rog sa ma ajutati cu un sfat.la ce sa ma astept?

Discutii privind Dreptul Civil, Noul Cod Civil si Noul Cod de Procedura Civila
av_radu_sava

Post by av_radu_sava » 06 Aug 2008, 17:50

incetul cu incetul ..,ne faci sa intelegem situatia de fapt....si speta devine din ce in ce mai simpla....daca tu esti la si pe locul tau... (adica pe amplasamentul prevazut in cadastru) si in plus ti-ai facut intabularea iar celalalt nu o are facuta...din start esti cu un pas in fata lui. Asta nu inseamna ca gata...,ai castigat...ci inseamna ca, prin probe trebuie sa sustii ce-a ce ne comunici noua. Numai printr-o minune a justitiei ai putea sa pierzi...si bineinteles daca nu stii sa sustii actiunea, tu sau aparatorul ales exista si posibilitatea asta. O simpla neglijenta de masuratoare la expertiza si poti pierde...,asa ca ai grija la expertul desemnat de instanta si pe langa el este indicat sa iti platesti si un expert parte...care se solicita o data cu incuvintarea probelor de instanta ...la cererea ta.
mai vb....,sper sa nu ne surprinzi cu alte situatii pe care nu le cunoastem.
Consider ca vecinii tai,judecatorii, considera ca vor castiga procesul prin trafic de influenta, nu ar fi de mirare...totusi daca af fi asa ...toata chestia ar fi cusuta cu ata alba....daca consideri ca se fac abuzuri procesuale iti recomand sa cauti sa iei leg cu redactia unor ziare care le va place sa scrie ceva de senzatie in leg cu traficul de influenta in justitie.

liloo

Post by liloo » 06 Aug 2008, 17:51

Daca erau inscrise in aceeasi carte funciara atunci dezmembrarea nu o puteati face decat cu acordul celorlalte persoane intabulate in cartea funciara.

monika75

Post by monika75 » 06 Aug 2008, 22:16

nis-a spus ca nu e nevoie de dezmembrare si de altfel asta scrie si in legea cadastrului deoarece sunt parcele diferite ,cu numere diferite.

liloo

Post by liloo » 07 Aug 2008, 17:03

Daca lucrurile stau asa cum spuneti atunci, nu inteleg de ce a mai trebuit facuta documentatia cadastrala atunci cand ati vrut sa construiti.

Ceva nu se leaga in ceea ce spuneti pentru ca informatiile sunt contradictorii.

monika75

Post by monika75 » 08 Aug 2008, 16:46

ca sa imi delimitez ecact terenul si sa ma intabulez.

av_radu_sava

Post by av_radu_sava » 08 Aug 2008, 21:27

din spusele tale inseamna ca dezmembrarea s-a efectuat inainte de a cumpara ..., si atunci fiecarei parcele i s-a dat cate un nr.cadastral,diferit, ..dar legat de nr.parcelei mama din care s-a dezmembrat..., asta in situatia in care cele doua terenuri fac parte din acelasi trup....
Sa se fi facut dezmembrarea si tu sa nu stii?
liloo are dreptate..., nu se poate ca inainte sa-ti fi vandut tie,...proprietarul sau imputernicitul acestuia, sa nu fi facut dezmembrarea...intrucat vanzarea nu se putea face dintr-un titlu fara sa se fi facut dezmembrarea pentru a se putea stii care este parcela vanduta si ce suprafata de teren a mai ramas nevanduta din intreaga suprafata de teren prevazuta in titlu...
Cred ca totul e o.k., numai ca tu nu stii ce acte sunt in spatele actului tau de v-c..., desi trebuie sa existe la cartea funciara... si inscrise in c.f...
asa-i?

monika75

Post by monika75 » 09 Aug 2008, 11:16

eu nu prea ma pricep la lucrurile astea;stiu doar ca am apelat la firme specializate tocmai pentru a nu fi probleme;mi s-a spus ca la mine e vorba de comasare caci eu asa cum am zis am achizitionat 2 parcele;probabil ca daca a fost vorba de vreo dezmembrare asta s-a facut atunci cand am achizitionat terenurile.eu am un contract de vanzare cumparare pe parcelele mele iar ceilalti 2 au un contract comun pentru parcela pe care au achizitionat-o .

av_radu_sava

Post by av_radu_sava » 10 Aug 2008, 08:38

ne-ai zapacit definitiv...chestia asta cu comasarea....
cred ca cel mai bine ar fi sa ne trimiti continutul actului de proprietate...,altfel...chiar ne-ai bagat in ceata...si raspunsurile sunt pe masura..., daca tu nu te-ai facut inteleasa sigur de la noi nu vei intelege nimic...

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 56 guests