Proba 3 - interviul

INM, examene, rezultate, pareri, barfe, etc.
corrine

Post by corrine » 20 Sep 2008, 10:49

Pai tocmai asta este ideea, sa nu spui ce vor sa auda.Sa nu dai raspunsuri „corecte„.Vor sa te cunoasca dpdv uman,cu bune si rele, deci eu zic ca sinceritatea e cea mai buna alegere.Eu mi-am recunoscut defectele ,am avut emotii „vizibile „,dar asta nu mi-a afectat nota.Cand am iesit de acolo, eram convinsa ca nu m-au placut deloc, ca nu trebuia sa spun anumite lucruri,dar se pare ca n-a fost asa

parole

Post by parole » 20 Sep 2008, 12:23

Ba, trebuie sa spui si ce vor sa auda. De altfel cine a discutat cateva minute cu colegii din sala de asteptare a vazut ca se stiau deja cam toate intrebarile, inclusiv dictoanele care se repeta, si raspunsurile dorite. :lol: Depinde de cum ceea ce vor ei sa auda e si ceea ce crezi si vrei tu sa spui. Daca nu e, atunci intervine un petit conflict si trebuie sa alegi fie intre raspunsul politically correct si sa minti, fie sa alegi raspunsul sincer dar indezirabil.:grin: La incidentul din familie era clar ca trebuia spus ca suspenzi sedinta macar pentru cateva minute ca sa te informezi in detaliu despre incident. Acolo se cauta latura umana. Raspunsul negativ te depuncta din start, cel pozitiv te puncta sau depuncta in functie de cum se aprecia ca a fost sincer sau nu. Deci nu doar sinceritatea se apreciaza. :-?

corrine

Post by corrine » 20 Sep 2008, 12:32

Nu am spus ca doar sinceritatea se aprecieaza ,dar cred ca e extrem de importanta.Desigur ca ,daca te duci si le spui ca vrei sa intri ptr putere si bani ,ca nu-ti pasa de oameni in general , n-o sa te aprecieze foarte tare.Nu cred ca un discurs perfect , „politically correct„ cap -coada e mai apreciat decat unul uman,care sa-ti reflecte adevarata personalitate

parole

Post by parole » 20 Sep 2008, 12:41

Ca vrei putere si bani e un raspuns politically correct. :grin: Un magistrat o sa aiba si putere si ceva bani. Daca tu nu le vrei nici pe una, nici pe alta, atunci de ce te faci magistrat? Nu te intreb pe tine corina, sper ca ai sesizat retorica intrebarii. :) Conta si cum asezi proportia dorintei de bani, in raport de cea de putere si de influenta sociala. Orice disproportie vadita era clar un semn ca ceva nu e in regula. :lol:

corrine

Post by corrine » 20 Sep 2008, 12:48

Da,dar daca le raspunzi ca te intereseaza doar puterea si banii,iar pe parcursul interviului dai dovada si de ceva aroganta nu cred ca lasi o impresie foarte buna.Era normal sa spui la intrebarea despre importanta remuneratiei, ca este importanta si ca reprezinta recunoasterea muncii tale, asta din punctul meu de vedere e un raspuns onest ,nu pregatit

parole

Post by parole » 20 Sep 2008, 12:51

Da si eu sunt de acord cu tine aici. Daca le raspunzi ca te intereseaza doar banii si puterea, si mai esti si bombonel pe deasupra, atunci ai imbulinato. :-D Iata, corina, un raspuns politically correct cu care sunt si eu de acord. :)

oana_dan

Post by oana_dan » 22 Sep 2008, 12:31

Nu vreau sa va contrazic dar ca de obicei eu caut o a treia explicatie. In primul rand sinceritatea e un concept pe care fiecare il aprecieaza cum vrea. Poate in situatii in care mie mi se pare ca mint, tu consideri ca ai spus adevarul.... doar l-ai imbracat frumos. Si ii dau dreptate lui Parole la treaba cu sinceritatea la interviu.
Eu am avut o curiozitate confirmata din pacate.
Cei cu nota 10 fiind in ordine alfabetica mi-a fost usor sa verific la ce comisii au intrat. Raspunsul evident, aproape toti la comisiile 2 si 3 şi doar 2 din cei 41 de candidati cu nota 10 au intrat la comisia nr. 1. Nu m-a afectat cu absolut nimic interviul, deci nu cred ca sunt subiectiva cand fac aceasta observatie.

magdan

Post by magdan » 22 Sep 2008, 13:49

Poate cei de la comisia 1 nu au avut suficienta pasta in pix ca sa dea note cu doua cifre! :-P

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 29 guests