Proba 3 - interviul

INM, examene, rezultate, pareri, barfe, etc.
giovanni

Post by giovanni » 14 Sep 2008, 22:27

No... Da e pe-aproape. E putin diferita.
Hai c-o pun cu diacritice, sper sa nu faca figuri.

"Vercare, vercine, au îndrăzni sa se apropie de părţile fătăcioase ale muierii cu şomoiagu învârtoşat, au pre din faţă, au pre din dos, va fi osândit cu tăierea scârbavnicului mădular".
Sigur Cioclei nu o ştie.

ella

Post by ella » 15 Sep 2008, 10:33

Salut! Imi spune si mie cineva ce personalitati fac parte din comisia 1? :roll: Multumesc!

gavril

Post by gavril » 15 Sep 2008, 10:35

parole zicea ca face parte si Ioan Vida, presedintele C. Constitutionale.
E de treaba. L-am avut de profesor.

gavril

Post by gavril » 16 Sep 2008, 07:17

Vorbeam aseara cu un prieten la telefon, care are interviul miercuri, si imi spunea cateva raspunsuri pe care ar vrea el sa le dea la intrebarile puse:

Reproduc din memorie .. putin cele spuse de el.

Intrebare: Care sunt motivele pentru care vreti sa fiti magistrat?
Raspuns: Faima, bani, putere si am auzit eu ca da bine la avocate.

Intrebare: Ce loc ocupa banii in viata dvs?
Raspuns: Domnisorica, banii sunt religia mea!

I: In ce domeniu vreti sa va specializati?
R: Pai spuneti-mi dvs. unde se primeste spaga mai mare?

I: Ce calitati va recomanda pt. functia de magistrat?
R: Sunt un om intreprinzator: scot bani de unde nu-ti da cu gandul!


:)

magdan

Post by magdan » 16 Sep 2008, 08:18

:-D
Super tare!
Cred ca ar fi fost mult mai usor sa spunem ce nu trebuie,
decat ce vor sa auda!

Dau si eu un sfat celor care mai au de dat interviul-incercati sa nu uitati ca sunteti om cu sentimente!Sunt convinsa ca psihologii urmaresc latura umana a fiecaruia. De exemplu, pe mine m-a intrebat ce as face daca in timpul sedintei de judecata as afla ca cineva foarte apropiat mie ar suferi un accident si ar fi in coma...
Ce ati fi raspuns? Chiar astept pareri si va spun apoi ce am raspuns eu.

oana_dan

Post by oana_dan » 16 Sep 2008, 08:47

Mda, dupa examenul pe care l-am dat nu stiu insa daca mai avem o latura umana. :(
Ideea e ca oricum cred ca poti suspenda sedinta si probabil asimiland lipsa de timp cu forta majora sa reiei dezbaterile a doua zi.

giovanni

Post by giovanni » 16 Sep 2008, 09:54

Eu as fi raspuns ca as da termen in continuare (parca asta e formularea din procedura) pentru ca altfel ar fi alterata calitatea actului de justite, nefiind posibil sa ma concentrez asupra sedintei.

kinga

Post by kinga » 16 Sep 2008, 10:55

:lol: :lol: :lol:

Giovanni.. idem..

juliee

Post by juliee » 16 Sep 2008, 13:52

Am avut si eu interviul azi dimineata.. Mi s-a parut ok.. nu cred ca mai poate schimba ceva...

La mine au insistat foarte mult cu intrebari legate de educatie.. si m-au intrebat de ce este atat de necesara interzicerea orientarilor politice ale unui magistrat la noi, atata timp cat in alte tari judecatorii pot fi membri de partid fara sa existe vreo problema...
mi-au dat o speta stupida cu un raspuns evident privind o eventuala eroare pe care ai fi savarsit-o in calitate de judecator...
ce inseamna statutul de magistrat pentru mine..
un proverb privind adevarul si eroarea... :P

cam atat.. le-am auzit intr-adevar primele imprsesii imediat dupa ce am parasit sala.. dar atat.. oricum erau pozitive.. probabil ca vor fi note mari in general .... asteptam rezultatele.. cred ca suntem oficial in vacanta timp de 10 zile :D...


Succes..

ANCA

Post by ANCA » 16 Sep 2008, 14:04

BRAVO iulia ... oricum punctajul tau e ff bun... si esti linistitape lista adm


gavril

Post by gavril » 17 Sep 2008, 11:47

am avut si eu interviul. nu cred ca m-am descurcat prea stralucit.
am avut impresia ca d-soara psiholog (cea mai activa) nu a facut decat sa-mi vaneze greseli si puncte vulnerabile.
d-na judecator a fost faina. si d-l profesor Cioclei a fost ok in intrebari.

nu am mintit deloc si am evitat sa le spun raspunsurile care vroiau sa le auda.

sper sa fie bine!

giovanni

Post by giovanni » 17 Sep 2008, 12:13

E mult prea putin important interviul. Conteaza nota, spun eu, doar pentru cei care se afla la limita si orice sutime e importanta. Tocmai, Gavril, ca trebuie sa le zici ceea ce vor ei sa auda, nu neaparat ceea ce crezi. Eu recunosc ca asa am facut. Am mers pe principiul ca scopul scuza mijloacele.

oana_dan

Post by oana_dan » 17 Sep 2008, 12:31

gavril, cred ca doamna psiholog avea doar rolul de "politistul cel rau". Nici eu nu am dat chiar raspunsurile pe care vroiau sa le auda pentru simplul fapt ca experienta profesionala nu imi mai permitea sa par candidatul inocent si neatins de nimic rau. Si din cate imi amintesc e si cazul tau.

gavril

Post by gavril » 17 Sep 2008, 12:32

da. e si asta o perspectiva.
dar am preferat sa abordez interviul prin stilul propriu.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 42 guests