a intâmplat! La instanta unde imi desfasor activitatea chiar am reusit sa creez doua tabere pe seama spetelor noastre. Unii imi impartaseau opiniile, iar altii nu!
Referitor la ceea ce a scris un utilizator, privind faptul că a rezolvat subiectele noastre in parca 80 minute, si eu ii pot spune ca pe cele din aprilie le-am rezolvat in 45 minute, dar asta nu este relevant. Una este sa stai relaxat acasa, în varful patului, fara stres şi alta e sa le rezolvi in cadrul concursului. Creierul functioneaza diferit! Sunt raspunsuri evidente pe care, din cauza stresului, nu le mai vezi in acelasi fel. Tot timpul, te gandesti ca nu poate fi atat de simplu, ci trebuie sa fie ceva diabolic la mijloc... in stilul caracteristic al INM.
Recunosc ca am invatat doar o luna de zile şi am obţinut conform punctajului preliminar 6,7 şi, ca pe toti ceilalti, m-au naucit spetele de la procedura penală. Am discutat aceste spete cu un judecator extrem de capabil şi chiar acesta mi-a recunoscut ca multe cuprindeau chestiuni de finete sau, dimpotriva, de practica neunitara, care nu-şi aveau locul aici, el insusi invăţându-le majoritatea din INM.Dar asta nu inseama ca parerea INM este putere de lege, deşi aşa incearca a se impune. Cred ca mi-ar fi convenit mai mult varianta spetelor in care as fi putut sa-mi exprim opinia. Ciudata mi s-a parut situatia civilului si procedurii civile. Chiar atat de bine au fost formulate aceste subiecte? Eu insami am dibuit niste inadvertente şi le-am concretizat in contestatia la barem, dar se pare ca dorinta de a fi reţinutre anumite persoane printre cei care elaboreaza subiectele a fost mult mai puternica. In caz de anulare de intrebari, după cum se stie, cel in cauza nu mai poate participa la elaborarea de subiecte in viitor. De asemenea, nici pana in prezent nu s-a publicat Hotararea CSM cu privire la compunerea comisiei de elaborare a subiectelor de penal, asa ca sa vedem si noi care au fost mintile luminate care le-au elaborat. Oricum eu refuz sa cred ca nu s-a cunoscut de la inceput ca anumite subiecte sunt interpretabile. Acestea sunt numai portite lăsate expres....
In fine, nu mai conteaza, important e ce vom face data viitoare. Eu incerc sa ma impac cu gandul şi am incercat sa-mi vars aici oful care mi-a mai ramas in suflet. Nu ma intereseaza ce spun cei din jur, pentru ca acela care nu a participat vreodata la un asemenea examen nu stie cat de greu se obtine pâna si un 5. Sper că poate va folosi cuiva ceva din ce am impartasit! Ne vedem in primavara. Mult succes! Poate reusim sa ne strecuram si noi! :razz:

cory_pisycutz06

Post by cory_pisycutz06 » 10 Nov 2008, 23:48

cu siguranta intram in primavara, cu sau fara spetele lor concepute in bataie de joc la procedura penala. n-o sa pricep niciodata speta cu accidentul de masina, in care celui in cauza i s-a retinut si infractiunea de lovire. este o infractiune la care actiunea penala se pune in miscare la plangerea prealabila a persoanei vatamate sau din oficiu, in cazul persoanelor lipsite de cap de ex. ori, sotia moarta nu mai putea sa faca plangere. deci? in sfarsit, comentariile nu mai au nici un rost. sa speram ca urmatorul examen se organizeaza pentru ca este nevoie stringenta la unele instante de magistrati si nu pentru ca ministerul are nevoie de fonduri. este inacceptabil sa concepi o grila dintr-o lege care n-a fost mentionata in bibliografie! si nu e prima data cand comit astfel de gafe impardonabile....sau poate cine stie? o fac chiar intentionat

Saint-ex

Post by Saint-ex » 11 Nov 2008, 07:37

....sau poate cine stie? o fac chiar intentionat[/quote]

Începi să vii de acasă!!!

oana_dan

Post by oana_dan » 13 Nov 2008, 15:52

Cory, pentru infractiunea savarsita pe art. 180 asupra membrilor familiei actiunea se pune in miscare si din oficiu. Fiind o infractiune savarsita cu intentie directa ea nu avea cum sa fie absorbita intr-o infractiune savarsita din culpa (uciderea din culpa). Era o speta mai sensibila (si ciudata) pentru ca nu putea fi rezolvata dupa intuitie si cerea niste principii generale de care de multe ori nu tinem seama in penal cand facem o incadrare juridica.
Sper ca ti-am fost de folos.

cory_pisycutz06

Post by cory_pisycutz06 » 13 Nov 2008, 20:04

mi-ai fost de mare ajutor pentru ca, in sfarsit, mi-am lamurit nebuloasa. nu m-ar fi dus capul in timpul examenului la explicatia asta, pur si simplu alineatele cu "membrii de familie" nu le mai aveam in minte. si nici n-am dat atentia cuvenita faptului ca era vorba de sotie. Deh, neatentia se plateste scump. Multumesc mult! Acum realizez ca nu era o speta de nerezolvat, ci doar una care necesita un plus de atentie si capacitatea de a face anumite conexiuni.

luc4s

Post by luc4s » 13 Nov 2008, 21:26

Cory, nu te mai gandi, ca-ti faci inima rea.
Daca rezolvai speta asta erai intrata.
Lasa ca o sa fie si alte examene.
Asa a fost sa fie...
Oricum, parerea mea e ca nici unul care aluat peste 6 nu e mai slab pregatit decatcei care au luat sub 8.
Nesansa, stresul si-au spus cuvantul.
O sa mai fie si alte ocazii.
Eu fac o pauza si din decembrie incep sa citesc din nou.

cory_pisycutz06

Post by cory_pisycutz06 » 13 Nov 2008, 21:46

multumesc pentru gandul bun! incep si eu din ianuarie si pana atunci o sa citesc ca "lectura suplimentara" hotararile CEDO, ca spre rusinea mea n-am facut decat o speta din 5. vorba ta, o sa fac un efort sa nu ma mai gandesc ca oricum nu rezolv nimic. Spor la invatat si mult noroc, ca se pare ca daca nu-l ai e degeaba tot efortul...

SAM24

Post by SAM24 » 20 Nov 2008, 11:59

S-au ocupat toate locurile de data asta?

MedEx

Post by MedEx » 15 Dec 2008, 16:56

Astazi si-au luat repartitiile cei care au fost declarati reusiti la examenul din 2 nov. Colega mea a avut din nou noroc si a prins loc ACASA. Eu inca nu pot sa ma apuc din nou de invatat desi stiu ca trebuie. Ma bucur pentru ea . A avut noroc la nota urcand in punctaj fiind declarata admisa si noroc la repartitie. Este pentru a a doua oara cand imi dau seama ca trebuie sa ai si noroc. Fiecare cu soarta lui. Poate mie inca nu mi-a sosit randul!
Nu speram nici eu si nici ea ca va apuca acasa. NOROC pur!

cory_pisycutz06

Post by cory_pisycutz06 » 15 Dec 2008, 19:02

stii cum se spune! norocul si-l mai face si omul.....

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 38 guests