daune cominatorii

Discutii privind procedura civila
croc

daune cominatorii

Post by croc » 11 Nov 2004, 17:29

am o speta care "imi sta pe cap" de vreo doi ani, aproximativ;
o obligatie de a face; actiune admisa, cu daune cominatorii de x lei /zi pana la .................., stiti povestea; definitiva si irevocabila;
nimic neclar pana aici numai ca, la momentul pronuntarii hotararii in codul de procedura civila intervenisera deja modificarile cu privire la procedura de executare a obligatiilor de a face; spre rusinea mea, la momentul respectiv nu am stiut, instanta nu a stiut nici ea, dar nu spre rusinea ei ca doar e instanta, nu doar un biet cj;
asadar avem o hatarare definitiva si irevocabila, pronuntata insa in baza unor dispozitii care nu mai erau in vigoare;
este posibil, si recunosc asta inca de acum sa-mi scape mie ceva, dar, tot la statescu si birsan :lol: am facut o pasiune, cred ca mi-au placut shuturile pe care le-am primit :lol: se arata clar ca, avand in vedere modificarile din 2000, nu mai este cazul sa se dezvolte institutia daunelor cominatorii;
eu nu am ajuns inca la proc. civ. (cam pe la sfarsitul week.), dar nu m-am putut abtine sa va intreb si pe voi;

croc

Post by croc » 11 Nov 2004, 17:35

:lol: mi-am dat seama ca nu rezulta ce vreau sa va intreb: ce se poate face daca vine si ma executa???????????? 8O
adica, se poate face ceva ?

norocel

Re: daune cominatorii

Post by norocel » 12 Nov 2004, 10:13

croc wrote:stiti povestea; nimic neclar pana aici numai ca, la momentul pronuntarii hotararii in codul de procedura civila intervenisera deja modificarile cu privire la procedura de executare a obligatiilor de a face; spre rusinea mea, la momentul respectiv nu am stiut, instanta nu a stiut nici
La ce modificari te referi ca eu nu stiu ?

croc

Post by croc » 12 Nov 2004, 11:22

sunt introduse prin oug 138/2000 si oug 59/2001;
le regasesti in cod incepand cu art. 580 indice 2;
in esenta se refera la faptul ca, obligatia de a face se executa silit in principal prin autorizarea creditorului de a o efectua pe cheltuiala debitorului;
daca acest lucru nu este posibil, debitorul care nu executa ca urmare a unei somatii (somatia este obligatorie), va fi obligat la plata unei amenzi/zi de intarziere catre stat;
modificarile sunt introduse prin oug 138/2000;
culmea este ca in prezent sunt un astfel de debitor asa cum am aratat si in mesajul de inceput dar, sunt si creditor intr-un alt proces avand ca obiect obligatia de a face si instanta mi-a acordat daune cominatorii, pe vechea reglementare; sunt in recurs la csj; dar recursul nu este formulat pe aceste motive;
ce se intampla?????????//
nu au intrat in vigoare aceste modificari, sau stau eu atat de prost cu capun? :evil:

rxn

Post by rxn » 12 Nov 2004, 13:04

Modificarile au intrat in vigoare. Eu am chiar o hotarare judecatoreasca in care instanta interpreteaza in sensul ca "dispozitiile art. 580 indice 3 fac ca institutia daunelor cominatorii sa fie inaplicabila."

rxn

Post by rxn » 12 Nov 2004, 13:13

Daca te afli in recurs, chiar daca recursul nu e formulat pe aceste motive ele pot fi invocate in cursul judecarii recursului, fiind motive de ordine publica. (e un caz de gresita interpretare si aplicare a legii si cf.306 alin.2 chiar instanta de recurs ar trebui sa-l puna in discutie din oficiu)

norocel

Post by norocel » 12 Nov 2004, 13:18

Sa inteleg ca nu mai exista posibilitatea de a se acorda daune cominatorii ?

attorneyatlaw

Post by attorneyatlaw » 12 Nov 2004, 13:40

Din cate stiu eu chestia cu amenda civila in favoarea statului este aplicabila numai situatiilor in care obligatia nu poate fi executata decat de debitor.
si tot din cate stiu eu pe la 580 indice 3 sau 4 (nu tin minte exact) creditorul poate cere obligarea debitorului la daune interese pentru acoperirea prejudiciilor cauzate prin intarziere

rxn

Post by rxn » 12 Nov 2004, 14:15

Corest.
Dar 580 indice 2 si urmatoarele reglementeaza ipoteza in care "debitorul refuza sa indeplineasca obligatia de a face".
Or, daca eu, creditorul, vreau sa preintampin o asemenea situatie si cer direct prin actiunea principala, in ipoteza admiterii actiunii, autorizarea me de a indeplini obligatia sau obligarea lui la plata daunelor cominatorii de la data pronuntarii hotararii, e admisibila cererea mea?
daca nu, asta inseamna ca singura varianta e sa astepti cele 10 zile, sa vezi ca debitorul nu executa si sa formulezi o noua cerere fie pentru a fi autorizat fie pentru a-l obliga la pata amenzii civile catre stat. iar in plus poti cere si obligarea la daune interese.

croc

Post by croc » 12 Nov 2004, 14:21

corect;
pe mine ma arde insa mai tare sentinta definitiva si irevocabila prin care sunt obligat la plata daunelor cominatorii, desi la momentul pronuntarii intrasera in vigoare modificarile;
unun : judecatorii asadar nu stiu legea? cum a putut sa treaca o astfel de sentinta de fond, apel si recurs????; nici eu nu am stiut recunosc, dan eu nu eram judecator!!!!!!!!!!!!!!!!
doi: ma poate executa silit si anume sa ma oblige la plata daunelor cominatorii asa cum scrie in sentinta, desi sentinta a fost pronuntata fara temei legal; eu astept prescriptia, (mai sunt 6 luni)dar as vrea sa stiu si parerea voastra;

elis

Post by elis » 12 Nov 2004, 14:37

croc wrote:corect;
doi: ma poate executa silit si anume sa ma oblige la plata daunelor cominatorii asa cum scrie in sentinta, desi sentinta a fost pronuntata fara temei legal; dar as vrea sa stiu si parerea voastra;
Eu cred ca te poate executa silit.
De curiozitate, de ce nu ai executat obligatia in termenul stabilit de instanta ?

croc

Post by croc » 12 Nov 2004, 14:44

pentru ca nu s-a vrut;
:( placerea de a fi cj;

attorneyatlaw

Post by attorneyatlaw » 12 Nov 2004, 14:53

contestatie la executare, mai exact contestatie la titlu. Cred.....

elis

Post by elis » 12 Nov 2004, 15:06

In revista Dreptul nr. 7/2004, la pagina 72 este un articol interesant cu privire la daunele cominatorii.

croc

Post by croc » 12 Nov 2004, 16:16

multumesc tuturor;
voi analiza fiecare idee si de asemenea va fi binevenita orice noua idee;
si eu o cam vad ca pe o situatie fara iesire (alta decat prescriptia), insa repet, m-a ingrozit la ce anume poate duce ignoranta (atat a mea, cat si a atator complete de judecata);
si in felul asta raspund, cu acest caz concret, cuiva de aici care radea de mine ca ma pregatesc asa, pur si simplu, ca sa nu-mi ies din mana; :D (fara suparare) :P;
poate fi acesta si un posibil subiect de dezbateri: cati dintre noi stim despre anumite modificari ale unor legi pentru ca am lucrat cu ele, sau pentru ca am auzit de pe la cineva, si cati stiu modificarile din monitorul oficial;

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 30 guests