pact comisoriu de grad IV

Discutii privind Dreptul Civil, Noul Cod Civil si Noul Cod de Procedura Civila
Post Reply
GeorgianaG

pact comisoriu de grad IV

Post by GeorgianaG » 06 Jun 2008, 18:16

Buna ziua,

va solicit un punct de vedere, eventual o solutie la urmatoarea situatie:

in 2003 am achizitionat prin credit ipotecar un apartament. In actul de vanzare-cumparare si in extrasul CF a fost inscris un pact comisoriu de grad IV in favoarea vanzatorilor pentru diferenta de suma pe care trebuia sa o mai achit, suma care urma sa o primesc de la banca in baza contractului de credit ipotecar pe care il semnasem.
Necazul este ca am facut plata catre vanzatori (prin virament bancar), insa nu am stiut ce inseamna acest pact comisoriu, ca urmare am stat linistita. De fapt, e mult spus "am facut plata" pentru ca de fapt banca a facut-o direct, conform prevederilor din contractul de credit ipotecar. Mentionez ca in contractul de vanzare-cumparare este inscris acceptul vanzatorilor de inscriere a pactului, dar nu si modalitatea de radiere a lui. Acum cateva luni am achitat integral creditul, ca urmare am solicitat radierea ipotecii. Acesta e momentul cand am observat ca pactul comisoriu este inca inscris in extrasul CF.
Nu am nicio posibilitate sa dau de vanzatori, ei au plecat la cateva saptamani dupa vanzarea apartamentului in Canada.
Mentionez ca sunt in posesia unei adrese de la banca prin care se adevereste ca am platit suma respectiva vanzatorilor, adresa care are atasat si un extras de cont doveditor.
Notarul la care am incheiat documentele privind vanzarea-cumpararea, mi-a spus ca singura varianta de rezolvare a acestei situatii este un proces.

Ma puteti ajuta cu un sfat/sugestie?

In cazul in care va trebui sa rezolv pe calea unui proces aceasta situatie, va fi un proces dificil? Sunt in situatia de a pierde apartamentul?

Multumesc

liloo

Post by liloo » 06 Jun 2008, 18:22

Cere radierea inscrierii din CF si daca se refuza fa plangere impotriva incheierii.
Procedura este necontencioasa.

GeorgianaG

Post by GeorgianaG » 06 Jun 2008, 18:33

am cerut radierea pactului odata cu radierea ipotecii bancii. Pe incheiere scrie ca s-a aprobat numai radierea ipotecii, fara a se mentiona nimic de pact. Am intrebat notarul respectiv daca pot face ceva si a zis nu... mi-a sugerat sa contactez un avocat...

In incheiere scrie ceva de genul " cu drept de contestatie 15 zile"... daca nu am facut-o atunci, e posibil sa o fac acum? adica: cer radiere si apoi fac plangere?

multumesc

liloo

Post by liloo » 08 Jun 2008, 10:16

Sigur s-a notat pactul in CF?
Daca s-a notat pactul la sarcini si nu s-a radiat, poti cere sa fie radiat si acum fara a fi tinuta de prima inchiere.
Daca ti se respinge faci plangere.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 48 guests