cine s-a apucat de invatat pt INM?

INM, examene, rezultate, pareri, barfe, etc.
vlady

buna.

Post by vlady » 23 Sep 2008, 01:08

Sunt anul 4 si ma pregatesc pentru INM, cine are un sfat si pentru mine? :lol:

cizic

Post by cizic » 23 Sep 2008, 07:43

Trebuie sa citesti in mod constant si sa inveti logic. Trebuie citit si inteles tot. Cei mai buni autori sunt cei de la Universitate, Fac de drept.In primul rand trebuie memorate si intelese codurile. Au aparut in ultimul timp coduri adnotate, scumpe, dar foarte bune(se pot comanda pe librarienet). La penal, pentru intelegerea institutiilor, este foarte bun Dongoroz (a fost reeditat) si Bulai (neagu si mitrache mai mult incurca in opinia mea). In primul si in primul rand trebuie citite, memorate si intelese codurile. La civil trebuie citit boroi neaparat.Succes!

corrine

Re: buna.

Post by corrine » 23 Sep 2008, 13:44

vlady wrote:Sunt anul 4 si ma pregatesc pentru INM, cine are un sfat si pentru mine? :lol:
Si eu anul trecut eram in situatia ta, recomandarea mea (putin cam neortodoxa) ar fi sa nu mergi la facultate decat la proceura civila si unde-i musai. :oops: Pentru mine a functionat.In rest ,o sa te prinzi tu pe parcurs,mai ales ca sfaturi universale,general valabile nu exista

vlady

ok!

Post by vlady » 23 Sep 2008, 14:03

Va multumesc pentru sfaturi, dar mai am o ultima intrebare care suna cam asa: cand se desfasoara examenul de admitere?

giovanni

Post by giovanni » 23 Sep 2008, 14:06

La sfarsitul verii - inceputul toamnei. Asa a fost mereu.

croxana42

Post by croxana42 » 23 Sep 2008, 15:44

buna,

nu mai gasesc sa cumpar procesual penal de neagu - oare mateut e bun? ce altceva imi recomnadati?

de asemenea, nu gasesc penalul de mitrache- bulai e bun?

multumesc

mariusms

Post by mariusms » 23 Sep 2008, 16:42

Mateut e foarte bun. Dar incearca, pentru Neagu, la Depozitul de carte, e pe langa Gara de Nord. Bulai&Bulai este un manual foarte bun, dar ceva mai voluminos. Tot la Depozit si pentru Mitrache&son.

croxana42

Post by croxana42 » 23 Sep 2008, 18:35

multumesc de mesaj.
din pacate nu sunt din bucuresti.
acum am vazut ca la mateut se gaseste doar vol 1 din tratatul de procesual

voi chiar toti din neagu invatati?
ce alternative as mai avea?

mariusms

Post by mariusms » 24 Sep 2008, 00:02

Cu placere.
Dintre Neagu si Mateut, eu il prefer pe ... Volonciu. :grin:
O carte buna, pe scurt si la obiect, este cea scrisa de C.S. Paraschiv & M. Damaschin, ed. Lumina Lex, dar nu stiu daca a fost actualizata din 2004.
Dar te apuci de acum de invatat? 8O Oricum, succes !!!

NesCafe

Post by NesCafe » 24 Sep 2008, 07:20

mariusms wrote:Dar te apuci de acum de invatat? 8O Oricum, succes !!!
este prea devreme ?

mariusms

Post by mariusms » 24 Sep 2008, 13:57

Cred ca da. :roll:

croxana42

Post by croxana42 » 24 Sep 2008, 15:21

ei, decat sa fie prea tarziu...
ma grabesc si eu :P

NesCafe

Post by NesCafe » 24 Sep 2008, 15:24

daca este devreme...grabeste-te incet :-P

daddy0307

Post by daddy0307 » 24 Sep 2008, 17:34

eu pt inm la proc penala nu am citit decat din cod si se pare ca a fost de ajuns, de altfel si la penal am citit decat o data mitrache, care cam spune ce e in cod.

giovanni

Post by giovanni » 24 Sep 2008, 17:47

croxana42 wrote:ei, decat sa fie prea tarziu...
Imi amintesc ca la interviu ajunsesem mai devreme cu o ora decat trebuia si m-au pus sa comentez "mai bine mai devreme decat mai tarziu". Macar am scapat ieftin.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: Ahrefs [Bot], Google [Bot] and 24 guests